Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je danas da ne može da se pohvali nikakvim probojem na kraju jednonedeljnih pregovora Evropske unije i Velike Britanije, ali je rekla da je optimista da će post-bregzitovski dogovor o trgovini biti moguće postići do kraja godine.
Sličan komentar dao je i glavni britanski pregovarač Dejvid Frost koji je rekao da, iako je pomaka bilo u nekim oblastima, dve strane ostaju duboko podeljene u glavnim pitanjima, pre svega u ribolovu u međunarodnim vodama.
I britanski premijer Boris Džonson i EU su dali rok do sredine oktobra za postizanje trgovinskog sporazuma, ali je glavni pregovarač EU Mišel Barnije nagovestio da bi razgovori mogli da se produže do kraja meseca, nakon što je Britanija usvojila sporni nacrt zakona o unutrašnjoj trgovini sa Severnom Irskom kojim se krše neke odredbe Bregzita.
Strahuje se da bi „razvod“ Britanije i Unije bez novog trgovinskog sporazuma ugrozio godišnju trgovinu vrednu od bilion evra.
Barnije je pozdravio napredak kada je reč o pitanjima bezbednosti avijacije i zaštite ljudskih prava, ali je dodao da nikakav napredak nije postignut kada je reč o zaštiti privatnih podataka i ceni uglja.
„Ozbiljne razlike“ i dalje postoje, rekao je on i pozvao na dogovor o garantovanju fer konkurencije, „robustnim“ mehanizmima rešavanja nesuglasica i, pre svega, sporazum o ribolovu.
„Ne mogu da kažem da je bilo pregovora“, rekla je Merkelova posle dvodnevnog samita EU lidera u Briselu, „Ali dokle god pregovori o Bregzitu traju, ja sam optimista“, dodala je ona.
Frost je apelovao na EU da pokaže „realističnost i fleksibilnost“ u postizanju sporazuma, ponovivši da su neka od najkomplikovanijih pitanja „od suštinske važnosti za naš budući status nezavisne države“.
„Brine me što nam je ostalo malo vremena da rešimo ova pitanja pre sastanka Evropskog saveta 15. oktobra“, rekao je on a prenosi Rojters.
Džonson će sutra razgovarati sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o daljim koracima, nakon što je EU najavila tužbu protiv Britanije zbog predloga zakona o unutrašnjoj trgovini.
Fon der Lajenova je ocenila da je došlo vreme da se „intenziviraju“ pregovori o Bregzitu jer vreme da se postigne novi sporazum ističe.
„Gde ima volje tu ima i načina“, poručila je ona. „Mnoga teška pitanja su rešena, ali sva glavna i dalje ostaju otvorena“, rekla je ona i ocenila da je „ostalo još mnogo posla“.
Pitanje Severne Irske ponovo je iskočilo posle spornog zakona o unutrašnjoj trgovini za koji i London priznaje da krši međunarodno pravo.
Irski premijer Majkl Martin rekao je na samitu EU da Britanija mora da poštuje dogovor o osetljivoj irskoj granici na koji je pristala ranijim sporazumom o Bregzitu.
On je dodao i da je novi sporazum Britanije sa Norveškom o ribolovu dokaz da dogovor može da se postigne. Prema ovom sporazumu, dve zemlje imaju pristup vodama one druge kao i godišnju kvotu ribe koju smeju da upecaju. Britanija se već duže vreme zalaže za dogovor o kvotama, što EU izbegava jer je pitanje ribolova politički osetljivo za Francusku.
Izvori u EU kažu da je optimističan komentar Merkelove znak da bi dve strane mogle da se približe kompromisu koji bi uključivao faze ili neki mehanizam tranzicije pre uvođenja ribolovačkih kvota.
Na osnovu ove ideje, Britanija bi vremenom podizala kvote a ne preko noći 1. januara 2021. kada će postati nezavisna promorska nacija sa kontrolom nad svojim vodama.
Frost je, međutim, sukob oko ribolova opisao kao „veoma dubog i bez realističnosti i fleksibilnosti EU, nemoguć za premošćavanje“.
EU navodi da dogovor sa Britanijom mora da bude postignut do novembra kako bi bio ratifikovan do kraja godine. Blok je odlučan da nikakav novi sporazum sa UK neće biti sproveden ako London ne prestane sa podrivanjem dogovora o razlazu.