Ursula fon der Lajen i Viktor Orban, Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Evropski parlament će tužiti Evropsku komisiju zbog njene prošlogodišnje odluke da deblokira 10 milijardi evra iz zamrznutih fondova za Mađarsku, a u vreme dok je Brisel pokušavao da nagovori Budimpeštu da povuče svoj veto na pomoć Ukrajini.

Lideri stranaka u Evropskom parlamentu danas su se složili da će  podneti tužbu Evropskom sudu pravde, što bi uveliko moglo da zakomplikuje kandidaturu Ursule fon der Lajen za drugi mandat predsednice Evropske komisije na ovogodišnjim izborima, piše Financial Times.

Fon der Lajen je oslobodila trećinu od oko 30 milijardi evra sredstava EU koje je Brisel blokirao u sporu oko vladavine prava s Budimpeštom, i to nekoliko dana uoči samita na kojem je mađarski premijer Viktor Orban stavio veto na novi paket pomoći Ukrajini. Na kraju je Orban popustio u pokušaju da deblokira sav novac svoje zemlje u februaru i omogućio slanje pomoći od 50 milijardi evra Kijevu tokom iduće četiri godine.

Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola rekla je da će tužbu podneti do 25. marta.

Zeleni i druge političke partije najavili su da će to pitanje pokrenuti u kampanji za izbore za Evropski parlament u junu. Očekuje se da će Evropska narodna partija (EPP) biti prva, što Fon der Lajen daje pravo na novu nominaciju za još pet godina. Ipak, treba joj podrška većine zastupnika u Evropskom parlamentu, a 2019. godine je prošla za samo devet glasova.

Ovaj su pravni slučaj podržale sve velike stranke, uključujući i EPP, koja je istakla da ona nije delovala sama, jer su se i čelnici drugih stranaka složili da se oslobodi novac. Nikolas Šmit, vodeći kandidat socijalista za predsednika Komisije, potpisao je pismo koje Orbana obaveštava da će primiti novac, dok je poverenik za pravosuđe Didijer Rejnders iz Liberala ocenio da je Budimpešta napravila dovoljno reformi u svom pravosudnom sistemu da bi zaslužila taj novac.

„Želimo da budemo sigurni da se s novcem poreskih obveznika postupa u skladu s ugovorima. Ovo nije političko pitanje za EPP, ovo nije izborno pitanje, samo želimo imati pravnu jasnoću“, rekao je portparol EPP-a u odboru za budžet.

U februaru je Komisija upozorila Mađarsku da bi mogla da pokrene novi pravni postupak zbog novog zakona za koji kažu da krši pravila EU-a. Zakon o odbrani suvereniteta uspostavio je telo sa širokim ovlašćenjima za istraživanje navodnog stranog uticaja u politici i akademskoj zajednici, a medijski kritičari kažu da je napravljen po uzoru na Putinovu Rusiju.

***

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar