Pokret Evropa sad (PES) razmatra nekoliko modela za formiranje vlasti, a jedan od njih je tzv. koncentraciona vlada, saznaju nezvanično “Vijesti”.
Ostale opcije koje ta stranka nije isklučila su vlada čiji bi deo bili i koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG) i Građanski pokret (GP) URA, kao i manjinski kabinet koji bi podržali ZBCG ili Demokratska partija socijalista (DPS).
Izvor “Vijesti”, blizak najužem rukovodstvu PES-a, navodi da je koncentraciona vlada krajnja opcija, i da će se za njom posegnuti samo u slučaju kraha pregovora sa ZBCG i GP URA, te ako potom ne bude bilo moguće napraviti manjinsku vlast. Međutim, sagovornik iz vrha PES-a tvrdi da se o svim tim aranžmanima razgovara paralelno, sa različitim partijama.
Izvori objašnjavaju da bi mandat eventualne koncentracione vlade bio oročen, njeni ciljevi precizno definisani i da bi joj među zadacima bila priprema izbora.
U takvim vladama učestvuju predstavnici svih ili gotovo svih parlamentarnih aktera, i one se stvaraju da bi se izašlo iz dubokih političkih i društvenih kriza, vanrednog stanja i slično.
Kad je reč o ZBCG i GP URA, zvanični pregovori s njima trebalo bi, prema saznanjima “Vijesti”, da uslede narednih dana. PES se odlučio na taj potez pošto su Demokrate prošle sedmice odbile da šef parlamenta i vlada budu izabrani odlučujućim glasom predsednika Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmeda Zenke. Zbog toga će, tvrde izvori, biti izmenjena ponuda Demokratama za učešće u vlasti, iako su one već imale dogovor o tome s mandatarom i liderom PES-a Milojkom Spajićem.
“Nismo još definitivno odlučili šta ćemo uraditi, ali su Demokrate svojim potezom ‘stavile na doboš’ funkciju šefa Skupštine”, rekao je izvor iz vrha PES-a.
Prema dogovoru sa Spajićem, Demokratama je, osim vođenja Skupštine, trebalo da pripadnu mesto potpredsednika vlade za bezbednost, ministarstva odbrane, unutrašnjih poslova, turizma i pomorstva, kao i resor ekologije, održivog razvoja, šumarstva i vodoprivrede.
Izvor iz vrha PES-a tvrdi da se još nisu dogovorili kakvu će ponudu uputiti ZBCG, dok sagovornik blizak najužem rukovodstvu kaže da je “na stolu” ponuda koju je ta koalicija odbila krajem avgusta, a koja je uključivala mesta potpredsednika vlade, ministra prosvete, turizma, sporta i mladih, mesta potpredsednika Skupštine iz parlamentarne većine i reda žena.
Taj izvor navodi da će GP URA biti poslata “dostojanstvena ponuda”, ali da ta stranka ne može računati da će dobiti ono što, prema njegovim rečima, očekuje – potpunu kontrolu nad bezbednosnim sektorom.
Spajić je, nakon izbora 11. juna, pregovarao s liderima ZBCG-a Milanom Knežević i Andrijom Mandićem, ali do dogovora nije došlo jer je ta koalicija odbila njegovu ponudu. S druge strane, sa GP URA do sada nije bilo formalnih pregovora, jer PES optužuje šefa te stranke i premijera Dritana Abazovića da je kreirao predizbornu aferu o navodnim poslovnim vezama Spajića i uhapšenog “kralja kriptovaluta” Do Kvona.
“Da nije bilo te afere, oni bi nam bili najbliži saveznici”, kazao je izvor iz vrha Pokreta.
Kad je reč o vladi koja bi imala manjinsku podršku u parlamentu, iz PES-a navode da se do nje može doći na dva načina – uz glasove ZBCG-a ili DPS-a. Sagovornik blizak najužem rukovodstvu PES-a tvrdi da su to opcije daleko, posebno ona s DPS-om.
“Jer bi to značilo kompromitaciju PES-a i nove unutarstranačke probleme. Taj rizik se mora uzeti u obzir, i zato je to ‘vanredna opcija’”, rekao je taj sagovornik.
Iako je Spajić pre mesec tvrdio da ima većinu za izbor vlade, odnosno da ga podržavaju 44 poslanika, podrška je počela da se osipa odmah po najavi da namerava da formira vladu bez ZBCG-a, a sa bivšim saveznicima DPS-a.
Zbog toga je izgubio i glasove nekih poslanika s liste PES-a, pa trenutno nema većinu potrebnu za izbor kabineta, koji je planirao da napravi s Demokratama, Socijalističkom narodnom partijom (SNP) i manjinskim strankama.
Dodatni problem proizvela je konačna odluka Demokrata da ne prihvate da vlast bude izabrana i uz “odlučujuću” podršku Zenke, koji je pre nekoliko dana odlučio da ne bude u poslaničkom klubu DPS-a, na čijoj se izbornoj listi nalazio, već da napravi novi s Albanskim forumom.
Građanski aktivista Stefan Đukić, ocenjuje za “Vijesti” da je “zamešateljstvo” u kome se država nalazi proizvod lošeg načina na koji je Spajić vodio pregovore.
“Očekujući nešto drugačije rezultate izbora, unapred i prebrzo je isključio mnoge potencijalne postizborne koalicije, što je dovelo do toga da oni koji su ‘preostali’ podignu svoj ucenjivački potencijal i podignu zahteve. Vremenom smo videli propast nekoliko rundi pregovora s različitim akterima, te potencijalni raskol u koaliciji s kojom je PES izašao na izbore, kao i u samoj partiji”, objašnjava on.
Đukić kaže da je nesumnjivo da bi ponavljanje izbora najviše škodilo Spajiću i da bi potencijalno uništilo tu partiju, te da stoga on nema izbora do da postigne dogovor s nekim – “bilo kim”.
“Saradnja s GP URA i ZBCG je prirodna među mnogim glasačima, ali je, s druge strane, problematična zbog svega onoga što su i jedni i drugi govorili i uticaće na pad rejtinga i poverenja u svakog od njih. Ovakva koalicija možda znači odustajanje Bošnjačke stranke od ulaska u vladu, ali ne i stranaka koje predstavljaju Albance”, tvrdi on.
Đukić kaže da bi manjinska ili većinska vlada sa DPS-om možda bila stabilnija od ove, ali bi sigurno značila kraj PES-a kao partije i Spajića kao političara.
Spajić je mandat za sastav vlade dobio 10. avgusta, a rok da završi taj posao ističe mu 8. novembra.
Abazović je juče izjavio da njegova partija do sada nije dobila nikakav zvaničan poziv za pregovore od PES-a, niti da na tome insistira.
“Ako bude bilo nekog poziva, mi nikad nismo bežali od dijaloga s bilo kim. To uopšte ne znači da ćemo se i dogovoriti, ali da vodimo dijalog – to je, čini mi se, stvar političke kulture. Što god oni (PES) smatraju da je najbolja opcija, naša pozicija je kao i do sada vrlo čista i jasna”, rekao je Abazović novinarima u Tivtu, nakon polaganja kamena-temeljca za gradnju nove zgrade OŠ “Branko Brinić”.
Na pitanje “Vijesti” ima li GP URA, ako uđe u pregovore s PES-om, neki poseban uslov na kome će insistirati, premijer je odgovorio da on to “ne bi prejudicirao, pre nego što taj poziv stigne, ako uopšte bude upućen”.
“Više puta sam rekao javno, i to mogu i da ponovim – mislim da su pregovori trebalo potpuno drugačije da se vode, s potpuno drugačijom platformom i s jasnim principima kakva treba da bude vlada… Sve što smo do sada čuli na tu temu su neka opšta mesta… Treba pričati o konkretnim zakonskim rešenjima koje država treba da donese u narednom periodu i prioritetnim infrastrukturnim projektima za razvoj Crne Gore…”, poručio je Abazović.
Prema Poslovniku Skupštine, program mandatara i njegov predlog za sastav kabineta dostavljaju se poslanicima najkasnije tri dana pre sednice na kojoj se odlučuje o izboru vlade. Međutim, sednica na kojoj će biti birana vlada ne može se sazvati pre nego što bude izabran šef parlamenta.
“Vijestima” je nekoliko bivših poslanika pojasnilo da najstariji parlamentarac, Milan Lekić, koji je vodio konstitutivnu sednicu koja još nije završena, nema nikakva ovlašćenja u tom pogledu. On, tvrde, nije ni predsednik Skupštine, ni predsedavajući, i ne može sazvati novu sednicu.
“On nema ovlašćenje da potpiše saziv za novu sednicu, već samo obaveštenje o nastavku konstitutivne sednice”, rečeno je “Vijestima”.
Izvršni odbor podgoričkog PES-a održao je sinoć sastak u Skupštini glavnog grada, kom je prisustvovao i šef države i zamenik predsednika te partije Jakov Milatović.
On je nakon sastanka rekao novinarima da su razgovarali na temu rada gradske uprave. Tvrdi da on nije inicirao sastanak.
“Došao sam ovde kao gost, među odbornike i članove PES-a. Razgovarali smo o temama koje se tiču Podgorice…”, rekao je on.
Odbornica PES-a Nađa Ljiljanić, kazala je da je na sastanku bila i poslanica i odbornica Jevrosima Pejović, koju je PES nedavno isključio iz stranke zbog kršenja statuta i nepoštovanja odluka Glavnog odbora. Ona je bila protiv Spajićevog plana da napravi vladu bez ZBCG.
“Ona (Pejović) će biti deo partije sve dok se bude osećala kao njen deo”, navela je Ljiljanićeva.