Jun Suk Jeol Foto: Mauro PIMENTEL / AFP / Profimedia

Policija u Južnoj Koreji izvršila je raciju u predsedničkom kabinetu u Seulu, nakon neuspelog pokušaja tamošnjeg predsednika Jun Suk Jeola da uvede vanredno stanje prošle nedelje.

Racije su najnoviji razvoj događaja u burnoj sedmici u južnokorejskoj politici, javlja BBC.

Predsednik Jun Suk Jeol, koji je ostao na funkciji uprkos glasanju o opozivu i višestrukim pozivima da se povuče, suočava se sa mnogim istragama različitih grana vlasti, pod optužbom za pobunu i izdaju.

U međuvremenu, bivši ministar odbrane zemlje Kim Jong-hjun, koji je preuzeo odgovornost za proglašenje vanrednog stanja, pokušao je samoubistvo dok je bio u pritvoru u utorak uveče, rekao je zvaničnik. Kim se trenutno nalazi u stražarskoj sobi i „nema trenutnih zdravstvenih problema“, saopštilo je ministarstvo parlamentu. Uhapšen je u nedelju.

Mnogi zvaničnici bliski Jun Suk Jeolu takođe su podneli ostavke nakon kratkotrajne deklaracije o vanrednom stanju.

Zemlja je sada u stanju političkih promena.

„Neustavni drugi ustanak i drugi državni udar“

Poslanici vladajuće stranke udružili su se da bojkotuju glasanje za opoziv Jeola kao predsednika nakon što je pristao da skrati svoj mandat i da se ne meša u spoljne i unutrašnje poslove.

Međutim, opoziciona Demokratska partija, koja ima većinu u parlamentu, kritikovala je sporazum, a lider Park Čan Dae ga je nazvao „nezakonitim, neustavnim drugim ustankom i drugim državnim udarom“.

PROČITAJTE JOŠ

Nejasno je kakva, ako uopšte, ovlašćenja Jeol sada ima, a demonstranti su i dalje na ulicama i pozivaju ga da se povuče.

Osamnaest istražitelja poslato je u sredu u predsedničku kancelariju da zaplene zapise vezane za sednicu vlade održane u noći proglašenja vanrednog stanja, javljaju lokalni mediji.

Predsednik Jeol, koji je bio među osumnjičenima navedenim u nalogu za pretres, nije bio u svojoj kancelariji kada su se racije desile. Eksperti kažu, međutim, da to pokazuje da vlasti pojačavaju pritisak na predsednika i njegove saveznike.

„Racije znače da se istrage ubrzavaju, uključujući i Juna“, rekao je za Bi-Bi-Si Mejson Riči, vanredni profesor na Univerzitetu za inostrane studije Hankuk u Seulu.

„S obzirom na ono što mislimo da znamo do sada, Jeol će verovatno biti opozvan pre nego kasnije. Bilo pre ili posle, verovatno će se takođe suočiti sa hapšenjem, ispitivanjem i na kraju optužbama za pobunu.“

Poslednji put u kabinetu predsednika izvršen je pretres u decembru 2019. zbog optužbi za korupciju protiv bivšeg zamenika gradonačelnika Busana. Tužilaštvo u tom trenutku nije ušlo u prostore kancelarije, već mu je materijal predala kancelarija, po protokolu. U to vreme, zemlju je vodio bivši predsednik Mun Džae-in, a Jun je tu ulogu preuzeo tek 2022.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare