Republikanski guverneri u polovini saveznih država Amerike podržali su Teksas u intenziviranju sukoba sa saveznom vladom oko ilegalne imigracije. Vrhovni sud presudio je nedavno protiv guvernera Teksasa Grega Abota, koji je postavio žilet žicu duž granice sa Meksikom. Upravo je pitanje migranata u središtu nove krize u Americi, zbog čega su u direktnom sukobu predsednik Džozef Bajden i guverner Abot.
Međutim, republikanac Abot je obećao da će dodati još žilet žice kako bi se suzbilo ono što on naziva invazijom. Rekordnih 300.000 i više ilegalnih migranata prešlo je granicu samo u decembru.
Sada, 25 republikanskih guvernera objavilo je zajedničku izjavu solidarnosti sa Abotom zbog „intenziviranja zaštite američkih građana od istorijskih nivoa ilegalnih imigranata, smrtonosnih droga poput fentanila i terorista koji ulaze u zemlju“.
Najnovija granična tačka usredsređena je na mali deo reke Rio Grande koji je postao jedno od najprometnijih mesta za migrante koji ilegalno prelaze iz Meksika.
Kao deo operacije „Usamljena zvezda“, Abot je pokušao da blokira ili odvrati ulazak u svoju saveznu državu, uključujući postavljanje oko 48 kilometara barijera od žilet žice duž granice.
Međutim, Vrhovni sud je odlučio u korist administracije predsednika Džozefa Bajdena, inače demokrate, u sukobu sa republikanskim Teksasom.
Sudije su presudile da bi američka granična patrola mogla da preseče ili očisti žicu koju je postavila Nacionalna garda Teksasa.
Ministarstvo pravde tvrdi da ograda otežava rad agenata granične patrole jer predstavlja opasnost i za migrante i za policiju. Neki od ilegalnih migranata posekli su se na žici.
„Pošto je Bajdenova administracija zaista, zaista odustala od odgovornosti da obezbedi granicu i sprovodi zakone, Teksas, vrlo jednostavno, obezbeđuje granicu“, rekao je Abot.
On je objavio fotografije Nacionalne garde Teksasa kako postavlja novu žilet žicu duž reke.
Čini se da ovaj potez ne krši nalog Vrhovnog suda, koji je dao dozvolu za uklanjanje postojeće žice, a ne kaže ništa o dodavanju novih barijera.
Demokrate, sa druge strane, pozivaju predsednika da zauzme oštriji stav prema Teksasu.
„Guverner Greg Abot koristi Nacionalnu gardu Teksasa da opstruiše i stvori haos na granici“, napisao je kongresmen Hoakin Kastro, pozivajući na federalnu kontrolu nad gardistima.
Guverner Abot se takođe suočava sa pravnim problemima od strane Bajdenove Bele kuće zbog naređenja za postavljanje plutajućih barijera u reci Rio Grande i zatvaranje hiljada migranata zbog optužbi za ilegalan upad.
Sada raste pritisak na Bajdena da preduzme drastične mere kako bi zaustavio tok dolazaka migranata.
Bajden je prošle nedelje rekao da je „spreman da deluje“, ali je tvrdio da poslanici na Kapitol Hilu prvo moraju da se dogovore o značajnim reformama politike.
Izgledi za veliki dogovor, međutim, u bilo kom domu Kongresa, a kamoli u oba, nisu veliki.
Republikanci u Predstavničkom domu američkog Kongresa trenutno predvode napore za opoziv i smenu predsjednika najvišeg graničnog zvaničnika, sekretara za domovinu Alehandra Maiorkasa.
Bivši predsednik Donald Tramp, verovatni kandidat republikanaca za naredne predsedničke izbore, navodno je vršio pritisak na saveznike, da ne dozvole Bajdenu da „istera svoje“, i to u izbornoj godini.
Imigracija je centralno pitanje uoči opštih izbora u novembru 2024 godine. Birači u Ajovi i Nju Hempširu su doneli prve pobede na predizborima Trampu, delom zbog zabrinutosti oko granice.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare