Ako postoji reč koja se u zadnje vreme pominje u Srbiji, a da malo ko zna šta ona znači, to je "Majdan". U pitanju je naziv glavnog trga u Kijevu, gde je krajem 2013, a početkom 2014. godine održana revolucija, za koju je Rusija okrivila zapadne zemlje. Ključnu ulogu u izazivanju nasilja i ubistvima demonstranata, imala je specijalna policija Berkut. Upravo su pripadnici Berkuta pucali na demonstrante, da bi nakon odlaska proruskog predsednika Viktora Janukoviča bili prebačeni u Nacionalnu gardu Rusije.

Majdan je pojam koji se odnosi na masovne demonstracije na glavnom trgu u Kijevu. Sve je počelo odbijanjem tadašnjeg proruskog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča da potpiše Sporazum o pridruživanju sa Evropskom unijom.

Janukovičev gambit

Sporazum je ranije dogovoren, ali je Janukovič na insistiranje Moskve doneo odluku koja je razbesnela njegov narod. I naposletku ga koštala funkcije koju je toliko želeo.

Foto:EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Demonstranti su počeli da se okupljaju na trgu Majdan u Kijevu, revoltirani odlukom predsednika koji nije želeo da ih otrgne iz kandži Rusije.

Uz poruke da se sa istog neće skloniti, postavili su šatore i tamo spavali. Nakon nekog vremena, napravljene su i improvizovane kuhinje, građani su utvrdili svoje linije odbrane i rešili da ostanu na trgu dok Janukovič ne ispuni njihove zahteve.

Sve je eskaliralo u januaru 2014.

Duga ruka Berkuta

Berkut je bila ukrajinska specijalna jedinica, nešto nalik na Interventnu jedinicu ili Žandarmeriju. Formirana je 1992. godine i bila je specijalizovana za borbu protiv organizovanog kriminala, antiterorističke akcije i slično.

Foto: GENYA SAVILOV / AFP / Profimedia

Mnogi će reći da je Berkut i pre Majdana 2014. imao reputaciju zloglasne policije koja reketira i muči protivnike režima. Svetu je to postalo jasno upravo na prepunom trgu u Kijevu.

U početku specijalizovan za borbu protiv organizovanog kriminala, Berkut je prešao u žandarmeriju koju je ukrajinska milicija koristila za javnu bezbednost, delujući poluautonomno na lokalnom ili regionalnom nivou.

Foto: Pochuyev Mikhail / TASS / Profimedia

Još u novembru 2013. godine pripadnici Berkuta počeli su nasilno rasterivanje demonstranata. U januaru naredne godine, objavljeno je da je ubijeno troje demonstranata u Kijevu, ali ne i ko je odgovoran za njihovu smrt.

To su bila prva tri ubistva, kasnije su se samo nizala. U februaru, pripadnici Berkuta otvorili su vatru na besne demonstrante u Kijevu.

Foto: Joe M O’Brien / Zuma Press / Profimedia

To su bile vesti koje su obišle svet. Specijalna jedinica policije pucala je na građane Ukrajine, navodno iz jurišne puške AK-47.

Tih meseci je ubijeno preko 100 demonstranata i oko 13 policajaca.

Odlazak predsednika

Janukovič je tada pristao na zahteve demonstranata i potpisao sporazum sa opozicijom. On je podrazumevao formiranje vlade nacionalnog jedinstva i vraćanje nadležnosti parlamentu.

Foto: Pochuyev Mikhail / TASS / Profimedia

Janukovič je pobegao u Rusiju. U februaru 2014. godine vršilac dužnosti ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova Arsen Avakov potpisao je dekret o raspuštanju Berkuta, pošto je ta jedinica do tada postala sinonim za policijsku brutalnost.

Berkut je raspušten samo četiri dana nakon što su opozicione snage preuzele kontrolu nad ukrajinskom vladom i zamenjen je obnovljenom Nacionalnom gardom Ukrajine 13. marta 2014. Mnogi proukrajinski orijentisani pripadnici Berkuta odlučili su da se pridruže Nacionalnoj gardi Ukrajine, koja je delom sastavljena od bivših aktivista sa Majdana, i počeli su da se bore zajedno sa regularnom ukrajinskom vojskom protiv proruskih separatista u ratu u Donbasu.

Foto: Pochuyev Mikhail / TASS / Profimedia

Međutim, jedan deo jedinice inkorporiran je u ruske snage, što na Krimu, što u samoj Rusiji. Kao odmazdu za pobunu na Majdanu i praktično svrgavanje Janukoviča, Rusija je pokrenula aneksiju Krima, a onda i rat u Donbasu.

U martu 2014. godine, jedinice Berkuta stacionirane na Krimu i Sevastopolju, prešle su u rusko ministarstvo unutrašnjih poslova, tokom pripajanja Krima Rusiji. Tamo je Berkut zapravo postao ruka agresije Kremlja. Pripadnicima jedinice je dozvoljeno da zadrže svoje staro ime i služe u okviru Nacionalne garde Rusije kao jedinica za Krim.

Foto: Nikitin Maxim / TASS / Profimedia

Berkutovci su bili plaćeni do dva puta više od prosečnog ukrajinskog policajca. U zavisnosti od regiona, jedinice Berkuta imale su otprilike od 50 do 600 ljudi. Takođe, u zavisnosti od dislokacije, jedinica je mogla biti angažovana kao četa ili puk. Od januara 2008. snage su se sastojale od dva puka, šest odvojenih bataljona i 19 četa sa ukupno 3.250 pripadnika. Jedan od pukova se nalazio u Kijevu, a drugi je bio stacioniran na Krimu.

POGLEDAJTE JOŠ:

Bivši ukrajinski predsednik Viktor Janukovič je optužen da je koristio Berkut za pretnje, napade i mučenje ukrajinskih demonstranata i opozicije. Po dolasku na vlast, Janukovič je poništio mere nadzora uspostavljene tokom Juščenkove administracije da bi suzbio zlostavljanje građana Berkutom, nakon čega je specijalna jedinica „pojačala svoju brutalnost“.

Kao što je već pomenuto, Berkut i Janukovič su nakon revolucije završili u Rusiji, koja je optužila Zapad za destabilizaciju Ukrajine. Rusija je anektirala Krim, pokrenula rat u Donbasu, a 2022. i sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu.

BONUS VIDEO: Zašto vlast priziva Majdan?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar