Skoro tri godine nakon što je ruska invazija na Ukrajinu dovela do globalne osude Moskve, lider Vladimir Putin organizuje samit sa više od desetak svetskih lidera – što je jasna poruka autokrate da, daleko od toga da je usamljen, nova koalicija zemalja stoji iza njega.
Trodnevni samit BRIKS-a (BRICS), koji je počeo u utorak u jugozapadnom ruskom gradu Kazanju, prvi je sastanak ove grupe glavnih ekonomija u razvoju – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – od kada se ove godine proširila i uključila Egipat, Ujedinjene Arapske Emirate, Etiopiju i Iran.
Putin se u utorak na samitu sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i nakon toga izjavio da je partnerstvo njihovih zemalja „model kako bi odnosi između država trebalo da budu izgrađeni.“
“Mi smo težili tome da ojačamo autoritet BRIKS, da povećamo njegovu ulogu u svetskim pitanjima i rešavanju hitnih globalnih i regionalnih problema, i učinili smo sve kako bismo unapredili i produbili višestranu saradnju naših država u tri glavna područja: politici i bezbednosti, ekonomiji i finasijama kao i kulturnoj i humanitarnoj sferi”, istakao je Putin, prenela je ruska agencia RIA Novosti.
Si Đinping je pozvao zemlje članice da insistiraju na tri principa za deeskalaciju ukrajinske krize, uključujući zaustavljanje širenja ratnih operacija, deeskalaciju borbe i suzdržavanje od provokacija, piše CRI.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ove nedelje ugošćava nekoliko svetskih lidera, uključujući kineskog predsednika Sija Đinpinga i indijskog premijera Narendru Modija, u Rusiji na godišnjem samitu BRICS-a, skupu zemalja koji Moskva koristi kako bi ojačala svoj imidž i kritikovala zapadnu moć.
Samit u Kazanju, oko 700 kilometara istočno od Moskve, dolazi dok Rusija nastavlja rat u Ukrajini, više od dve i po godine nakon što je izvršila invaziju na tu zemlju i izazvala međunarodno negodovanje. Istovremeno, stručnjaci tvrde da ugled Sjedinjenih Država opada u velikom delu Globalnog juga zbog njihove podrške izraelskom ratu u Gazi. BRIKS, koji predstavlja zemlje sa gotovo polovinom svetske populacije, neki opisuju kao potencijalnog rivala američkoj globalnoj dominaciji.
Od 38 zemalja pozvanih na samit, 24 je poslalo svoje lidere, a očekivalo se učešće ukupno 32 zemlje, izvestio je Vašington Post. Lideri većine članica prisustvuju, uključujući predsednika Južnoafričke Republike Sirila Ramafosu, predsednika Irana Masuda Pezeškiana, predsednika Egipta Abdela Fataha El-Sisija, premijera Etiopije Abija Ahmeda i predsednika UAE Mohameda bin Zajeda al-Nahjana. Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva otkazao je put na samit nakon nesreće, pa Brazil predstavlja ministar spoljnih poslova Mauro Vieira.
Nekoliko lidera zemalja van BRIKS-a takođe je u Kazanju, uključujući predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, predsednika Uzbekistana Šavkata Mirzijojeva i premijera Vijetnama Fama Min Čina.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš takođe prisustvuje, što je izazvalo kritike iz Ukrajine.
Očekuje se da će ovo biti najveći međunarodni skup koji ruski predsednik organizuje od početka rata u februaru 2022. godine, a okupljanje zemalja BRIKS-a i drugih nacija ove nedelje stavlja u centar pažnje rastuću konvergenciju država koje žele promenu globalne ravnoteže moći i – u slučaju nekih, poput Moskve, Pekinga i Teherana – direktno se suprotstavljaju Zapadu predvođenom Sjedinjenim Američkim Državama.
Upravo će tu poruku Putin, zajedno sa svojim bliskim partnerom i liderom najmoćnije zemlje BRICS-a, Sijem, projektovati u narednim danima: da je Zapad taj koji je izolovan u svetu sa svojim sankcijama i savezima, dok „globalna većina“ zemalja podržava njihov pokušaj da izazovu američko globalno vođstvo.
Samit je prilika za Putina da pokaže da nije izolovan nakon invazije na Ukrajinu, uprkos zapadnim sankcijama, i da predstavi BRIKS kao protivtežu američkoj globalnoj moći. Aleksandar Gabuev, analitičar u Karnegi centru za Rusiju i Evroaziju u Berlinu, rekao je za Vašington Post da Moskva nastoji da širi narativ da je „Rusija daleko od izolovane“ i da je „u harmoniji sa globalnom većinom.“
„Ovaj BRIKS samit je zaista poklon za Putina. Poruka će biti: kako možete govoriti o globalnoj izolaciji Rusije kada svi ovi lideri dolaze u Kazanj. Rusija želi da predstavi BRICS „kao predvodnika, novu organizaciju koja vodi čitavu globalnu zajednicu ka pravednijem poretku,“ rekao je Gabuev.
Ovo predstavlja značajnu promenu u odnosu na prošlu godinu, kada Putin nije mogao da putuje na samit BRIKS-a zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini, što bi obavezalo zemlju domaćina, Južnu Afriku, da ga uhapsi.
Iako BRIKS privlači mnoge zemlje Globalnog juga, nisu sve članice saglasne sa antizapadnom agendom Rusije. Analitičari koji su razgovarali za Vašington Post sugerisali su da Kina, Rusija i Iran guraju taj kurs, ali zemlje poput Brazila, Indije i Južne Afrike traže neutralan pristup.
Tokom konferencije za novinare u ponedeljak, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi savetovao je da se samit ne posmatra „kao neka vrsta debitantskog nastupa za Putina i Rusiju“ i rekao da Sjedinjene Države ne vide BRIKS kao pretnju.
„Rusija je sve više izolovana na svetskoj sceni“, dodao je. „U to nema sumnje.“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare