Rusija i Belorusija u četvrtak su započele zajedničke vojne vežbe Saveznička odlučnost 2022. Iako zajednički manevri dve "bratske" države nisu retkost, ovoga puta razloga za zabrinutost itekako ima, jer čini se da nije slučajnost što se one dešavaju baš sada na poligonima nadomak Ukrajine u trenutku kada su tenzije na rusko-ukrajinskoj granici na vrhuncu.

Vežbe se održavaju na pet poligona i četiri aerodroma na teritoriji Belorusije i trajaće 10 dana do 20. februara . U okviru manevara će se uvežbavati vojne akcije koje bi mogle biti od koristi Rusiji u eventualnom sukobu sa Ukrajinom. Trupe će uvežbavati odbranu od spoljne agresije, terorizma, kao i zaštitu interesa Rusije i Belorusije.

Pročitajte još:

Rusija je na poligone mobilisala više do 30.000 vojnika, dva bataljona raketnih sistema S-400 trijumf i brojne borbene avione. Satelitski snimci pokazuju da je premešten i veliki broj ruskih vojnih hardvera i to baš na poligone bliže granici sa Ukrajinom.

Takođe, rusko ministrastvo odbrane saopštilo je još u januaru da je u Belorusiju prebačen i protivvazdušni sistem Pancir-S.

Pancir-S sistem uključuje 12 borbenih vozila, od kojih svako može da nosi 12 protivvazdušnih raketa u transportno-lansirnim kontejnerima.

Model Release: no, Credit line: – / Sputnik / Profimedia

Poligoni se nalaze na oko 210 kilometara od Kijeva, glavnog grada Ukrajine. Ono što dodatno zabrinjava, je činjenica da bi ti poligoni mogli da budu iskorišćeni kao strateške pozicije za napad. To znači da Rusija tako dobija još jedan front sa koga može da napada Ukrajinu. Ovakvo stanje stvari sugeriše da Putin neće održati obećanje koje je dao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu – garantuje je da će povući sve trupe i opremu nakon okončanja vežbi 20. februara.

Model Release: no, Credit line: – / Sputnik / Profimedia

Takve akcije, direktno bi morao da odobri beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko, jer se radi o teritoriji njegove države. Ali, može se zaključiti da će Lukašenko rado ustupiti teritoriju dugogodišnjem saborcu Putinu, jer dug koji ima prema njemu nikada neće moći da „isplati“. Mnogi ukazuju na to da će Lukašenko ruskom predsedniku ustupiti čak i vojnu opremu Belorusije.

Foto: – / Sputnik / Profimedia

I samim odobravanjem vežbi, pre svega, šalje poruku da je čvrst saveznik Putinu po pitaju njegove politike prema Ukrajini.

Lukašenko mora da oduži pokradene izbore

Pre svega, njegov dug odnosi se na to što je Putin donekle omogućio Lukašenkov ostanak na čelu Belorusije. Kada su u avgustu 2020. godine izbili protesti nakon što je Lukašenko proglasio ubedljivu pobedu na nameštenim predsedničkim izborima.U tom trenutku Zapad je Lukašenku uveo sankcije i odbio da prizna rezultate izbora. Jedan od malobrojnih saveznika Belorusiji ostao je Kremlj koji je odlučio da podrži problematičnog saveznika, nudeći Lukašenku finansijsku podršku.

I sama najava vežbi, usledila je tek nakon što je Rusija uveliko počela da gomila trupe blizu ukrajinske granice, što ukazuje da Lukašenko nije učestvovao u njihovom planiranju, već da se o svemu pitao Putin. Ali Lukašenko prihvata svoju ulogu i nastavlja da je igra – prethodnih nedelja dao je više zapaljivih izjava koje dokazuju da u njegovu lojalnost ne bi trebalo sumnjati.

„Bolje nas ne dirajte, rat sa Ukrajinom trajao bi tri-četiri dana“, izjavio je Lukašenko u nedelju, dodajući da rat sa Belorusijom, a pre svega sa Rusijom, nema perspektivu.

Aleksandar Lukašenko Foto: EPA-EFE/PAVEL ORLOVSKIY/ POOL

„Ne govorimo o nekakvom nuklearnom i drugom oružju. Ali, bolje nas je ne dirati. Ne dirajte nas“, zaključio je Lukašenko.

2014. beloruski predsednik imao totalno drugačiju retoriku

Međutim, ono što Lukašenkove razloge dovodi u pitanje jeste to što su njegove izjave tokom prethodnog napada Rusije bile potpuno drugačije.

Naime, kada je Rusija prvi put izvršila invaziju na Ukrajinu 2014. godine, Lukašenko je ostao neutralan. Zatim je odbio da prizna aneksirani Krim kao rusku teritoriju, a održavao je i dobre odnose sa tadašnjim ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom.

Svojevremeno, u javnosti su se pojavile i informacije da je Lukašenko rekao Porošenku da neće dozvoliti da Rusija koristi teritoriju Belorusije u bilo kakvom napadu na Ukrajinu. Takođe, kada je Vladimir Zelenski izabran za predsednika 2019. godine, Lukašenko mu je pružio ruku prijateljstva.

Vladimir Zelenski
Vladimir Zelenski Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

„Nikada niste imali problema sa Belorusijom, nikada ih nećete imati. Bićemo vam jedan od najpouzdaniji partnera“, rekao je Lukašenko Zelenskom u oktobru 2019.

Čini se da je to prijateljstvo, silom prilika, godinu dana kasnije, zauvek okončano.

BONSU VIDEO: Vojne vežbe ruske vojske usred tenzija sa Ukrajinom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare