Dok je ruski strip-autor Gleb Pušev, koji je pobegao iz Rusije kako bi izbegao mobilizaciju, završavao mural u Beogradu, trojici muškaraca se nije svideo njegov crtež, pa su na isti bacili boju. Mural, čije je oslikavanje trajalo četiri dana, i na kojem je naslikana ukrajinska pesnikinja, kasnije je oštećen. Međutim, uz prijatelje koji su mu čuvali stražu, Pušev je mural prefarbao.
Ali, obnovljeni mural ubrzo je prekriven proruskim slikama. Pušev je bio uporan – ponovo ga je ofarbao, i to pod policijskom zaštitom i obložio pleksiglasom. Ni to nije zaustavilo „pobunjivače“ – pleksiglas je razbijen, a zid prefarban. Pušev sada umesto toga štampa nalepnice: „Ako ih neko otkine, to je manje emocionalno bolno“.
U toku je „rat grafitima“, kaže ruski antikremljanski aktivista u Beogradu, Pjotr Nikitin.
Prekoputa škole u kojoj je u pucnjavi 3. maja ubijeno desetoro ljudi (osnovna škola „Vladislav Ribnikar“), mural Vladimira Putina je više puta prefarban u znak podrške Ukrajini (ponekad je crvena boja na ruskoj zastavi prefarbana u plavu). Mural naslikan u čast srpskog ratnog zločinca Ratka Mladića, često se uništava i nanovo obnavlja.
Strasti su uzavrele. Nakon što je Nikitin zatražio od lokalnih medija da izveštavaju o preslikavanju Putinovog murala u kome je on učestvovao, predsednik Srbije (Aleksandar Vučić) omalovažavao je Nikitina na televiziji.
On je 13. jula zadržan 44 sata na beogradskom aerodromu. Drugi antiratno nastrojen Rus, Ilja Zernov, pobegao je u Nemačku nakon što je pretučen jer je slikao grafite na kojima je pisalo „Smrt Ukrajini“.
Aktivistkinja koju su policajci napali nakon što su gađali jajima Mladićev mural, Aida Ćorović, smatra da državi „idu na ruku“ krajnje desničarski grafiti – umiruje ekstremiste i sugeriše Americi i Evropskoj uniji da je neophodno imati vladu desnog centra koji bi ih ugušila.
Kako je povećavaju ruski gubici u Ukrajini, nacionalistički ulični umetnici prešli su na druge poruke: homofobiju („Neću tatu i tatu“), militarizam („Srbija Sparta“) i iredentizam („Kada se vojska vrati na Kosovo“).
Krokodil, liberalni kulturni centar u Beogradu, takođe je promenio svoju taktiku. Kada je prefarbao mural koji je pozivao na ponovno osvajanje Kosova, nacionalisti su restaurirali mural i uništili njegovo sedište nacionalističkim parolama. Sada njihov osnivač Vladimir Arsenijević zauzima suptilniji, manje politički antiratni pristup. Naime, Krokodil plaća umetnicima da uključe mlade u oslikavanje prihvatljivije serije murala za koje kaže da će zračiti „nežnim stvarima, poput lepih, mirnih ženskih slika“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare