Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia; Gavriil Grigorov / Sputnik / Profimedia; Not supplied / WillWest News / Profimedia; AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Pobuna koju je pokrenuo Jevgenij Prigožin u Rusiji značajno je narušila imidž Vladimira Putina kao jakog lidera, stvarajući utisak da mu vlast izmiče. Međutim, uz pomoć beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, Putin je uspeo da brzo suzbije državni udar. Ipak, analitičari smatraju da se ovime nije izvukao i da grešku koju je napravio nikada neće moći da ispravi.

Naime, nakon ustanka, mnogi analitičari i zapadni izvori su ukazivali da je čistka u ruskim vojnim redovima neizbežna. Prema njihovim rečima, ovo bi mogao da bude ključni pogrešan potez Putina.

Frederik Mertens, strateški analitičar iz Haškog centra za strateške studije, ističe da bi uklanjanje iskusnih oficira iz komandne strukture moglo da oslabi sposobnost Rusije da adekvatno odgovori na ukrajinske operacije.

Foto: Sergey Guneev / Sputnik / Profimedia, GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KRE/EPA-EFE, Yevhen Kotenko / UkrInform / Profimedia,REUTERS/Gleb Garanich

Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je u sredu da se bivši komandant ruskih snaga u Ukrajini, general Sergej Surovikin, nije pojavljivao u javnosti od Prigožinove oružane pobune.

Surovikin, poznat kao „General Armagedon“, prema nekim neproverenim izveštajima, uhapšen je posle ustanka. On je ranije izrazio podršku ruskoj vladi protiv pobunjenika.

U intervjuu ruskom kanalu Telegram, koji je povezan sa moskovskim službama bezbednosti, Surovikinova ćerka tvrdi da njen otac nije povređen. Njuzvik prenosi da je Prigožin bio bliži Surovikinu od Valerija Gerasimova, načelnika ruskog Generalštaba. Njujork tajms je, pozivajući se na američke zvaničnike i zapadne obaveštajne službe, posle ustanka izvestio da je Surovikin unapred znao za pobunu.

Sergej Surovikin Foto: Sergey Guneev / Sputnik / Profimedia

„Čišćenje vojske ne doprinosi njenoj efikasnosti“

Iako je Surovikin kontroverzna ličnost na Zapadu, britansko ministarstvo odbrane ga je u svom najnovijem ažuriranju opisalo kao „jednog od najcenjenijih visokih oficira u ruskoj vojsci“ i istaklo da će akcija protiv njega verovatno izazvati „nesporazume“. Mertens dodaje da „čišćenje” vojske od „politički nestabilnih elemenata” ne doprinosi njenoj efikasnosti. To ne samo da uklanja sposobne oficire „već stvara podmukli strah od grešaka među onima koji ostaju“, dodao je on.

Pročitajte još:

Problemi sa komandnom strukturom, moralom, disciplinom i transparentnošću u ruskoj vojsci dugo su uticali na ruske operacije u Ukrajini. Međutim, ako odluči da pročisti vojsku, okolnosti na bojnom polju će postati još važnije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar