Foto: Chinnapong / Shutterstock

Meta, matična kompanija Fejsbuka (Facebook) i Instagrama, nedavno je promenila svoje politike moderacije sadržaja, što je izazvalo brojne kritike.

Prema novim pravilima, u koje je uvid imao sajt Intercept, korisnici sada mogu objavljivati uvredljive komentare o rasama, nacionalnostima, etničkim grupama, seksualnim orijentacijama i rodnim identitetima. Na primer, dozvoljeno je reći „Imigranti su prljavi“ ili „Trans osobe su nemoralne“.

Ove promene su deo šireg preokreta u politici kompanije, koja uključuje ukidanje programa za proveru činjenica.

Meta je objavila da je cilj omogućiti „više govora ukidanjem ograničenja“. Prema rečima Džoela Kaplana, globalnog šefa politike kompanije, „Radimo na popravljanju kompleksnih sistema za upravljanje sadržajem na našim platformama, koji su sve komplikovaniji za sprovođenje.“

Dok Kaplan i izvršni direktor Mark Zakerberg tvrde da su promene namenjene podsticanju ideološke debate, stručnjaci ukazuju da nova pravila omogućavaju i uvredljiv i dehumanizujući govor.

Foto:Shutterstock

Meta je takođe uklonila zaštitu za LGBTQ+ zajednicu iz svojih pravila o govoru mržnje, što je izazvalo dodatne kritike. Organizacije za zaštitu prava LGBTQ+ osoba, poput GLAAD-a, upozoravaju da ove promene otvaraju vrata za nasilje i dehumanizujuće narative protiv marginalizovanih grupa.

Dokument pruža osoblju koje radi na korisničkom sadržaju Meta platformi pregled promena politike o govoru mržnje, objašnjavajući kako da primene nova pravila. Najznačajnije promene su praćene selekcijom „relevantnih primera“ — hipotetičkih objava označenih sa „Dozvoliti“ ili „Ukloniti.“

Kada su ga pitali o novim promenama politika, portparol MetaKori Čamblis se pozvao na komentare iz Kaplanovog blog posta koji najavljuje promenu: „Uklanjamo brojne restrikcije na teme poput imigracije, rodnog identiteta i roda koje su predmet čestog političkog diskursa i debate. Nije ispravno da stvari mogu biti rečene na TV-u ili u Kongresu, ali ne i na našim platformama.“

Stranica Meta-ovih javnih Standarda zajednice navodi da, čak i pod novim opuštenim pravilima, kompanija i dalje štiti „izbeglice, migrante, imigrante i tražioce azila od najtežih napada“ i zabranjuje „direktne napade“ na ljude na osnovu „rase, etničke pripadnosti, nacionalnog porekla, invaliditeta, verske pripadnosti, kaste, seksualne orijentacije, pola, rodnog identiteta i teških bolesti.“ Međutim, primeri pruženi u internim materijalima pokazuju širok spektar komentara koji ponižavaju ljude na osnovu ovih osobina, a koji su označeni sa „Dozvoliti.“

Pročitajte još:

Kako piše Intercept, interno obučavanje Meta-e navodi da je rečenica poput „Migranti nisu ništa bolji od povraćke“ sada je dozvoljena, dok „Muslimani me teraju da povraćam“ ostaje zabranjena jer se njoj tvrdi da grupa izaziva fizičku reakciju.

„Ovim prokletim imigrantima se ne može verovati, svi su kriminalci“ označeno je kao dozvoljeno, ali „Crnci su svi dileri droge“ ostaje zabranjeno.

Kejt Klonik, stručnjakinja za politiku moderacije sadržaja, ističe da su promene politički motivisane i kaže: „Pretvarati se da su ova nova pravila neutralnija od starih je farsa i laž.“ Ona smatra da promene služe kao „otvoreno političko prilagođavanje“ i favorizuju određene političke grupe.

Meta takođe ublažava pravila o govoru mržnje, dopuštajući izraze poput „Mrzim (grupu ljudi)“ i „Ponosan sam rasista“, ali zabranjuje psovke kao što je „Jeb*** (grupu ljudi)“, osim ako ne uključuju manje uvredljive reči poput „kučka“.

Nove smernice su izazvale široke kritike, posebno u svetlu Meta-ine prethodne uloge u podsticanju nasilja. Kako Klonik zaključuje: „Razlog zbog kojeg su mnoga ograničenja postojala jeste što govor mržnje često ne ostaje samo govor – on prelazi u realne posledice.“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare