Čuveni kenijski paleontolog, konzervator i političar Ričard Liki, čija su revolucionarna otkrića pomogla da se dokaže da je čovečanstvo evoluiralo u Africi, preminuo je u 77. godini, prenosi britanski list "Gardijan".
Predsednik Kenije Uhuru Kenijata objavio je vest o Likijevoj smrti, izražavajući duboku tugu.
Čuveni paleoantropolog bio je radno aktivan do svojih 70-ih godina uprkos raku kože i bolestima bubrega i jetre.
“Bio je vizionar čiji veliki doprinosi ljudskom poreklu i očuvanju divljih životinja nikada neće biti zaboravljeni”, objavila je “Fondacija Liki” na Tviteru povodom njegove smrti.
Liki je rođen u Najrobiju 19. decembra 1944. godine, i možda je, kako navodi „Gardijan“, bilo neizbežno da postane „lovac na fosile“, s obzirom da su mu roditelji bili Luis i Meri Liki, koji su bili među najpoznatijim svetskim istraživačima predaka hominida.
Iako se Liki u početku okušao u organizovanju safarija, on je sa 23 godine i bez formalne arheološke obuke, dobio grant za arheološke radove na obalama jezera Turkana u severnoj Keniji.
Tokom 1970-ih vodio je ekspedicije koje su bacile „novo svetlo“ na naučno razumevanje ljudske evolucije, sa otkrićem lobanja Homo habilisa (starosti 1,9 miliona godina) u 1972. godini i Homo erectusa (starosti 1,6 miliona godina) u 1975. godini.
BONUS VIDEO: Omikron – Novi soj pred vratima
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: