Foto: Tanjug/AP Photo/Fatima Shbair

Globalni trend "mačjeg kafea", gde se ljudi uz kafu druže s mačkama, konačno je došao u opkoljeni Pojas Gaze.

U toj osiromašenoj palestinskoj enklavi koju vodi militantna grupa Hamas, osakaćenoj 17-godišnjom izraelskom blokadom, stanovnici koji bi da pobegnu od nevolja pohrlili su u četvrtak u novi „Kafe Miaju“ (Meow Cafe) – odgovor grada Gaze na neobičan koncept koji je uspešno isproban širom sveta.

Osnivačica kafea, 52-godišnja Naema Mabed, rekla je da je to mesto zamišljala kao jedinstveno utočište od pritiska života u Gazi gde nedostaje mogućnosti za rekreaciju, stopa nezaposlenosti mladih je preko 60 odsto i česti su sukobi sa snagama Izraela otkako je Hamas nasilno preuzeo kontrolu nad tim pojasom 2007. godine.

Foto: Tanjug/AP Photo/Fatima Shbair

U prijatnom druženju, Mabed nudi skromnu uslugu pića i podstiče goste da se upute pravo u kutak za mačke kako bi ih mazili i igrali se s njima. Pravila ulaska su jednostavna: Posetioci moraju prekriti cipele plastičnom navlakom i oprati ruke pre no što maze mačke.

„Provela sam život odgajajući mačke koje su izvor radosti i tišine, oslobađanje od pritiska“, rekla je Mabed za Asošiejted pres, dok su mačke tumarale oko nje. Ona je mačje druuštvo opisala kao „globalni antidepresiv“.

Čini se da se njeni klijenti slažu. Izgledali su veselo dok su se igrali i odmarali sa 10 mačaka, a neki su ćuteći upijali u umirujuće prisustvo mačaka.

Mačke se ne mogu usvojiti, kaže Mabed, koja je snažno vezana za svoje mačje prijatelje.

Foto: Tanjug/AP Photo/Fatima Shbair

„Osećaj je, iskreno, da samo dođete da osetite psihološku prijatnost od mačaka“, rekao je 23-godišnji Eman Omar, koji je pet izraelskih šekela (1,30 dolara) platio ulaz da bi proveo pola sata grleći mačke.

„Sve je lepo!“, kazao je on.

Foto: Tanjug/AP Photo/Fatima Shbair

Psiholog Bahzad al-Akhras rekao je da na mestima kao što je Gaza takva utočišta mogu poslužiti kao terapija za ljude potresene razornim ratovima i drugim teškoćama.

PROČITAJTE JOŠ:

„Svako mesto koje ljudima pruža neku vrstu interakcije sa životinjama ima pozitivan psihološki uticaj“, rekao je al-Akhras.

Mabedu nije bilo lako da u Gazu prenese trend „mačjeg kafea“. Već samo otvaranje lokala u toj enklavi je donelo niz izazova, ne samo finansijskih. Ideja o plaćanju druženja sa mačkama kada mačke lutalice slobodno šetaju ulicama Grada Gaze, nekima je izgledala smešno.

Foto: Tanjug/AP Photo/Fatima Shbair

Ali za ljubitelje mačaka koji se suočavaju sa ograničenim kretanjem zbog izraelsko-egipatske blokade i možda ne dožive popularan kafe trend negde drugde, to novo iskustvo je čisto blaženstvo.

„Ako ste ljubitelj mačaka, ovo je vaše mesto“, rekao je klijent Omar, “ a ako ne volite mačke, osetićete potrebu da ih zavolite“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar