Jun Suk Jeol Foto: Mauro PIMENTEL / AFP / Profimedia

Predsedniku Južne Koreje Jun Suk Jeolu zabranjeno je da napusti zemlju, dok opozicija optužuje njegovu stranku za organizovanje "drugog državnog udara" zbog odbijanja da ga opozove nakon neuspešnog pokušaja proglašenja vanrednog stanja prošle nedelje.

Bae Sang Up, komesar za imigraciju u Ministarstvu pravde, potvrdio je u parlamentu da je Jun podložan zabrani putovanja.

Junov pokušaj da ukine civilnu vlast prošlog utorka trajao je samo šest sati, nakon što su se poslanici sukobili sa vojnicima u parlamentu pre nego što su glasali za ukidanje te mere.

PROČITAJTE JOŠ:

„Ovo je nezakoniti, neustavni čin pobune i drugog državnog udara“, rekao je Park Čan De, lider opozicione Demokratske partije, kritikujući vladajuću stranku „Narodna snaga“ zbog bojkotovanja glasanja o opozivu.

Prema ustavu Južne Koreje, predsednik ostaje šef vlade i vrhovni komandant vojske, osim ako nije onesposobljen ili ne podnese ostavku. Međutim, čelnici vladajuće stranke tvrde da Jun može ostati predsednik i preneti ovlašćenja na premijera, što opozicija naziva „očiglednim kršenjem ustava“.

Tužioci su formalno otvorili krivičnu istragu protiv Juna, a policija razmatra zabranu njegovog putovanja u inostranstvo dok istražuje neuspešni pokušaj uvođenja vanrednog stanja.

U subotu, Jun se javno izvinio i obećao da će snositi pravne i političke posledice. Priznao je da je odluka o vanrednom stanju bila čin očaja i obećao da to neće ponovo pokušati.

Tri opozicione stranke podnele su prijave protiv Juna, bivšeg ministra odbrane Kim Jong Hjona i komandanta vanrednog stanja Park An Sua, optužujući ih za pobunu – zločin koji se kažnjava smrtnom kaznom ili doživotnim zatvorom.

PROČITAJTE JOŠ:

Kim, koji je u sredu podneo ostavku, smatra se ključnim inicijatorom proglašenja vanrednog stanja, prema izveštajima vojnih zvaničnika i prijavama opozicije.

Blokiranje subotnjeg glasanja o opozivu izazvalo je političku blokadu i nesigurnost u pogledu toga ko upravlja državom.

Međutim, predsednik parlamenta Vu Von-šik ocenio je da prenošenje predsedničkih ovlašćenja bez prethodnog opoziva predstavlja kršenje ustava.

Ministarstvo odbrane dodatno je unelo konfuziju tvrdnjom da Jun i dalje ostaje vrhovni komandant vojske.

Premijer Han Duk-su obećao je da će vlada „održavati poverenje sa saveznicima“, misleći na SAD i Japan. Stručnjaci upozoravaju da politička kriza u Seulu može ugroziti regionalnu stabilnost.

„Rusija, Kina i posebno Severna Koreja verovatno posmatraju haos u Južnoj Koreji sa zadovoljstvom, videći geopolitičku priliku“, rekao je Leif-Eric Easley, profesor na Univerzitetu Ehva u Seulu. On je upozorio da Pjongjang možda neće propustiti priliku da iskoristi podele u Seulu.

Kako bi umirili javnost, vojni lideri, uključujući vršioca dužnosti ministra odbrane, poručili su da neće poštovati bilo kakvu naredbu za ponovno uvođenje vanrednog stanja.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar