Protest u Južnoj Koreji Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Parlament Južne Koreje na današnjem glasanju nije usvojio odluku o opozivu predsednika Jun Suk Jeola, a sve nakon fijaska s pokušajem uvođenja vanrednog stanja u državi.

Nacionalna skupština Južne Koreje sednicu je započela odlukom o nacrtu zakona kojim bi se pokrenula istraga specijalnog tužioca protiv prve dame Južne Koreje Kim Keon Hi.

PROČITAJTE JOŠ

Kako se navodi, ona se sumnjiči za umešanost u šemu manipulacije deonicama kao i za imenovanje određenih zvaničnika. Ovaj zakon na kraju nije izglasan jer su mu za podršku bila potrebna još dva glasa. Prema južnokorejskom Ustavu, za donošenje odluke u parlamentu potrebno je minimalno 200 glasova, piše Klix.ba.

Nakon toga, u parlamentu je usledila rasprava o opozivu predsednika, a u tim trenucima predstavnici vladajuće stranke napustili su salu.

Jun Suk Jeol Foto: Mauro PIMENTEL / AFP / Profimedia

„Izdajnici, vratite se unutra!“, vikali su im predstavnici opozicije.

Međutim, od 107 članova vladajuće stranke, u salu su se vratila samo tri političara, što je bilo nedovoljno za izglasavanje nepoverenja.

„Ovo je ignorisanje volje naroda. Ovo je nepoštovanje naroda, nepoštovanje narodne skupštine. Kao poslanici, ne smete to da radite. Koreja je demokratija koja je izgrađena na krvi i suzama. Zar se ne bojite da će vam istorija suditi? Ljudi? Svet? Učestvujte u glasanju, time štitite demokratiju“, rekao je predsedavajući parlamenta.

Dok je glasanje unutar parlamenta trajalo, ispred zgrade okupilo se na hiljade građana koji su pozvali političare da izglasaju opoziv predsednika. Takođe, izrazili su nezadovoljstvo činjenicom da vladajuća stranka nije učestvovala u glasanju i najavili nove proteste.

Uoči samog glasanja, javnosti se obratio i predsednik Južne Koreje, koji se poklonio naciji i zatražio izvinjenje zbog pokušaja uvođenja vanrednog stanja.

„Jako mi je žao i želeo bih da se iskreno izvinim ljudima koji su bili šokirani. Ostavljam svojoj stranci da preduzme korake za stabilizaciju političke situacije u budućnosti, uključujući i pitanje mog mandata“, rekao je Jun.

Podsetimo, 3. decembra predsednik Južne Koreje doneo je odluku o proglašenju vanrednog stanja, na šta su oštro reagovali političari i građani ove zemlje.

Vojska je tada blokirala parlament, a građani su se okupili u velikom broju tražeći ukidanje odluke. Nakon velikog pritiska javnosti, ali i političara, južnokorejski predsednik odlučio je da ukine vanredno stanje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar