Australija je u usvojila zakon o zabrani društvenih medija za decu mlađu od 16 godina nakon višednevne burne debate, postavljajući standard za druge zemlje koje treba da slede u globalnom nastojanju da obuzda moć velikih tehnoloških firmi.
Zabrana, koja ima za cilj da smanji uticajem prekomernu upotrebu društvenih mreža na fizičko i mentalno zdravlje dece, utiče na platforme društvenih medija uključujući X, Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat i Reddit, ali ne i YouTube.
Zakon, za koji se očekuje da stupi na snagu u novembru 2025. godine, postavlja neke od najstrožih kontrola društvenih medija na svetu i primoraće platforme da osiguraju mehanizam za proveru starosti.
Platforme koje će isključivo biti nadležne za sprovođenje zakona, imaju godinu dana da shvate kako da provere starosnu granicu. Ako dođe do propusta mogu da dobiju kazne do 50 miliona australijskih dolara (33 miliona američkih dolara).
Nakon parlamentarne sednice koja se protegla u noć, Senat Australije, ili gornji dom parlamenta, glasao je za usvajanje zakona nakon što je laburistička vlada levog centra premijera Entonija Albanezea dobila podršku konzervativne opozicije, piše Rojters.
Albaneze je, pokušavajući da podigne svoj rejting pred izbore koji se očekuju u maju, tvrdio da društveni mediji predstavljaju rizik po fizičko i mentalno zdravlje dece i da traži podršku roditelja.
Pristalice zabrane su navele efekat štetnog prikaza slike tela na devojčice i efekat mizoginog sadržaja na dečake. Njegovo usvajanje dolazi nakon što je nekoliko australijskih tinejdžera izvršilo samoubistvo zbog , kako su njihove porodice navele, maltretiranja na mreži…
Anketa YouGov-a objavljena u utorak pokazala je da 77% Australijanaca podržava zabranu, u odnosu na 61% u avgustu.
Gugl i Meta, koji su vlasnici Fejsbuka i Instagrama, u utorak su pozvali Australiju da odloži usvajanje zakona, rekavši da je potrebno više vremena da se proceni potencijalni uticaj zabrane. ByteDance, kineska kompanija koja je vlasnik TikToka, takođe je rekla da su potrebne dodatne konsultacije.
Ilon Musk, vlasnik kompanije X, kritikovao je zabranu prošle nedelje kao „zakulisni način kontrole pristupa internetu svih Australijanaca“.
BONUS VIDEO: Tik tok, djeca, roditelji: Vrzino kolo digitalne ere