Istraga o zločinu u Gradačcu u Bosni i Hercegovini, kada je Nermin Sulejmanović u avgustu ubio svoju bivšu suprugu i još dva muškarca, a tri osobe ranio, utvrdila je da ubica nije imao saradnike u policiji, iako se protiv nekih pripadnika policije vode istrage zbog teže povrede dužnosti, rekli su istražitelji.
Skoro tri meseca trajalo je utvrđivanje okolnosti pod kojima su ubijeni Nizama Hećimović, bivša Sulejmanovićeva partnerka, kao i turski državljani Čengiz i Denis Onder, a glavni cilj je bio da se utvrdi da li je ubica iz policijskih izvora dobio informacije o tome gde se krije njegova bivša supruga, koja je pre toga prijavila njegovo nasilno ponašanje i fizičko zlostavljanje, piše N1.
Sulejmanović je 11. avgusta oteo bivšu suprugu i njihovo dete iz kuće njene tetke, gde je potražila utočište posle bekstva od nasilnog bivšeg partnera.
Odveo ih je u jednu vikendicu i tamo pred detetom brutalno ubio bivšu partnerku, prenoseći zločin uživo na jednoj društvenoj mreži.
Policija je objavila kako je tog 11. avgusta tekao dan Sulejmanovića:
“Nermin Sulejmanović je pre otvaranja Pošte došao da podigne sudsko rešenje, koje je pokušao da podigne prethodnog dana, ali je Pošta prestala s radom, to je važno zbog motivacije, tajminga onoga što će uslediiti posle. On podiže sudsko rešenje kojim Sud odbacuje zahtev za određivanjem privremenih mera, otvara ga pred poštarem, toliko je on zainteresovan, potom odlazi kući, slika to rešenje, šalje ga prijatelju, uzima pištolj, kreće u kaznenu misiju, kreće prema kući Pamuković, gde ranjava Nedima Pamukovića, prisilno odvodi Hećimović sa detetom. Međutim, on se ne vraća kući. On se skriva na lokaciji koja nikome nije poznata, ni vlasniku te vikendice nije poznato da se on nalazi tu, a naročito policiji nije poznato. On tu ostaje nekih sat vremena, oko 10:25 on objavljuje, odnosno pušta onaj prenos, gde usmrćuje suprugu, nakon toga, posle određenog vremena napušta tu lokaciju. On se na toj lokaciji nalazi negde oko 9:30 do 10:30. Oko 10:39 on je ponovo u gradu. Traži Džengiza Ondera. Sada obratite pažnju, od 10:43 do 10:57, znači za 14 minuta, on je ranio policajca Kotorić Huseina, usmrtio Denisa Ondera, pucao na Džengiza Ondera na rotoru kod pravoslavne crkve, a potom ga progonio do njegove porodične kuće, gde ga je usmrtio i teško ranio njegovu suprugu. To se sve odigralo u 14 minuta. U 11:10 on odlazi prema Pelagićevu. Dakle, do toga je prošlo ukupno nešto više od pola sata. Skrivao se sat vremena, onda je došao u Gradačac, izvršio svo to nasilje, nakon toga opet nestaje, skriva se. Na kraju se skriva na jednoj napuštenoj farmi u Ledenicama gde ga pronalaze pripadnici Specijalne jedinice i on kada je shvatio da su u blizni, on izvršava samoubistvo u 13:45”, rekao je postupajući tužilac.
Tužilac Dalibor Bingas, koji je vodio istragu, rekao je u četvrtak da je utvrđeno da je Sulejmanović danima pre ubistva otkrio gde se nalazi njegova bivša supruga, a u tome nije imao pomoć bilo koga iz policije.
Mediji su pisali da je lokaciju na kojoj se Nermina sakrila njenom bivšem suprugu mogla da otkrije policajka Dženana Selimović, koja je sa ubicom navodno bila u vezi.
„Ništa ne ukazuje da je neko sarađivao, pogotovo od policijskih službenika, s počiniocem Nerminom Sulejmanovićem“, rekao je Bingas.
Direktor uprave policije Tuzlanske županije Dževad Korman potvrdio je da je policajka Selimović ipak pod suspenzijom zbog teške povrede discipline, ali da ta mera nije povezana sa zločinom koji je počinio Sulejmanović. Međutim, on nije želeo da objasni o čemu je reč.
Nizama Hećimović je pre ubistva tražila da se njenom bivšem suprugu izrekne mera zabrane prilaska, ali je opštinski sud to odbio.
Glavni županijski tužitelj Tomislav Ljubić je rekao da je taj propust isključivo stvar koja se tiče sudske vlasti, i na koju tužilaštvo ni policija nemaju nikakav uticaj.
Telo ubice Sulejmanovića do danas nije sahranjeno i nalazi se u mrtvačnici u Tuzli jer niko od porodice nije želeo da ga preuzme.