Robert Fico i Vladimir Putin Foto: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Predsednik Rusije Vladimir Putin sastao se u nedelju u Kremlju sa slovačkim premijerom Robertom Ficom, što je retka poseta lidera Evropske unije Moskvi, u trenutku kada se bliži kraj ugovora koji omogućava tranzit ruskog gasa kroz Ukrajinu.

Slovačka, koja zavisi od gasa koji prolazi kroz njenog suseda Ukrajinu, pojačala je napore da očuva te tokove od 2025. godine, dok je kritikovala ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog zbog odbijanja da produži ugovor koji ističe krajem godine.

Ficova poseta Moskvi bila je tek treća poseta šefa vlade EU od kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine. Slovenačka opozicija nazvala je posetu „sramotom“.

Fico je na Fejsbuku posle sastanka izjavio da su vodeći zvaničnici EU obavešteni o njegovom putovanju u petak.

Rekao je da je poseta usledila kao odgovor na razgovore prošle nedelje sa Zelenskim, koji je, prema tvrdnjama slovačkog lidera, izrazio protivljenje bilo kakvom tranzitu gasa kroz Ukrajinu ka Slovačkoj.

„Ruski predsednik  Putin potvrdio je spremnost Ruske Federacije da nastavi sa snabdevanjem gasom Zapada i Slovačke, što je praktično nemoguće nakon 1. januara 2025. godine s obzirom na stav ukrajinskog predsednika“, izjavio je Fico.

Fico je došao na vlast 2023. godine i promenio je spoljnu politiku Slovačke. Odmah je obustavio državnu vojnu pomoć Kijevu, izjavio da rat sa Rusijom nema vojno rešenje i kritikovao sankcije protiv Moskve.

Njegova poseta Kremlju usledila je posle poseta austrijskog kancelara Karla Nehamera u aprilu 2022. i mađarskog premijera Viktora Orbana prošlog jula. Saveznici iz EU kritikovali su obe posete.

Ruska televizija prikazala je Putina i Fica kako se rukuju na početku razgovora. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da je sastanak dogovoren pre nekoliko dana.
Tokom razgovora, Fico je rekao da su on i Putin razmenili mišljenja o vojnoj situaciji u Ukrajini, mogućnostima mirnog završetka rata i o slovačko-ruskim odnosima „koje nameravam da normalizujem“.

Tranzit gasa

Slovačka, koja ima dugoročni ugovor sa ruskim Gaspromom, pokušava da nastavi sa primanjem gasa kroz Ukrajinu, navodeći da bi kupovina iz drugih izvora koštala 220 miliona evra više zbog tranzitnih troškova.

Ukrajina je više puta odbijala da produži sporazum o tranzitu.

Fico je tu temu pokrenuo u četvrtak na samitu EU kojem je prisustvovao i Zelenski, koji je ponovio da njegova zemlja neće nastaviti tranzit ruskog gasa.

Slovački premijer, koji je izjavio da se njegova zemlja suočava sa gasnom krizom, govorio je i o rešenjima prema kojima Ukrajina ne bi prenosila gas u vlasništvu Rusije, već gas u vlasništvu nekog drugog.

Mađarska takođe želi da zadrži ukrajinsku rutu, ali će nastaviti da prima ruski gas sa juga, preko gasovoda Turski tok na dnu Crnog mora.

Bivša sovjetska Moldavija takođe se oslanja na gas koji prolazi kroz Ukrajinu za snabdevanje svojih potreba i onih svog separatističkog regiona Pridnjestrovlja, uključujući termoelektranu koja obezbeđuje većinu struje za delove Moldavije pod kontrolom vlade.

Vršilac dužnosti direktora Moldovagaza, operatera za gas u zemlji, Vadim Čeban, izjavio je da može obezbediti gas za Pridnjestrovlje nabavljen iz drugih izvora. Međutim, pro-ruski region morao bi da plati više cene povezane sa tim nabavkama.

Čeban je rekao da je Moldovagaz uputio nekoliko zahteva Gaspromu da pošalje gas Moldaviji preko Turskog toka, Bugarske i Rumunije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare