Ubistvo tri mlade žene u Ekvadoru bacilo je reflektor na eksploziju nasilja u zemlji koju su narko-bande bacile na kolena. Iako misteriozna ubistva tri prijateljice na izletu nisu zvanično povezana sa trgovinom kokainom, senka narkobosova visi nad svakim aspektom zastrašujućeg talasa kriminala koji je zahvatio Ekvador poslednjih godina. Na društvenim mrežama se sada pojavio snimak pucnjave sa mesta koje je oko 96 kilometara udaljeno od mesta gde su pronađena tela tri ubijene žene.
Otkriće Naieli Tapia (22), Juliane Macias (21) i 19-godišnje Denise Reine, prerezanih grla, dodalo je još tri imena sumornom broju ubistava koji se za neverovatnih 180 odsto od 2020. do 2021. Prošlogodišnji ukupan broj porastao je za dodatnih 82 odsto, čime je Ekvador postao prestonica ubistava Latinske Amerike, prestigavši Brazil, Kolumbiju i Meksiko.
Policija pripisuje 80 odsto tih ubistava krvavim ratovima među kriminalnim grupama koje se bore da kontrolišu distribuciju i izvoz kokaina.
Kada su pevačica Julijana – viđena na nadzornoj kameri kako kreće na svoje poslednje sudbonosno putovanje – i njene dve prijateljice, model i studentkinja, pronađene u plitkim grobovima na udaljenom delu reke Esmaraldas u blizini Kvinindea, priča je dospela na međunarodne naslove.
Mesto gde su pronađene daleko je od urbanih velikih gradova, van usamljenog puta ka gradu Esmeraldasu i njegovim popularnim plažama, duboko u tropskoj džungli ispresecanoj plantažama palminog ulja.
Ali u danima nakon toga, jednako šokantni zločini nisu uspeli da privuku takvu globalnu pažnju.
U ribarskoj luci Esmaraldas, 96,5 kilometara nizvodno od mesta gde su ubijene devojke, u dugotrajnoj pucnjavi između narko bandi poginulo je devetoro ljudi. Dramatični snimak nadzorne kamera prikazuje ljude kako spasavajući život skaču u more pod kišom metaka.
Sledećeg dana, tela šest zatvorenika pronađena su obešena u zatvoru u drugom zločinu bande.
Porodice tri devojke su molile ljude da ne spekulišu da je njihova smrt povezana sa trgovinom drogom – i sigurno nema direktnih dokaza koji bi ih povezivali sa takvim aktivnostima.
Postoji i zastrašujuće visoka stopa onoga što se u Ekvadoru i drugde naziva „femicidom“ – žene su ubijene samo zbog svog pola.
Ali pustoš koji su napravili trgovci drogom i njihove pristalice nije ostavio nijedan aspekt ekvadorskog društva netaknutim.
Više nije ograničeno samo na međusobna ubistva bandi i zalutale metke.
Grupe za kidnapovanje gađaju zatvorene zajednice u bogatim predgrađima Kita pomoću dronova za nadzor i otimaju ljude na putu kući sa zabava.
„Nasilni zločini su i dalje visoki u Gvajakilu i Kitu, sa izveštajima o ubistvima, pljačkama sa oružjem i invazijama na kuće. Većina nasilnih zločina je vezana za bande, ali turisti mogu biti uhvaćeni nehotice“, upozorava britansko ministarstvo inostranih poslova.
BONUS VIDEO: Pomahnitali muškarac ubio pet kolega i sve prenosio uživo na Instagramu