Oglas
U trenutku kada je predsedniku Bajdenu potrebna sva moguća podrška koju može da dobije, bivša prva dama, Mišel Obama, upadljivo ćuti. Mediji nagađaju da je uzrok tome razdor koji se pojavio između bivše i sadašnje prve dame Džil Bajden.
Ne tako uspešan nastup predsednika Bajdena (81) u debati protiv potencijalnog republikanskog kandidata Donalda Trampa pokrenuo je nova pitanja o njegovom zdravlju, godinama i sposobnostima. Ipak, prva dama (73) Džil Bajden stala je u odbranu svog muža.
Na skupu u Njujorku, organizovanom za prikupljanje sredstava za kampanju, profesorka Bajden je rekla: „Džo nije samo prava osoba za taj posao. On je jedina osoba za taj posao!“
Dok Bajden pokušava da spase izglede za drugi predsednički mandat nastavljaju, iza kulisa se odvija zanimljiva intriga u koju je uključena bivša prva dama, Mišel Obama, piše RTS.
Mediji su preneli vest koju je prvi objavio Aksios, kako Mišel Obama ozbiljno zamera porodici Bajden, pre svega njihov odnos i tretman bivše snaje Ketlin Bul, nakon što se razvela od njihovog sina Hantera Bajdena.
Navodno to je bio razlog zašto je bivša prva dama, koja je i dalje veoma popularna među glasačima demokrata, pored njenog supruga, bivšeg predsednika Baraka Obame, odbila da javno podrži Džozefa Bajdena.
Istovremeno, dok je bivša prva dama upadljivo ćutala u pogledu podrške za reizbor predsednika Bajdena, postala je veoma bliska sa Bulovom, i navodno oštro kritikovala kako se porodica Bajden ponašala prema njoj tokom jezivih otkrića o upotrebi droga i neverstvima njenog muža, o kojima je svedočila na suđenju Hanteru Bajdenu.
Mediji pišu da je Mišel Obama je zamerila Bajdenovima kako su odbacili Bulovu, a zasmetao joj je i njihov stav prema Hanterovoj vanbračnoj ćerki Nejvi Džoun Roberts, koja sada ima pet godina. Landen Roberts oštro je napala Bajdenove što su „odbacili“ njenu ćerku koju je dobila sa Hanterom, a predsednik je priznao svoje sedmo unuče tek pre godinu dana.
Posle razvoda od Hantera, sa kojim ima tri ćerke, Bulova je vratila svoje devojačko prezime i prošle godine osnovala veoma uticajan društveni klub za žene lidere, „Kuća u 1229“ (The House at 1229) sa sedištem u Vašingtonu Di-Siju.
Organizacija „Kuća u 1229“ navodi na svom profilu na društvenim mrežama da je čini „zajednica žena različitog porekla i iskustava koje dele ista osnovna načela“. Neprofitna organizacija je u glavnom gradu zemlje domaćin različitih događaja – prikupljanja sredstava, razgovora i predstavljanja knjiga koji pokrivaju niz tema. Na inauguracionom događaju, na primer, Šeron Meloun, supruga bivšeg američkog državnog tužioca Erika Holdera, govorila je o menopauzi.
Jedan od učesnika na događaju u „Kući u 1229“ o veštačkoj inteligenciji prošlog aprila, koji je sponzorisao vlasnik „Mete“, u izjavi za Telegraf navodi: „Bilo je to zanimljivo okupljanje ljudi iz medija, politike i IT industrije. Kompanija ‘Meta’ je predstavila svoju strategiju u razvoju veštačke inteligencije, a u sporednoj prostoriji gosti su mogli da isprobaju njihove nove slušalice ‘kvest 3’, što je bilo čudno jer smo bili u elitnom ženskom klubu. Ali ‘Meta’ je dala klubu lepu donaciju.“
Kako je dodao, na skupu nije bilo pritisaka da dâ novac, niti su bili agresivni u traženju donacija od gostiju, kao što to čine druge neprofitne organizacije.
„Nije bilo mnogo priče protiv Bajdena, ali stekao sam utisak da je njihov glavni cilj da rade na izboru prve žene predsednice iz redova demokrata“, dodao je učesnik koji je prisustvovao događaju.
Dok je „Kuća u 1229“ zatvorena za većinu medija, dešavanja u njoj se marljivo beleže na White House Correspondents Insider-u, veb-stranici čiji je suosnivač i uređivač Tami Hadad, veteranka vašingtonskih medija koja ima bliske veze sa organizacijom.
U jednoj od objava na veb-stranici preneto je da je na skupu u „Kući u 1229“, kome su prisustvovali i glumica Linda Karter i Džeraldin Birn Nejson, ambasadorka Irske u Sjedinjenim Državama, u klubu koji je osnovala bivša snaja, gledali predsednikov nastup u debati sa Donaldom Trampom.
„Ekskluzivni skup okupio je raznovrstan niz najuticajnijih ličnosti Vašingtona, uključujući političare, diplomate, stručnjake za politiku i medijske ličnosti… prisutni su seli na svoja mesta ispred velikog ekrana i pažlivo pratili ovaj istorijski i ključni trenutak u američkoj politici.”
Nije poznato da li je i sama Bulova prisustvovala tom okupljanju.
Pomenuti izvor Telegrafa napominje i da su Mišel Obama i Ketlin Bul dobra prijateljice. Sprijateljile su se još kada su njihova deca išla u istu školu.
„Mišel je saveznik ‘Kuće u 1229’, ali ne prisustvuje većini događaja. Ona ima svoje grupe za osnaživanje žena koje podržava, ali ne bih se iznenadio da joj Kuća uskoro ne dodeli neku nagradu“, kazao je izvor.
Što se tiče dr Džil Bajden, ona se sigurno neće pojaviti u „Kući u 1229“. Priča se da je udaljavanje njene porodice od Mišel Obame najnoviji preokret u složenim odnosima između političkih dinastija Bajden i Obama. Kao oštri rivali 2008. za predsedničke nominacije demokrata, Obama je izabrao Bajdena za svog potpredsednika i dve porodice su se zbližile tokom dva mandata koja su proveli u Beloj kući.
Godine 2011. Mišel Obama i Džil Bajden su zajedno sarađivale na inicijativi za pružanje podrške porodicama vojnika. „Džo Bajden je bio sjajan Barakov potpredsednik iz mnogo razloga, uključujući i taj što su se naše dve porodice odmah uklopile“, napisala je Mišel Obama u svojim bestseler memoarima „Postajanje“ (Becoming).
Međutim, pošto su Obama i Bajden potpuno različite ličnosti, odnos između dve političke dinastije se pogoršao kada je tadašnji predsednik otvoreno dao prednost Hilari Klinton u odnosu na Bajdena kao predsedničkog kandidata demokrata 2016. godine
„Baraku Obami je bio potreban Džo Bajden da uspostavi stabilnost i da mu omogući vezu sa establišmentom Vašingtona kada je kandidovan“, rekao je za Telegraf demokratski politički strateg Metju Klink. „Međutim, taj odnos se promenio kada je predsednik Obama stupio na dužnost.“
„Džo Bajden je mašina za gafove, a za Baraka Obamu ti ispadi su bili vrlo frustrirajući. Ne zaboravite izjavu koju su mnogi pripisali Obami: ‘Nikad ne potcenjujte Džoovu sposobnost da se za..be.’ Sada, Džo Bajden bi morao da bude u bliskoj vezi sa najpopularnijim demokratom u SAD kako bi pokazao snagu i održao stranku ujedinjenom. Ali Obama čudno ćuti”, ukazao je Klink.
Bivši Bajdenov pomoćnik rekao je za Telegraf da nije iznenađen trenutnom situacijom u kojoj se nalazi predsednik. „Disfunkcionalnost koju sam video u Bajdenovom krugu danas je očigledna“, naglašava. „Uskogrudost Bajdenovih je bila zastrašujuća, i moje iskustvo, kao i iskustvo mnogih mojih prijatelja, bilo je frustrirajuće zbog toga što je njihov javni imidž toliko različit od stvarnosti.“
POGLEDAJTE JOŠ:
Dodaje da takođe nisu bili posebno iznenađeni kada su čuli za tenzije između Bajdenovih i Mišel Obame: „Barak je izbacio Džoa na površinu 2016. Ali morate da dovedete u pitanje sud o tome koliko je Džil Bajden zaista štiti interese predsednika Bajdena. Radio sam za Džoa Bajdena nekoliko godina i sećam se da me je Džil jednom prilikom pitala: ‘Uvek si prisutan na njegovim događajima i uvek te vidim, ali ko si ti?’. Nije imala pojma šta radim! Nikada nisam osećao da je ona ozbiljan strateg koji ima bilo kakav uticaj, osim što ga savetuje koji sako treba da obuče.“
Drugi međutim upozoravaju da se lako može potceniti podrška koju ima Džil Bajden. Ugledni novinar Džozef Epštajn je to otkrio na teži način pošto je 2020. napisao uvodnik za Volstrit džornal u kome je ismevao Džil Bajden zbog korišćenja počasne titule doktora koju je dobila.
„Bio sam zapanjen žestokim reakcijama koje su stigle u Volstrit džornal zbog mog teksta“, navodi Epštajn za Telegraf. „Primio sam stotine mejlova, uglavnom od žena, u kojima su mi poručivale da umrem i nazivale me raznim imenima, od kojih je najupečatljivije bilo ‘Jevrejski pe..r’“, kaže novinar.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare