Lider Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić ponudio je da organizuje sastanak između Pokreta Evropa sad, Demokrata, Građanskog pokreta URA i Socijalističke narodne partije.
Izvor „Vijesti“ tvrdi da PES i Demokrate razmatraju da počnu pregovore sa SNP i URA, ali i da ponude mesto predsednika Skupštine koaliciji „Za budućnost Crne Gore“, kao i „nekoliko značajnijih pozicija u vlasti“.
Izvor nije mogao precizno da se odredi da li to znači i mesta u Vladi ili se odnosi na pozicije u bitnim državnim preduzećima, koje i sada zauzimaju neki funkcioneri DF.
Predsednik PES Milojko Spajić rekao je da nakon izbora neće praviti vlast sa Demokratskom partijom socijalista i URA nakon afere „Do Kvon“, a izvor portala navodi da bi to moglo da se promeni, ali pod uslovom da se URA koriguje zbog javno iznošenih stavova u vezi relacija Kvona i Spajića.
Spajić je na ranijim sastancima rekao da je on spreman da normalizuje odnose, pre svega sa premijerom Dritanom Abazovićem, ali da je unutar partije veliki pritisak da se to ne radi.
Odnosi između SNP i Demokrata su zategnuti godinama unazad, otkad je Bečić bio kandidat za lidera SNP, a nakon poraza na stranačkim izborima, osnovao je Demokratsku Crnu Goru.
Pregovori o formiranju vlade, koji su i dalje neformalni, uskomešali su crnogorsku javnost nakon što je objavljeno da Bošnjačka stranka (BS) ima niz zahteva, koji uključuju resor odbrane, sektor bezbednosti, ministarstvo spoljnih poslova i dr.
Mediji su preneli stavove portparola Adela Omeragića na njegovom ličnom Fejsbuk profilu, koji je kazao da informacije o zahtevima BS nisu tačne i da oni ne ucenjuju nikoga, ali nije precizirao koje to pozicije nisu tražili.
Izvor „Vijesti“ ističe da kadrovi PES bliski Jakovu Milatoviću smatraju da ne treba popuštati zahtevima BS, najviše zbog njihove decenijske saradnje sa Demokratskom partijom socijalista.
Nakon izglasavanja nepoverenja Vladi Dritana Abazovića, kadrovi partija koji su glasali za pad vlade su tu vladu i napustili, osim kadrova Bošnjačke stranke, a njihov lider Ervin Ibrahimović se kao potpredsednik Vlade sastajao sa stranim predstavnicima zajedno sa funkcionerima opozicionih partija.
Predsednik Albanske alternative Nik Đeljošaj ranije je kazao da pregovori idu u dobrom pravcu i da je 90 odsto stvari dogovoreno.
Kazao je da su neistiniti i zlonamerni navodi da predstavnici manjinskih partija uslovljavaju formiranje Vlade, i da se plasiraju sa namerom da se „Spajić udalji od postizanja dogovora“.
BONUS VIDEO Milatović o cilju buduće politike Crne Gore