Nakon više meseci pregovora Izborni zakon u Bosni i Hercegovini nije promenjen, a opšti izbori su zakazani za 2. oktobar. HDZ na čelu da Draganom Čovićem oštro se protivi održavanju izbora bez novog zakona, o čemu se diskutuje i u novoj rezoluciji o BiH koju priprema Nemačka. Istovremeno, srpski član Predsedništva Milorad Dodik nastavlja da bojkotuje rad visokog predstavnika EU Kristijana Šmita, što je dovelo do sukoba o obraćanju u Ujedinjenim nacijama.
Prema pisanju bosanskih medija, vladajuće partije u Nemačkoj pripremaju rezoluciju kojom će izneti stav o političkoj krizi u BiH.
U tekstu rezolucije navodi se da su političke aktivnosti Milorada Dodika i Dragana Čovića pogubne za Bosnu i Hercegovinu.
Nemačka je zabrinuta zbog sve većeg negativnog uticaja susednih zemalja na reformu izbornog zakonodavstva u BiH, na prvom mestu zbog mešanja Hrvatske i njenih zvaničnika.
Dragana Čovića, zajedno sa Miloradom Dodikom, u rezoluciji optužuju za separatizam i govor mržnje.
„Konkretno, političke akcije nacionalističkih političara poput Milorada Dodika, trenutno člana Predsedništva BiH, i Dragana Čovića, predsednika stranke HDZ BiH, imaju za cilj da unište Bosnu i Hercegovinu kao državu i dom raznolikog stanovništva. Ova politika je pretnja miru u jugoistočnoj Evropi; to je neprihvatljivo i zahteva odlučan, čvrst otpor Evropske unije, njenih država članica i međunarodne zajednice“, stoji u nacrtu rezolucije u koju je uvid imao portal Istraga.
Nakon što su pregovori o izbornoj reformi propali, ideja o opstrukciji, bojkotu ili manipulaciji opštih izbora, imala bi ozbiljne posledice po BiH, ocenili su nemački poslanici.
Negodovao je Dragan Čović nakon propalih pregovora o izmeni Izbornog zakona, ali je u ceo proces od početka uključen i hrvatski državni vrh, uključujući i predsednika Zorana Milanovića koji je nedavno prvi put u javnosti iskoristio termin „treći entitet“.
„Ovo su užasno ozbiljne stvari. Ovo ispada moja solo igra, a ja mogu ovako, mogu onako, ali Hrvati će na kraju ići na institucionalno povezivanje, praktično treći entitet. O tome se radi, to piše u tim dokumentima, ljudi su se za to spremili. To neće proći bez tenzija, to je plan B“, rekao je Milanović.
Prethodno je Dragan Čović u pismu međunarodnim zvaničnicima nakon što je CIK raspisao izbore poručio da će hrvatski narod pokrenuti sve pravne procedure koje za cilj imaju novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju Bosne i Hercegovine.
„S obzirom na dalji nastavak procesa ukidanja pariteta, ravnopravnosti i konstitutivnosti hrvatskoga naroda, Hrvatski narodni sabor će pristupiti realizaciji svih zaključaka s Izvanrednoga zasedanja HNS-a u BiH, te pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju Bosne i Hercegovine na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, čime će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost hrvatskoga konstitutivnog naroda u BiH“, poručuje Dragan Čović u pismu upućenom brojnim čelnicima EU, SAD i međunarodne zajednice.
Dok njegov prijatelj Dragan Čović bije bitku o Izbornom zakonu, Milorad Dodik je vreme utrošio na sagu oko govora u Ujedinjenim nacijama.
Plan Milorada Dodika bio je da se pred Većem sigurnosti UN obrati predsedavajući Veća ministara Zoran Tegeltija.
Međutim, u Njujork je otputovao i predsedavajući Predsedništva BiH Šefik Džaferović, čime je Dodikov plan propao.
Pravila nalažu da se na sednici Veća sigurnosti UN obraćaju funkcioneri „prema hijerarhiji“, što automatski znači da je član Predsedništva iznad Veća ministara.
Dodik je ove navode odbacio ističući da nijedan član Predsedništva BiH pojedinačno, pa ni predsedavajući Šefik Džaferović, nije rangiran iznad predsedavajućeg Saveta ministara.
BONUS VIDEO Ambasador SAD kod premijerke, Dodik kod Vučića
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: