Vladimir Putin Foto: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV/Logo

Praktično od momenta kada je ruski predsednik Vladimir Putin smenio dugogodišnjeg ministra odbrane Sergeja Šojgua, ruska bezbednosna služba FSB pokrenula je niz postupaka usmerenih na korupciju na visokom nivou protiv zamenika ministra i šefova odeljenja. Smenom Šojgua, vrata Ministarstva odbrane širom su otvorena za FSB, što sugeriše da je Vladimir Putin izgubio strpljenje za svoje saradnike.

Andrej Belousov, ekonomista koji je imenovan da zameni Šojgua, ima zadatak da smanji korupciju u Ministarstvu odbrane i racionalizuje vojnu proizvodnju za dugi rat protiv Ukrajine.

Međutim, bivši zvaničnici odbrane i Kremlja, bivši oficiri i strani posmatrači rekli su da je verovatno odlazak Šojgua i gubitak njegove zaštite omogućio FSB-u, ruskom bezbednosnom odeljenju odgovornom za unutrašnje istrage, da napadne moćne zvaničnike u vlasti.

Sergej Šojgu Foto: Kommersant Photo Agency / ddp USA / Profimedia

„FSB je konačno dobio zube u Ministarstvu odbrane i generalštabu“, rekao je kapetan Džon Forman, bivši britanski ataše odbrane u Moskvi, koji je rekao da veruje da bi hapšenja mogla da se nastave, nakon što je „Putinovo strpljenje konačno puklo“.

„Šojgu i Gerasimov su obezbedili tampon zonu, ali sada je Putin odlučio da mora nešto da uradi. Šojgu je tokom svog mandata držao FSB uglavnom podalje od ministarstva, bilo je vrlo malo hapšenja. Kada FSB jednom dobije prolaz, ko zna dokle će ići“, ocenjuje Forman.

Od početka rata u Ukrajini, Šojgu i Gerasimov su bili na udaru kritika zbog neuspeha vojske i njihovog neuspeha da iskorene rasprostranjenu korupciju u oružanim snagama. Prošlog leta, ovo nezadovoljstvo je dostiglo vrhunac kada je Jevgenij Prigožin, osnivač paravojne formacije Vagner, pokrenuo neuspešnu pobunu protiv vojnih vođa.

Suparništvo među bezbednosnim agencijama je duboko ukorenjeno u Rusiji, a Šojguova smena je dala istražiteljima u FSB i istražnom komitetu priliku da se dokažu.

Foto: FSB / TASS / Profimedia

„San svakog istražitelja je da strpa zamenika ministra odbrane u zatvor. Za to dobijate nove epolete, unapređenje, neku nagradu. Za to možete zaraditi reputaciju“, rekao je za „Gardijan“ bivši zvaničnik Kremlja.

U periodu od mesec dana, četiri najviša zvaničnika Ministarstva odbrane uhapšena su pod optužbom za korupciju, što je predstavljalo najznačajniji udar u poslednjih nekoliko godina. Čistka je počela 23. aprila šokantnim hapšenjem veterana, zamenika ministra odbrane Timura Ivanova zbog sumnje da je primao mito.

Govoreći o nedavnoj seriji hapšenja, Kremlj je demantovao bilo kakve sugestije o obračunu u okviru Ministarstva odbrane.

„Borba protiv korupcije je dosledan rad“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima.

Ivanov je bio dugogodišnji poverenik i štićenik Sergeja Šojgua. Veruje se da je njegovo pritvaranje postavilo osnovu za otpuštanje Šojgua, koga je Belousov kasnije zamenio na mestu ministra odbrane.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

U nedeljama koje su usledile, privedeni su drugi visoki zvaničnici. Među njima su bili Jurij Kuznjecov, šef kadrovskog odeljenja ministarstva, Vadim Šamarin, načelnik odeljenja za komunikacije ruskog generalštaba. Nekoliko sati nakon Šamarinovog hapšenja, ruski istražni komitet je takođe izvestio o pritvaranju još jednog zvaničnika ministarstva odbrane – Vladimira Verteletskog, koji je rukovodio odeljenjem u odeljenju za državne nabavke u ministarstvu.

Dok je Kremlj ranije ovog meseca najavio da će najviši ruski general Valerij Gerasimov, načelnik Generalštaba, zadržati svoju funkciju, hapšenje Šamarina, direktnog zamenika Gerasimova, moglo bi da oslabi položaj generala u vojnoj hijerarhiji.

„Verovatnoća Gerasimove smene je porasla“, rekao je Forman.

Bivši zvaničnik odbrane rekao je da su hapšenja pokazala da se odnos snaga promenio u korist ruskih bezbednosnih službi, dok se čini da je vojska u neredu.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Odeljenje za kontraobaveštajne operacije FSB – 1. divizija, postaje sve moćnije. Oni trenutno drže sve karte i pritežu šrafove. Nije da je dolazak Belousova doveo do čistki, već je odlazak Šojgua i njegovih moćnika omogućio hapšenje“, rekao je za „Gardijan“ zvaničnik koji je blisko sarađivao sa Ivanovim i Šojguom.

Ruski tužioci su takođe pokrenuli postupak protiv visokog generala Ivana Popova, najpoznatijim po kritikama Šojgua i Gerasimova.

General-major Ivan Popov, koji je komandovao 58. kombinovanim oružanim snagama, rekao je prošlog leta da je otpušten nakon što je izneo probleme na bojnom polju, uključujući nedostatak municije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare