Japanska vlada donela je odluku da se ogromne količine radioaktivne vode iz nuklearne elektrane Fukušima ispuštaju u naredne dve godine u Tihi okean. Dugo se spekulisalo da će vlada doneti ovakvu odluku koja je nekoliko godina odlagana zbog protesta i iz bezbednosnih razloga, a kojoj se ogorčeno protive lokalni ribari i žitelji okolnih mesta. Vlada je ipak konstatovala da je otpuštanje zagađene, radioaktivne vode u Pacifik najbolje rešenje.
Radioaktivna voda se skladišti u nuklearnoj elektrani Fukušima Daiči od 2011. godine kada su reaktori u ovom postrojenju oštećeni u zemljotresu i cunamiju, a kontaminirana voda za hlađenje reaktora počela da curi.
#BREAKING NEWS: Japan decides to release #Fukushima nuclear plant water into seahttps://t.co/0681UIBix2 pic.twitter.com/OS0xWyjUHu
— Kyodo News | Japan (@kyodo_english) April 12, 2021
Tokijska elektro-kompanija (TEPCO) koja upravlja Fukušimom saopštila je da će krajem naredne godine biti popunjeni kapaciteti za skladištenje radioaktivne vode, a premijer Japana Jošihide Suga ocenio je da je ispuštanje zagađene vode u Tihi okean najrealističnija i neizbežna opcija.
Stručnjaci kompanije i vlade Japana su saopštili da se iz radioaktivne vode ne može odstraniti jedino tricijum koji, kako je navedeno, u malim količinama nije štetan po životnu okolinu i zdravlje ljudi, ali se nivo svih ostalih radioaktivnih materijala u vodi mogu smanjiti na dozvoljeni nivo.
U.S. backs Japan's decision to release #Fukushima plant treated water#FukushimaDaiichihttps://t.co/Sz8chWNgUd
— Kyodo News | Japan (@kyodo_english) April 13, 2021
Neki naučnici su upozorili da nisu poznati dugoročni štetni efekti ispuštanja velikih količina radioaktivne vode u more na živi morski svet.
Iz kompanije TEPCO je potvrđeno da kapaciteti za skladištenje radioaktivne vode iznose 1,37 miliona tona, kao i da će oni biti puni do jeseni 2022. godine, preneo je Tanjug.
Protivljenje Kine i Južne Koreje, Amerika podržala
Odluci japanske vlade usprotivile su se Kina i Južna Koreja, dok je Amerika podržala.
Iz Stejt departmenta je saopšteno da je odluka u skladu sa globalnim bezbednosnim standardima i da je japanska vlada postupila transparentno.
We thank Japan for its transparent efforts in its decision to dispose of the treated water from the Fukushima Daiichi site. We look forward to the Government of Japan's continued coordination with the @iaeaorg.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) April 13, 2021
S druge strane, Ministarstvo spoljnih poslova Kine izrazilo je duboku zabrinutost, pozivajući Tokio da preispita odluku.
„To je krajnje neodgovorno i ozbiljno će uticati na zdravlje ljudi, kao i neposredne interese naroda u susednim zemljama“, navelo je u saopštenju kinesko ministarstvo.
Peking smatra da bi Tokio trebalo da preispita odluku i sačeka dok se ne postigne konsenzus sa ekspertskim timom Međunarodne agencije za atomsku energiju i svim zainteresovanim stranama.
Japan's unilateral decision to discharge waste water from the #Fukushima #nuclear complex into the ocean is extremely irresponsible and will seriously damage international public health and the vital interests of the people of neighboring countries: Chinese FM pic.twitter.com/3cJhdrQQQs
— Global Times (@globaltimesnews) April 13, 2021
Istovremeno, mediji su preneli da je Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje pozvalo japanskog ambasadora na razgovor zbog odluke Tokija.
Južna Koreja žali zbog odluke Japana i smatra je neprihvatljivom, saopštili su predstavnici južnokorejske vlade u Seulu.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar