Foto: EPA-EFE/VALERY SHARIFULIN/TASS Host Photo Agency, Handout / AFP / Profimedia, NUNO VEIGA/EPA-EFE,Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, Shutterstock

Ruski predsednik Vladimir Putin ponovo je započeo brutalne napade na svoju "omiljenu metu" - ukrajinsku luku Odesu.  Naime, od kada je Rusija saopštila da će brodovi koji plove Crnim morem smatrati potencijalnim vojnim ciljevima, kiša granata zausla je ovaj pomorski grad. Iako deluje da je razlog Putinovog besa to što Ukrajina nije pristala na njegove zahteve kojima je uslovio produženje sporazuma o izvozu žitarica, koji su u julu prošle godine u Turskoj potpisali Kijev i Moskva, verovatnije je da iza svega stoji njegova suva ambicija da konačno zauzme grad koji mu od početka rata uporno izmiče iz ruku.

Naime, zvaničnik administracije Odeske oblasti Sergij Bratčuk rekao je da su dve osobe hospitalizovane nakon napada na Odesu u kojoj je oštećena zgrada i izazvan požar.

Još jedan napad je prijavljen van grada.

Foto:EPA-EFE/YAHYA ARHAB/Shutterstock/EPA-EFE/STR

Ovom napadu prethodilo je nekoliko sličnih u utorak, kada je u ruskom raketnom napadu na Odesu tokom noći oštećena „lučka infrastruktura“.

To su bili prvi napadi na Odesu nakon dužeg vremena, i usledili su nekoliko sati nakon isteka sporazuma o izvozu ukrajinskih žitarica.

Ukrajinski mediji su tada objavili da je šest projektila tipa ‘kalibr’ lansirano je iz Crnog mora na Odesu.

Ukrajina rat
Ukrajina rat Foto:EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Ukrajinska protivvazdušna odbrana tvrdi da je uništila rakete, ali su ostaci projektila „oštetili lučku infrastrukturu i nekoliko privatnih kuća“.

Prema mišljenju analitičara, napadi koji danima unazad razaraju Odesu, jesu Putinov odgovor na to što Ukrajina ne pristaje na njegove uslove za obnavljanje sporazuma o izvozu žitarica.

Naime, kako je Putin naveo, zapadne zemlje su u potpunosti izokrenule suštinu ovog sporazuma, što je dovelo do generisanja profita za evropske kompanije i gubitaka za ruske kompanije i proizvođače.

Foto:Not supplied / WillWest News / Profimedia

„Rusija je više puta produžavala sporazum o žitu, pokazujući čudesnu izdržljivost, strpljenje i toleranciju, ali niko nije hteo da ispuni bilo kakve obaveze prema našoj zemlji”, rekao je Putin i naglasio da je Rusija morala da se nosi sa „arogancijom i bezobrazlukom” kao i sa „obećanjima i praznim pričama” Zapada.

Kakve to veze ima sa Odesom?

Monopol nad ovim sporazumom, izvozom žitarica kao takvim, pa i samom Odesom, Putin zapravo želi od početka rata 24. februara 2022. godine.

Pre svega, zauzimanjem Odese Rusija bi jednim udarcem nanela ogromnu ekonomsku štetu Ukrajini. Ukrajina je žitnica Evrope i četvrti najveći izvoznik žitarica u svetu sa 44,7 miliona tona prodatih u inostranstvu tokom prošle godine.

Foto:TANJUG/ DUSAN ANICIC

Rusija i Ukrajina zajedno čine 25 odsto svetskog izvoza pšenice, ali Rusija nije u mogućnosti da izvozi svoju pšenicu zbog sankcija koje joj je zapad uveo. Blokadom Odese i ukrajinskog izvoza Rusija bi izvršila kontrapritisak na Zapad koji bi takođe morao da se suoči sa nestašicama ili poskupljenjima.

Uz to, Odesa je za Ruse bitna psihološki, jer su svi dosadašnji pokušaji armije ove zemlje da pokori ovaj grad prolazili neslavno. Pored toga, Odesa ima i veliki vojni značaj, jer se u ovom gradu od 2014. godine nalazi štab ukrajinske mornarice.

Pročitajte još:

Takođe, osvajanje ovog grada ima i strateški značaj, obzirom da je na putu ka Pridnestrovlju, otcepljenom moldavskom regionu koji se graniči sa Ukrajinom, što je jedan od ratnih ciljeva Rusije.

Na kraju, ovaj lučki grad ima i sentimentalnu vrednost –  Odesa je predstavljala jednu od ključnih luka nekadašnjeg ruskog carstva, a zauzima i simboličko mesto u ruskoj kulturi i istoriji.

Naime, ovaj grad je 1794. godine osnovala Katarina Velika – poslednja carica koja je vladala Rusijom.

BONUS VIDEO Koliko će sporazum Rusije i Ukrajine, preko posrednika UN, uticati na izvoz žitarica iz Srbije? 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar