Foto: EPA-EFE/ YURI KOCHETKOV/ MEKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREML, Natanael Natanael Alfredo Nemanita Ginting / Alamy / Alamy / Profimedia, Shutterstock

Čelnici Pridnjestrovlja, proruskog separatističkog regiona Moldavije, zatražili su od predsednika Vladimira Putina da zaštiti njihov region od, kako kažu, pretnji moldavske vlade. Pridnjestrovlje, koje se ilegalno odvojilo od Moldavije kada se raspao Sovjetski Savez, čvrsto je ostao u orbiti Kremlja. Moldavija, koja se graniči sa Ukrajinom, traži članstvo u Evropskoj uniji. Na specijalnom kongresu, političari u Pridnjestrovlju zatražili su od Moskve da ih zaštiti od "sve većeg pritiska Moldavije", na šta je Kremlj kasnije rekao da je zaštita njihovih "sunarodnika" prioritet. Kako je Putin već slične izgovore iskoristio za napad na Ukrajinu, lideri Moldavije zabrinuti su zbog narednog poteza Rusije.

Poziv na pomoć iz Moskve podstakao je poređenja sa februarom 2022. godine, kada su separatisti koje podržava Rusija u istočnoj Ukrajini pozvali na zaštitu od, kako su tada rekli, nemilosrdnih napada i granatiranja kijevskih snaga.

Kongres u Pridnjestrovlju

Sastanci Kongresa poslanika Pridnjestrovlja su retki, ali značajni. Kongres poslanika je 1990. godine stvorio Pridnjestrovlje, što je dve godine kasnije izazvalo rat između separatista koje podržava Moskva i novonastale republike Moldavije.

Nijedna zemlja zvanično ne priznaje Pridnjestrovlje, gde je Rusija tamo decenijama imala sve manji broj vojnika, sada ima oko 1.500.

Pridnjestrovlje Foto: Jordi Boixareu / Alamy / Alamy / Profimedia, Grafika: Slađana Đermanović/Nova.rs

Poslednji sastanak Kongresa bio je 2006. godine, kada je usvojen referendum kojim se poziva na pridruživanje Rusiji. Kada su pridnjestrovski političari neočekivano najavili novi sastanak, analitičari su nagovestili da bi to moglo da dovede do novih poziva na ujedinjenje sa Rusijom.

Kongres se zaustavio pred tim ekstremnim ishodom i doneo rezoluciju kojom se apeluje na Rusiju da pruži veću „zaštitu“ od moldavskih vlasti za više od 220.000 ruskih državljana u Pridnjestrovlju.

„Pridnjestrovlje će se čvrsto boriti za svoj identitet, prava i interese svog naroda i neće odustati od pokušaja da ih zaštiti, uprkos ucenama ili spoljnim pritiscima“, navodi se u rezoluciji.

Ministarstvo spoljnih poslova Rusije naglasilo je da je „zaštita interesa stanovnika Pridnjestrovlja jedan od prioriteta“, dok su moldavske vlasti odbacile te tvrdnje, saopštivši da je su one pokušaj da se podstakne „histerija“.

Vladimir Zelenski i Maja SanduFoto: Ludovic MARIN / AFP / Profimedia

„Nema opasnosti od eskalacije i destabilizacije u ovom delu naše zemlje. Ono što se dešava u Tiraspolju (glavnom gradu Pridnjestrovlja) je propaganda“, napisao je portparol Vlade MoldavijeDanijel Voda na Telegramu.

U izjavi za CNN, Biro Moldavije za reintegraciju je saopštio da pridnjestrovski region ima koristi od politike mira, bezbednosti i ekonomske integracije sa EU, koje su korisne za građane. U međuvremenu, portparol američkog Stejt departmenta Met Miler rekao je da Sjedinjene Američke Države „pažljivo prate ruske delovanja u Pridnjestrovlju“.

Tenzije u enklavi

Rat Rusije u Ukrajini imao je dubok uticaj na pridnjestrovsku ekonomiju. Kada je 2022. godine počeo rat, Ukrajina je zatvorila svoju granicu sa Pridnjestrovljem, čime je zaustavljeno oko četvrtine trgovine enklave. Iako i dalje dobija ruski gas besplatno, sporazum o dozvoli tranzita gasa kroz Ukrajinu ističe u decembru i nema garancija da će sporazum biti produžen.

Rat je takođe podstakao Moldaviju da pokuša da reši svoj višedecenijski sukob sa Pridnjestrovljem. Kao odgovor na rat, Evropska unija je Moldaviji dodelila status kandidata u junu 2022, a u decembru 2023 dala je zeleno svetlo za početak pregovora o pridruživanju.

Vladimir Putin Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Iako je predsednica Moldavije Maja Sandu nagovestila da bi bila voljna da se pridruži Evropskoj uniji bez Pridnjestrovlja, ponovno ujedinjenje bi moglo da pojednostavi proces. U tom smislu, Moldavija je u januaru neočekivano ukinula carinske olakšice za pridnjestrovske kompanije, primoravajući ih da plaćaju dažbine i Pridnjestrovlju i Moldaviji.

Zašto je Rusija zainteresovana za Moldaviju

Iako je Ukrajina zaustavila napredak snaga Kremlja u Hersonu, koji se nalazi na oko 350 kilometara od Pridnjestrovlja, analitičari su naglasili da je Rusija zadržala planove za Moldaviju.

„Kremlj nastoji da koristi Pridnjestrovlje kao posrednika kojeg kontroliše Rusija i preko kojeg može da poremeti proces pridruživanja Moldavije Evropskoj uniji, između ostalog“, upozorio je Institut za proučavanje rata sa sedištem u Sjedinjenim Američkim Državama.

POGLEDAJTE JOŠ:

Strah od otvaranja novog fronta

Kao što je Rusija smatrala da je okretanje Ukrajine ka Evropskoj uniji i NATO-u neprihvatljivo, nakon čega je upotrebila vojnu silu da to spreči, postoji opasnost da isto to želi da uradi i u Moldaviji. CNN je prošle godine video dokument koji je sastavila ruska služba bezbednosti u kojem je detaljno opisan plan Rusije da destabilizuje Moldaviju i osujeti njeno okretanje Zapadu.

Otkako je Rusija napala Ukrajinu, Kišinjev je bio zabrinut da bi Kremlj mogao da iskoristi Pridnjestrovlje za otvaranje novog fronta na jugozapadu.

Poljski premijer Donald Tusk rekao je da su tenzije u Pridnjestrovlju opasne po region.

BONUS VIDEO DLZ i Pjotr Nikitin: Putin nije Rusija!

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare