Kineski napori da dostignu pomorsku vojnu ravnotežu sa Sjedinjenim Američkim Državama pretrpeli su ozbiljan udarac nakon što je njihova najnovija nuklearna podmornica, opremljena najsavremenijom tehnologijom, potonula u luci, potvrdili su američki zvaničnici.
Incident se dogodio prošlog maja ili juna u brodogradilištu Vučang blizu Vuhana – istog grada za koji se veruje da je izvor pandemije kovid-19 – a vest je otkrivena zahvaljujući satelitskim snimcima, uprkos pokušajima kineskih komunističkih vlasti da zataškaju događaj.
Američki odbrambeni zvaničnik rekao je za Rojters da se veruje da je podmornica klase „Žou“ – prva podmornica nove vrste u kineskoj floti, prepoznatljiva po svojoj krmi u obliku slova X koje olakšava manevrisanje – bila pored mola kada je potonula.
Nije poznato da li je bilo žrtava, niti da li je podmornica imala nuklearno gorivo u trenutku incidenta, iako stručnjaci smatraju da je to verovatno, prema izveštaju Volstrit žurnala, koji je prvi objavio ovu vest. Podmornica je na kraju izvučena, ali se veruje da će proći mnogo meseci pre nego što ponovo bude sposobna za plovidbu.
Američki zvaničnici navode da nema naznaka da su kineske vlasti proveravale vodu ili okolinu zbog moguće radijacije.
Nije bilo zvaničnog priznanja incidenta od strane Narodnooslobodilačke armije (PLA), zvaničnog naziva kineskih oružanih snaga.
Žurnal je izvestio da je prvi nagoveštaj da se nešto neobično dogodilo došao tokom leta, kada je Tomas Šugart, viši saradnik u Centru za novu američku bezbednost i bivši američki oficir podmornice, na društvenim mrežama ukazao na neregularnu aktivnost plutajućih dizalica, koju je primetio na satelitskim snimcima.
Šugart je sugerisao da je možda došlo do nesreće u kojoj je učestvovala podmornica, ali tada nije znao da je u pitanju podmornica na nuklearni pogon.
„Možete li zamisliti da američka nuklearna podmornica potone u San Dijegu, a vlada to prikrije i nikome ne kaže? Mislim, Bože!“ rekao je Šugart.
Nepoznati američki odbrambeni zvaničnik rekao je za Rojters da ovaj incident, kao i zid ćutanja koji ga okružuje, postavlja ozbiljna pitanja o kompetentnosti i odgovornosti kineske vojske.
„Pored očiglednih pitanja o standardima obuke i kvalitetu opreme, incident otvara dublja pitanja o unutrašnjoj odgovornosti PLA i nadzoru kineske odbrambene industrije – koja je već dugo pogođena korupcijom“, rekao je. „Nije iznenađujuće da bi mornarica PLA pokušala da prikrije incident.“
Portparol kineske ambasade u Vašingtonu rekao je da nemaju nikakve informacije. „Nismo upoznati sa situacijom koju ste pomenuli i trenutno nemamo nikakve informacije koje bismo pružili“, rekao je zvaničnik za Rojters.
Prema izveštaju Pentagona iz 2022. godine, Kina je tada imala šest nuklearnih podmornica sa balističkim projektilima, šest nuklearnih napadnih podmornica i 48 dizel-električnih napadnih podmornica. Očekuje se da će ta flota porasti na 65 podmornica do 2025. godine i na 80 do 2035. godine, navodi američko Ministarstvo odbrane.
U izveštaju Pentagona se navodi da je cilj razvoja novih podmornica, kao i površinskih brodova i mornaričkih aviona, da se suprotstave američkim potezima u slučaju sukoba oko Tajvana i da uspostave „pomorsku nadmoć“ u nizu ostrva koja se prostiru od Japanskog arhipelaga do Južnog kineskog mora.
„Potapanje nove nuklearne podmornice koja je proizvedena u novom brodogradilištu usporiće kineske planove za proširenje flote nuklearnih podmornica. Ovo je značajno“, rekao je Brent Sadler, viši istraživač u trustu mozgova „Heritidž fondejšn“, za Žurnal.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare