Uprkos zabrani okupljanja, demonstranti u Mjanmaru su izašli na ulice. Ovaj potez izazvao je oštru reakciju policije koja je upotrebila vodene topove.
Vojska je zabranila okupljanje više od pet ljudi u dva grada Mjanmara, Jangonu i Mandalaju i u njima uvela policijski čas. Razlog tome su masovni protesti koji su izbili zbog svrgavanja izabrane vlade premijerke Aung San Su Ći vojnim pučem.
Vojni lider Min Aung Hlaing upozorio je juče da niko nije iznad zakona, iako nije uputio direktnu pretnju demonstrantima.
BBC javlja da još nema zvaničnog odgovora vojnih vlasti u cilju prekida protesta.
Medjutim demonstranti koji pozivaju na obnovu demokratije i danas su izašli na ulice.
„Nismo zabrinuti zbog njihovog upozorenja. Zbog toga smo danas izašli. Ne možemo da prihvatiti njihov izgovor za izbornu prevaru. Ne želimo nikakvu vojnu diktaturu“, rekao je jedan od demonstranata.
Kako reguje policija?
Reporter BBC-a procenjuje da policija koristi radikalnije metode kako bi suzbila demontrstracije, ali da koristi nesmrtonosne metode.
Brojni su nezvanični podaci o tome da su se neki delovi policije pridružili protestima i da dosta njih propušta demonstrante, bez primene sile.
Podsetimo, tokom prethodnih protesta, protiv takođe vojnog režima, od 1988. do 2007. godine živote je izgubilo mnogo ljudi. Trenutno u Mjanmaru nema žrtava.
Police started crackdown using water canon against hundreds of anti-coup protesters in Bago, a city in lower Myanmar. #WhatsHappeningInMyanmar #SaveMyammar #BurmaCoup #Burma pic.twitter.com/SrGy3ZMMkI
— Wa Lone (@walone4) February 9, 2021
Kako reaguje vojska?
U ponedeljak, general Min Aung Hlaing, je tokom svog televizijskog obraćanja opravdavo vojni puč i kao njegov glavni razlog naveo izbornu prevaru, optuživši izbornu komsijiu da nije istražila izborne nepravilnosti nastale u novembru prethodne godine.
Tada je obećaćao održavanje novih izbora pod nadzorom nove reformisane izborne komisije i dodao da će rado predati vlast onome ko ima pravu podršku naroda.
Govorio je i o uspostavljanju prave i disciplinizovane demokratije, što je izazvalo prezir kod protivnika puča i podsmeh na društvenim mrežama.
Ovo su prvi masovni protesti protiv vojne diktature, koja je vlast preuzela prvog februara.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: