Teo je na svet stigao juče u šest ujutro. Sve je u porodilištu bilo uobičajeno. Ni porođaj nije trajao senzacionalno dugo, tek nešto više od sat i po. Reklo bi se u porodilištu KB Sveti Duh - čista svakodnevna rutina, zdravo dete, srećna majka...
Međutim, bilo je to daleko od rutine jer Teo je prva zagrebačka beba koju je rodila majka zaražena koronavirusom.
To je značilo da porođaj mora biti isplaniran do najsitnijeg detalja i da se apsolutno ništa ne sme prepustiti slučaju. I na kraju, sve je prošlo bez problema, a koji sat kasnije i mama Melita i sinčić Teo u istoj su sobi. Odmaraju se! Istina, moraju biti na dva metra distance i to je jedina razlika u odnosu na druge mame koje su ovih dana rodile. Melita doji svoje dete kao i sve druge rodilje s maskom na licu jer nauka kaže da za to nema nikakvih prepreka.
“U 4 sata pukao mi je vodenjak i onda je sve krenulo. Znala sam da je kucnuo trenutak i da moram ‘pokrenuti proceduru’. Nazvala sam po dogovoru u bolnicu, oni su već bili spremni. Sve je išlo k’o po loju. Čak ni porođaj nije dugo trajao jer već u 6 sati začuo se Teov plač. Ima čak 3.810 grama, živahan je i ne pokazuje nikakve simptome korone. Naravno, oboje smo u izolaciji, ali mogu dojiti. Bude li sve u redu, već ćemo u četvrtak kući”, opisuje za Jutarnji list Melita svoj porođaj u doba korone.
“Sve je počelo testiranjem moga supruga koji se trebao vratiti na posao u Kazahstan. Mislili smo da je to je rutina, zdrav je, nema ni temperaturu, ne kašlje… A onda šok, test je bio pozitivan, a to je značilo da postoji mogućnost da i deca i ja takođe imamo koronu. Za koji dan treba da se porodim. Šta će se desiti?
Gomila pitanja prolazila mi je kroz glavu bez odgovora. Naime, suprug je išao na testiranje samo zato što je negativan test bio uslov da se vrati na posao. Kazahstan, naime, traži negativan test pri ulazu u zemlju. Došao je na nekoliko dana da nas vidi jer imamo još dvoje dece, a i ja sam bila pred porođajem. Nakon tog šoka, naravno, sledilo je moje testiranje, kao i dece, a na kraju se pokazalo da smo svi, nas četvero, pozitivni na Covid-19, ali bez simptoma”, kaže Melita.
“Uhvatila me silna panika. Bila je nedelja, 21. juna, a ja treba da se porodim za koji dan. Onda su epidemiolozi iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Andrija Štampar” rešili problem. Kontaktirali su lekare moje bolnice Sveti Duh, jer u blizini stanujem, i već su tada počele pripreme, i moje i u bolnici. Svi su bili sjajni, rešili su me onog velikog straha.
Epidemiolozi su mi rekli da do mog slučaja nisu imali ni jednu pozitivnu trudnicu na koronu u tako visokom stadijumu trudnoće odnosno pred porođaj”, govori nakon svega smirena Melita, srećna što je sve to iza nje i što je sve dobro prošlo.
No, i lekarima KB Sveti Duh bilo je to prvo iskustvo s pozitivnom trudnicom na Covid-19 i to pored sam porođaj. Trebalo je sve da se pripremi, a da niko ne bude ugrožen, da se virus ne proširi po bolnici i da majka i beba dobiju svu potrebnu pažnju i njegu.
“Najpre smo mislili da indukujemo porođaj, ali smo se predomislili jer gospođa nije imala nikakvih simptoma odnosno nije bilo medicinskih razloga da ubrzavamo porod. Pokazalo se da je to bila dobra odluka”, objašnjava pripreme za njihov prvi koronaporođaj prof. dr. Berivoj Mišković, direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KB Sveti Duh.
Dodaje da su u klinici sve unapred dogovorili i pripremili, Melita je dobila telefonske brojeve gde se i kome treba javiti kad dobije trudove i pokazalo se da je sve dobro funkcionisalo. Nakon testiranja dva puta je bila na pregledu uz sve mere zaštite od Covida-19.
“Odmah po porođaju i mama i beba su testirani. Analiziraće se i antitela kod bebe kako bi se videlo da li je bilo transmisije. Sve nalaze bebe poslaćemo i u Infektivnu kliniku prof. dr. Goranu Tešoviću, pedijatrijskom infektologu”, objašnjava prof. dr. Mišković.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar