Nakon nereda i masovnih hapšenja na demonstracijama održanim u nedelju, beloruska opozicionarka Svetlana Tihanovska najavila je za danas početak "nacionalnog štrajka", a na društvenim mrežama su se pojavili snimci radnika koji napuštaju svoja radna mesta, dok policija hapsi studente.
Građani Belorusije okupili su se po 79. put u Minsku i drugim gradovima širom zemlje.
Demonstranti su tokom čitavog dana protestovali, sve dok policijske snage nisu rasterale okupljene.
#Belarus Day 79. Happening right now in #Minsk. Pensioners are gathering on their traditional rally on Monday. They are joined by students and are chanting, "Together we are the power!" pic.twitter.com/eKvgCj2EJl
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) October 26, 2020
Bivša kandidatkinja opozicije na predsedničkim izborima Svetlana Tihanovska je još početkom meseca postavila ultimatum, preteći štrajkom u svim industrijskim granama ukoliko Aleksandar Lukašenko ne podnese ostavku.
This is Atlant, a manufacturer of refrigerators and washing machines in #Minsk. Workers have left the building and are outside the plant (this is where they might be arrested though). But I know that many residents were planning to come and support workers near their plants pic.twitter.com/BQblZ7JxD3
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) October 26, 2020
Nakon što je vlada Aleksandra Lukašenka primenila silu kako bi razbila proteste koji su održani u nedelju, Tihanovska je najavila da će sva preduzeća u ponedeljak stupiti u generalni štrajk.
Na društvenim mrežama su se jutros pojavile fotografije i video-snimci radnika koji napuštaju svoja radna mesta u beloruskim fabrikama.
Kako je ranije naveo jedan korisnik Tvitera, zaposleni u više od 40 preduzeća, 10 univerziteta, stotine privatnih organizacija pridružile su se protestu.
Štrajk su podržali rudari, lekari, profesori, studenti, kao i umetnici.
Incredible. National strike, called by @Tsihanouskaya , started this morning. Employees of >40 state enterprises, 10 universities, hundreds of private organizations joined the protest. The strikes were supported by miners, doctors, teachers, students, artists, transport workers. pic.twitter.com/mTZHmjVq4F
— Franak Viačorka (@franakviacorka) October 26, 2020
Policija hapsi studente
Policija u Minsku uhapsila je studente koji su se odazvali pozivu opozicije da učestvuju u nacionalnom štrajku.
Policija je počela nasilno da hapsi studente, kojih je bilo stotinak u povorci u centru Minska, i da ih uvodi u policijska vozila.
Istovremeno, ispred zgrada fakulteta u Minsku grupe studenata okupile su se da mirnim protestom iskažu nezadovoljstvo državnom politikom.
#Belarus Happening right now in #Minsk. Students began blocking roads. They are gathering in various sites, students in #Hrodna also joined. Riot police arrived armed with Kalashnikovs, eyewitnesses report. In some cases, students disperse, but then they are coming back pic.twitter.com/vH7YoJepXq
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) October 26, 2020
Hapšenja, šok-bombe, gumeni meci
U nedelju su se demonstranti okupili na ulicama Minska i drugih gradovima širom Belorusije, mahali crveno-belim zastavama opozicije i uzvikivali „štrajk“.
Lokalni mediji su preneli da se oko 100.000 ljudi pridružilo demonstracijama u glavnom gradu Minsku.
Ruski reporteri su sa lica mesta preneli da je ispaljeno najmanje deset šok-bombi, kao i da je policija upotrebila gumene metke. Snage bezbednosti su blokirale puteve u centru Minska, a postavljeni su i vodeni topovi.
Beloruske vlasti su uhapsile 290 demonstranata, a hapšeni su i novinari, prenela je agencija TASS.
U izveštaju neregistrovane organizacije za zaštitu ljudiskih prava „Vesna“, navedeno je da je policija najviše demonstranata uhapsila u Minsku i u Grodnom, kao i da su demonstracije održane u Brestu, Bobruisku, Vetebsku, Mogiliovu, Pinsku, Polocku i drugim gradovima širom zemlje.
Ključni zahtev demonstranata je ostavka predsednika Aleksandra Lukašenka, prekid nasilja u državi i puštanje na slobodu političkih zatvorenika.
Protesti u Belorusiji
Belorusija je pogođena političkom krizom od predsedničkih izbora 9. avgusta, kada su širom zemlje počeli masovni antivladini protesti, inicirani zvaničnim rezultatima glasanja prema kojima je Lukašenko osvojio više od 80 odsto glasova. Protivnici Lukašenka tvrde da su izbori pokradeni.
Uprkos nastojanju vlasti da uguše demonstracije hapšenjima i represijom nad demonstrantima i aktivistima, masovni protesti ne jenjavaju ni posle dva i po meseca.
Lukašenko, koji Belorusijom vlada čvrstom rukom od jula 1994. godine, uz represiju nad opozicijom i nezavisnim medijima, optužuje zapadne zemlje za podsticanje protesta.
Sjedinjene Države, Evropska unija, Velika Britanija i Kanada uvele su sankcije beloruskim zvaničnicima koji su upleteni u kršenje ljudskih prava tokom demonstracija u Minsku i gradovima širom zemlje.
Baltičke zemlje Litvanija, Latvija i Estonija već su nametnule sankcije krajem avgusta.
(Izvor: RTS/Nova.rs)
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare