Abigail Edan Foto:Tanjug/AP Photo/Leo Correa/Tanjug/Tal Edan via AP/AP Photo/Hatem Moussa

Porodica američke devojčice Abigejl Mor Edan, za koju se očekuje da će biti među 50 talaca koje će Hamas osloboditi kroz sporazum sa Izraelom, rekla je da se nada da će doći kući na vreme da proslavi svoj četvrti rođendan. Naime, ova trogodišnjakinja je bila među onima koje je ova teroristička grupa otela prilikom napada na Izrael 7. oktobra. U tom stravičnom događaju, Abigejl je postala siroče, jer su joj ubijeni i otac Roj Edan (43) koji je bio fotoreporter, i majka Smadar Edan (40). Njen desetogodišnji brat Majkl i šestogodišnja sestra Amalija, svedočli su pogubljenju svojih roditelja i skrivali se 14 sati.

Rođaka devojčice Elizabet Naftali, koja živi u Los Anđelesu, rekla je da se porodica moli da Abigejl bude puštena, piše Dejli mejl.

„Ovo je mučno. Poslednjih sedam nedelja cela porodica je provela, brinući se, čudeći se, moleći se i nadajući se da je Abigejl dobro. Njen brat i sestra su proveli sate skrivajući se u ormanu“, kaže rođaka.

Videli su kada je Hamas upao u njihov dom i ubio majku. Tada su deca potrčala kod svog oca Roja, koji je bio napolju i držao Abigejl. Počeli su da beže u sklonište, ali terorista je ubio Roja. Tada su deca otrčala nazad u kuću i zaključala se u orman. Majkl je pozvao telefonom svog dedu Karmela.

„Deda, teroristi su ubili tatu ispred kuće, ubili su mamu i odveli Abigejl. Sam sam sa Amalijom“, rekao je Majkl u telefonskom pozivu. Na kraju ih je spasio rođak i odveo u sklonište. Abigejl je nekako uspela da pobegne u komšijsku kuću.

Porodica Broduč je primila Abigejl, ali tada su svi nestali, uključujući majku Agaruz i njeno troje dece.

Sporazum

Izraelska vlada u utorak je odobrila sporazum kojim će 50 žena i dece koje je Hamas kidnapovao biti oslobođeni tokom četvorodnevnog primirja. Premijer Benjamin Netanjahu zatražio je od ratnog kabineta da podrže privremenu pauzu u borbi nakon što su Sjedinjene Američke Države i Katar provele nedelje kako bi postigle sporazum.

Prema dogovorenim uslovima, Hamas treba da oslobodi 50 žena i dece od oko 240 talaca koje drži u Pojasu Gaze u periodu od četiri dana. Takođe je rečeno da će zatišje biti produženo za još jedan dan za svakih 10 oslobođenih talaca.

Benjamin Netanjahu Foto:EPA-EFE/ABIR SULTAN

Hamas će svake noći tokom primirja oslobađati 12 izraelskih žena i dece. Zauzvrat, Izrael će dopustiti 300 kamiona pomoći u Gazu svakog dana prekida vatre i osloboditi 150 Palestinaca iz izraelskih zatvora.

Netanjahu je rekao da će Izrael nastaviti svoju ofanzivu na Hamas nakon isteka primirja.

„Dozvolite mi da razjasnim: mi smo u ratu i nastavićemo rat sve dok ne ostvarimo sve naše ratne ciljeve. Da eliminišemo Hamas, vratimo naše taoce i nestale i osiguramo da u Gazi ne postoji nijedna pretnja Izraelu“, kazao je on.

Izrael Palestina rat Foto:EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Ministarstvo pravde objavilo je spisak od 300 Palestinaca koji će biti oslobođeni, među kojima su i operativci Hamasa, Islamskog džihada, Fataha i Narodnog fronta.

Rečeno je da su zvaničnici CIA i Mosada bili uključeni u pregovore u Kataru. Netanjahu je rekao da je prihvatanje sporazuma o oslobađanju talaca „teška, ali ispravna odluka“.

Porodice talaca zahtevale su da Izrael insistira na povratku svih zarobljenih, a Verska cionistička partija, koja je deo Netanjahuove koalicione vlade, izrazila je protivljenje sporazumu, ocenivši da je on „loš“ za bezbednost Izraela, i za taoce i za vojnike.

Izrael Palestina rat Foto:Tanjug/AP Photo/Doaa AlBaz

Nedavno se spekulisalo da će među oslobođenim taocima biti i Irkinja Emili Hends, koja je u zatočeništvu proslavila deveti rođendan. U početku se mislilo da je Emili ubijena, a potom je porodica obaveštena da je živa.

Portparol IDF-a Danijel Hagari kazao je da sporazum o taocima neće uticati na glavni cilj vojske da eliminiše terorističku grupu Hamas.

U međuvremenu, Hamasovi izvori su rekli kako su izgubili kontakt sa „nekim grupama koje drže taoce“ i da žele klauzulu o zabrani letenja kako bi mogli da vrše pretrage, a da ih ne špijuniraju sa neba.

Izrael Palestina rat Foto:Tanjug/AP Photo/Ariel Schalit

Krajnja desnica strahuje da će vojnici, koji nisu uključeni ni u jedan dogovor, biti zadržani mesecima ili možda godinama, kao što je to bio Gilad Šalit, koji je bio zatvoren pet godina pre nego što je pušten 2011. godine u okviru razmene zatvorenika.

U Kataru, portparol ministarstva spoljnih poslova Majed Al-Ansari rekao je da su veoma optimistični i puni nade po pitanju ispunjenja sporazuma.

Šaron Lifšic, čiju majku Joševed (85) je Hamas oslobodio krajem prošlog meseca, rekla je da se nada će sada i njen otac biti oslobođen.

Foto: Al Qassam brigades via AP

Iako bi privremeni prekid vatre mogao da dođe kao olakšanje, malo je verovatno da će označiti kraj sukoba. Izraelski mediji javili su sinoć da je među ubijenima u Gazi Džamal ​​Muhamed Hanije, unuk vođe Hamasa u egzilu u Kataru Ismaila Hanijea.

Grupa zemalja BRIKS-a, uključujući Rusiju, Indiju i Kinu, takođe je pozvala na „trenutno, trajno i održivo humanitarno primirje koje bi dovelo do prekida neprijateljstava“ u Gazi.

Veliki delovi Gaze sravnjeni su sa zemljom, a cela teritorija je pod opsadom, sa minimalnim količinama hrane, vode i goriva.

Izrael Palestina rat Foto:Tanjug/AP Photo/Leo Correa

U napadima su na udaru i lekari i pacijenti. Ministarstvo zdravlja koje vodi Hamas saopštilo je da je Izrael u ponedeljak opkolio indonežansku bolnicu u Džabaliji i pogodio je, ubivši desetine ljudi, ali nije bilo potvrde o broju žrtava.

Dvadeset osam prevremeno rođenih beba iz najveće bolnice u Gazi, Al-Šife, odvezeno je početkom nedelje u Egipat na lečenje.

Pročitajte još...

Lekari bez granica saopštili su da su tri lekara, uključujući dva zaposlena, ubijena u izraelskom napadu na bolnicu Al-Avda u Džabaliji.

Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je „zaprepašćena“ napadom na indonežansku bolnicu, nazvavši ga samo jednim od 164 dokumentovana napada na zdravstvene ustanove i radnike od početka sukoba.

Agencija UN za decu je u međuvremenu upozorila da se nestašica goriva i pogoršanje sanitarnih uslova u Gazi stvara osnove za veliku tragediju zbog širenja bolesti.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar