Foto: Madiyevskyy/Ukrinform / Sipa Press / Alexander Natruskin / Sputnik / Profimedia/EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK /SERGEY DOLZHENKO/SERGEY DOLZHENKO

Novinska agencija Rojters tvrdi da je došla do podataka o planovima ruskog predsednika Vladimira Putina za osvajanje Ukrajine. Objavljeni su i dokazi da je Kremlj planirao rat i da je navodno hteo da svrgne vladu u Kijevu. U tekstu se navodi da su još pre ruske invazije krenuli da "ubacuju" svoje agente u državni aparat Ukrajine.

Petoro ljudi upoznatih sa pripremama Kremlja za invaziju, reklo je za Rojters, da su Putin i njemu bliski saradnici verovali da im za osvajanje Ukrajine ne treba velika vojna sila i da će je pokoriti za nekoliko dana. Navodno su verovali da će naterati ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog da podnese ostavku, da pobegne ili kapitulira.

Vladimir Putin Foto: EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN

Černobilj je bio ključan

Kako je utvrđeno nuklearna elektrana Černobilj je bila ključna polazna tačka za Ruse, pa su tako svoje agente poslali tamo još u novembru prošle godine. Cilj je bio da pripreme teren da nuklearna elektrana bude preuzeta bez borbe, što se na kraju i dogodilo. Rojters nije mogao nezavisno da proveri ove tvrdnje.

Černobilj je poslužio kao mesto za isporuku dokumenata iz sedišta Službe bezbednosti Ukrajine (SBU). U zamenu za plaćanje, ukrajinski zvaničnici su ruskim špijunima navodno predali informacije o vojnoj spremnosti Ukrajine, prenosi Rojters.

Ivan Bakanov Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Aleksij Danilov istakao je da je Rusija imala agente u ukrajinskom sektoru odbrane, bezbednosti i sprovođenja zakona. Odbio je da navede imena, ali je rekao da takve „izdajnike“ treba neutralisati po svaku cenu. Državni istražni biro Ukrajine sprovodi istragu o tome da li je Nacionalna garda postupila protizakonito predajući svoje oružje neprijatelju, kada je ruska vojska stigla na lice mesta.

Izdajnici u SBU

Sudski dokumenti i svedočenja, koji su objavljeni, otkrivaju ulogu Valentina Vitera, šefa obezbeđenja u Černobilju, koji je u pritvoru i protiv koga se vodi istraga zbog odsustva sa dužnosti.

Naime, on je šest dana pre ruske invazije otišao na bolovanje zbog respiratornih problema, pa ga sada sumnjiče i za izdaju. On je na početku invazije razgovarao telefonom sa komandantom Nacionalne garde i navodno mu je poručio „da poštedi svoje ljude“.

Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Rekao je da je pobegao iz Kijeva, radi bezbednosti svoje porodice dva nakon što je elektana pala u ruske ruke, ali da je probao da ostane u kontaktu sa kolegama u elektrani. Vitera je SBU postavio da radi u Černobilju 2019. godine.

Hapšenje u Srbiji

Pored njega, državni istražni biro istražuje bivšeg visokog obaveštajnog zvaničnika Andrija Naumova zbog sumnje za izdaju, jer je navodno predao tajne Černobilja stranoj državi. Naumov je bio šef odeljenja za unutrašnju bezbednost SBU. Prošle godine je navedeno da je osujećen pokušaj ubistva Naumova od strane drugih službenika SBU. Kasnije je otpušten.

On je nestao neposredno pre rata, a onda se u junu pojavio u Srbiji. U saopštenju srpske policije od 8. juna, navodi se da je uhapšen ukrajinski državljanin koji je identifikovan kao A.N. na granici sa Severnom Makedonijom. On je pokušao da iz Srbije pređe u Severnu Makedoniju. Pretresom BMW-a, kod njega je pronađeno skoro 125.000 dolara i 608.000 dolara u gotovini kao i dva smaragda. Naumov je dalje u zatvoru u Srbiji.

Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Putinov prijatelj u Kijevu

U analizi Rojtersa pominje se i ukrajinski političar i Putinov prijatelj Viktor Medvedčuk, koji je navodno imao šifrovani telefon pomoću kojeg je komunicirao sa Kremljom. Optužen je za izdaju 11. maja 2021. godine. Istražitelji SBU su tvrdili da je Medvedčuk preneo tajne detalje o ukrajinskim vojnim jedinicama ruskim zvaničnicima i da je nameravao da regrutuje ukrajinske agente da utiču na politiku. Dan pre invazije napustio je svoj dom u Kijevu i planirao je da napusti zemlju, a uhapšen je 12. aprila.

Viktor Medvedčuk Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Bitnu ulogu je trebao da odigra Oleg Carjov (52), bivši član ukrajinskog parlamenta. Odabrali su ga navodno planira invaziju iz Kremlja da vodi novu privremenu i marionetsku vladu koju su planirali da postave u Kijevu. Carjov je pod sankcijama i SAD od 2014. godine, kada je nakon pokušaja da pobedi na izborima, predvodio telo pod nazivom „Novorosija“ ili „Nova Rusija“. Početkom ove godine je bio na Krimu gde poseduje dva hotela. Carjov je 24. februara na Telegramu objavio da je prešao na teritoriju pod kontrolom Kijeva, pa je napisao: „Ja sam u Ukrajini. Kijev će biti oslobođen od fašista“.

Oleg Carjov Foto: Alexander Natruskin / Sputnik / Profimedia

Agenti spavači nisu odradili posao

Rojters navodi i Ivana Bakanova, bivšeg šefa Službe bezbednosti Ukrajine kojeg je Zelenski suspendovao.

Kao razlog je naveo to što je veliki broj osoblja SBU optužen za izdaju. Usred haosa na početku rata, Bakanov je napustio Kijev tri dana nakon ruske invazije.

#related-news_0

Iako je Rusija zauzela Černobilj, njen plan za rušenje vlade u Kijevu je propao. U mnogim slučajevima, kao se navodi, agenti spavači nisu dobro odradili posao, pa se sada Putin nalazi u dugotrajnom ratu punog obima uz ogromne troškove.

Ali ruska obaveštajna filtracija je na neki način posejala nepoverenje unutar Ukrajine i ogolila je nedostatke ukrajinske Službe bezbednosti od skoro 30.000 pripadnika, koji sada imaju zadatak da love „izdajnike“.

BONUS VIDEO: Trenutak eksplozije u Vinici

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare