Građani Crne Gore okupili su se danas u više gradova, u Podgorici, Bijelom Polju, Nikšiću, Beranama, Baru, kako bi pružili podršku ministru pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimiru Leposaviću. Premijer Zdravko Krivokapić saopštio je danas da je pokrenuo proceduru opoziva Leposavića zbog njegove izjave o genocidu u Srebrenici koji je relativizovao u Skupštini Crne Gore.
Oko stotinu građana okupilo se danas u blizini Vlade Crne Gore u Podgorici kako bi izrazili protest povodom odluke premijera Zdravka Krivokapića da pokrene postupak za smenu ministra Leposavića.
Građani su se u znak podrške ministru okupili i u Nikšiću, Baru, Beranama i Bijelom Polju, prenose crnogorski mediji.
U znak podrške Leposaviću na pola sata blokirali su put Berane – Bijelo Polje u mestu Beranselo.
Подршка Владимиру Лепосавићу!
Беранци блокирали пут Беране-Бијело Поље! pic.twitter.com/gzPhihp6oy— Сања (@sanjalica1007) April 5, 2021
Premijer Zdravko Krivokapić saopštio je danas da je pokrenuo proceduru opoziva ministra pravde i ljudskih prava Vladimira Leposavića, kao i da je spreman da podnese ostavku ako aktuelna vlada ne radi dobro.
Ministar Leposavić je na sednici crnogorskog parlamenta 24. marta, odgovarajući na poslaničko pitanje da li je, kao ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava, spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid, rekao da ne može da prizna ili ne prizna događaj” o kojem nema saznanje”.
“Ja sam spreman da priznam da je u Srebrenici učinjen zločin genocida kada se to i nedvosmisleno utvrdi”, izjavio je ministar Leposavić.
Leposavić, inače doktor međunarodnog prava, rekao je da je sud u Hagu gde je suđeno za genocid u Srebrenici, “izgubio svoj legitimitet”.
Izjava Leposavića naišla je na brojne kritike i osude u regionu.
U genocidu u Srebrenici 11. jula 1995. godine snage Vojske Republike Srpske i paravojnih snaga iz Srbije ubile su više od 8.000 Bošnjaka.
U januaru 2007. godine Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije okarakterisao je delovanje VRS u Srebrenici kao genocid.
U tom gradu i okolnim opštinama ekshumirane su 94 masovne grobnice, a posmrtni ostaci više od 6.900 žrtava pozitivno su identifikovani.
U Memorijalnom centru Potočari do sada su sahranjeni posmrtni ostaci 6.610 pronađenih i identifikovanih žrtava genocida, dok se i dalje traga za više od njih 1.000.
Pratite nas i na društvenim mrežama: