Pit Hegset, Džej Di Vens, Džon Retklif, Majk Volc, Stiven Miler i Marko Rubio Foto: JOHAN ORDONEZ / AFP / Profimedia

Magazin The Atlantic odlučio je da objavi poruke za koje tvrde da su im nenamerno prosleđene, a odnose se na američku vojnu operaciju u Jemenu.

The Atlantic navodi da su „izjave Hegseta, Gabard, Retklifa i Trampa – u kombinaciji sa tvrdnjama brojnih zvaničnika administracije da lažemo o sadržaju Signal poruka – dovele do toga da verujemo da javnost treba da vidi poruke kako bi donela sopstvene zaključke“.

Magazin je dodao da smatra kako postoji „jasan javni interes“ za objavljivanje tih poruka, te je zatim preneo niz poruka iz prepiske između šefa Pentagona Pita Hegseta i vodećih obaveštajnih zvaničnika među kojima su bili i potpredsednik SAD Džej Di Vens, savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc, šef CIA Džon Retklif, državni sekretar Mark Rubio i zamenik šefa osoblja Bele kuće za politiku i savetnik za unutrašnju bezbednost Stiven Miler.

Podsetimo, glavni urednik The Atlantic Džefri Goldberg je greškom bio ubačen u grupni čet na aplikaciji Signal gde se govoril o planovima američkog napada na Jemen.

U porukama su se nalazili detalji o američkim bombardovanjima, lansiranju dronova i ciljanju meta, uključujući i opise vremenskih uslova tokom napada.

Džefri Goldberg je objavio dodatne delove tekstualne razmene za koje tvrdi da otkrivaju tačne detalje o operaciji bombardovanja jemenske terorističke grupe Huti, sprovedene 15. marta.

„Da su poruke dospele u ruke nekoga ko je neprijateljski nastrojen prema interesima SAD – ili čak samo nediskretne osobe sa pristupom društvenim mrežama – Huti bi imali vremena da se pripreme za ono što je trebalo da bude iznenadni napad na njihova uporišta,“ napisao je Goldberg, osvrćući se na poruku koju je poslao ministar odbrane Pit Hegset.

Poruke Pita Hegseta

„Posledice po američke pilote mogle su biti katastrofalne“, navodi The Atlantic.

U porukama se pominje vreme lansiranja aviona F-18, dronova, kao i projektila tomahavk sa mora.

Pročitajte još:

„Vreme je povoljno. Dobili smo potvrde da misija kreće“ naveo je Hegset, a zatim su usledile poruke koje pokazuju vreme kada kreću prvi udari.

U prepisci se vidi i poruka potpredsednika Džej Di Vensa koji je naveo da će se „moliti za pobedu“.

Predsednik Tramp – u društvu ministra odbrane Hegseta – izjavio je da se oseća „veoma spokojno“ povodom činjenice da je glavni urednik The Atlantica bio uključen u Signal grupu u kojoj su najviši članovi njegovog tima raspravljali o vojnim napadima u Jemenu.

Nakon što je afera izbila, savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc preuzeo je punu odgovornost za curenje informacija i nazvao situaciju „sramotnom“, tvrdeći da ne zna kako su poverljive poruke dospele u telefon urednika Goldberga.

Goldberg je ranije, u ponedeljak, otkrio da je greškom dodat u Signal grupu 11. marta, gde su visoki zvaničnici Trampove administracije – uključujući Hegseta i potpredsednika Džej-Dija Vensa – diskutovali o bombardovanju Huta.

Tramp i ostali zvaničnici brzo su umanjili značaj cele situacije, tvrdeći da nikakvi poverljivi podaci o napadima 15. marta nisu otkriveni.

Međutim, ove poruke potvrđuju da se zaista radi o osetljivim podacima koji su mogli greškom da padnu u ruke i neprijateljima SAD.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare