Vladimir Putin Foto:EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Predsednik Rusije, Vladimir Putin, odobrio je ažuriranu verziju nuklearne doktrine Rusije, uvodeći izmene koje je prvi put najavio u septembru.

Šta ove izmene podrazumevaju?

Prethodna verzija doktrine precizirala je četiri situacije u kojima bi ruski predsednik mogao doneti odluku o upotrebi nuklearnog oružja: Balistički raketni napad na Rusiju, napad na zemlju upotrebom oružja za masovno uništenje, napad na državne ili vojne objekte Rusije i agresija protiv Rusije konvencionalnim oružjem, ukoliko je „ugroženo samo postojanje države“.

PROČITAJTE JOŠ:

U skladu s novom doktrinom, osim pomenutih situacija, Rusija se može odlučiti za nuklearni odgovor i u sledećim slučajevima:

  1. Napad na Rusiju ili Belorusiju: Konvencionalni napad na Rusiju ili Belorusiju kao članice Savezne Države, ukoliko taj napad predstavlja „kritičnu pretnju njihovom suverenitetu ili teritorijalnom integritetu“.
  2. Masovni napad sredstvima vazdušno-svemirske odbrane: Nuklearno oružje može biti upotrebljeno ako postoji „pouzdana informacija o masovnom lansiranju sredstava za vazdušno-svemirski napad“ (strateški i taktički avioni, krstareće rakete, bespilotne letelice, hipersonični sistemi i drugi), i ako ta sredstva pređu državnu granicu Rusije.
  3. Napad od strane nenuklearne države uz podršku nuklearne sile: Za razliku od doktrine iz 2020. godine, nova verzija eksplicitno navodi da Rusija ima pravo da upotrebi nuklearno oružje u slučaju napada od strane bilo koje nenuklearne države koja ima podršku nuklearne sile.

Ažurirana doktrina uključuje i širu listu pretnji koje zahtevaju nuklearnu odbranu. To su razvoj sistema protivbalističke odbrane, razmeštanje konvencionalnog oružja koje može pogoditi rusku teritoriju i mogući sabotažni napadi sa ciljem izazivanja ekoloških katastrofa velikih razmera.

Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, izjavio je da su izmene napravljene kako bi se ruska vizija upotrebe nuklearnog oružja prilagodila „realnostima savremenog sveta“.

Podsetimo, Putin je prvi put predložio izmene nuklearne doktrine tokom sastanka Saveta bezbednosti 25. septembra o nuklearnom odvraćanju. On je tvrdio da Rusiji nije potreban preventivni udar kao deo njene nuklearne doktrine „jer će u uzvratnom udaru neprijatelju biti zagarantovano da će biti uništen“.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da promene treba posmatrati kao „određeni signal“ Zapadu.

„Ovo je signal koji upozorava ove zemlje na posledice ako učestvuju u napadu na našu zemlju različitim sredstvima, ne nužno nuklearnim“, rekao je Peskov za državnu RIA Novosti 26. septembra.

Putinov ukaz dolazi samo dva dana nakon što je predsednik SAD-a, Džo Bajden, odobrio Ukrajini korišćenje američkih raketa dugog dometa za gađanje ciljeva duboko unutar teritorije Rusije.

BONUS VIDEO: Putin nije demantovao američke tvrdnje da je Severna Koreja poslala vojnike u Rusiju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare