Foto: Savo Prelević/Vijesti

Spor oko cena struje između privatne kompanije Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP) i državne Elektroprivrede (EPCG) preti da ugasi ovaj najveći industrijski pogon Crne Gore.

Pročitajte još:

Zbog rasta cena struje na mađarskoj berzi koja je trenutno 250 evra, EPCG u narednoj godini ne može KAP-u po dosadašnjoj ceni od 45 evra za megavat sat, isporučivati struju.

Zbog toga su iz uprave KAP-a, čija proizvodnja dominantno zavisi od struje, zapretili gašenjem fabrike, čime bi bez posla ostalo oko 500 radnika.

Vlasnik KAP-a je Veselin Pejović, nikšićki biznismen, blizak prethodnoj vlasti Demokratske partije socijalista, u čije vreme je njegov Uniprom (2014.) na javnom tenderu za 28 miliona evra kupio KAP u stečaju.

Prethodno je KAP-om od 2005. upravljala kompanija ruskog oligarha Olega Deripaske koja ga je dovela do ivice bankrota, zbog čega je Vlada 2012. raskinula ugovor i fabriku uvela u stečaj.

Gubitak Elektroprivrede zbog cene struje za KAP

“Ukoliko bi i naredne godine KAP snadbevala strujom po dosadašnjoj ceni Elektroprivreda bi imala gubitak od preko 60 miliona evra jer je cena struje na mađarskoj brezi za prvi kvartal dostigla 250 evra za megavat sat. KAP je plaćao po 45 evra”, kaže Miro Vračar, generalni finansijski direktor EPCG.

Precizirao je da je KAP-u godišnje potrebno oko 600 hiljada megavata struje.

Vračar kaže da bi takav gubitak EPCG morala da nadomesti poskupljenjem struje za građane.

“Nećemo dozvoliti da građani Crne Gore snose ozbiljne finansijske posledice, a sve kako bi jedan čovek ili jedna firma ostvarivala ekstra profit“, navode iz EPCG.

Vračar je kazao da su upoznati sa informacijom da je uprava Uniproma dala upustvo radnicima KAP da 15. decembra počnu sa pripremama za gašenja fabrike:

“Mi to shvatamo kao jedan pritisak na elektroenergetski sistem od strane Uniproma, koji je već duže vremena navikao na jedan povlašćeni status. Iako oni tvrde da plaćaju najskuplju cenu struje u Crnoj Gori, to nije tačno”, kaže Vračar.

Ko gasi KAP?

Uprava kompanije Uniprom, koji gazduje KAP-om, je zbog veće cene struje najavila da će od 15. decembra početi sa programiranim gašenjem fabrike.

Optužuju rukovodstvo Elektroprivrede za nepoštovanje ugovora o isporuci struje. Predstavnik Nebojša Dožić kaže da KAP zapravo gasi Elektroprivreda.

„Mi imamo ugovor potpisan još za sledeću godinu, uredno plaćamo račune i nemamo centa duga tako da oni raskidaju ugovor, i oni gase KAP. Nije istina ono što oni pričaju da će zbog KAP-a da poskupi struja za građane“, kazao je Dožoć.

On tvrdi da nije istina da Elektroprivreda uvozi energiju jer je ima dovoljno za sve u Crnoj Gori, uključujući i KAP.

„Mi smo smanjili proizvodnju da bi dobili energiju iz domaćih izvora. Ne znam zašto pominju sad uvoz energije“, rekao je Dožić.

Uniprom se ne odaziva na pozive za pregovore

Iz Elektroprivrede tvrde da se uprava Uniproma oglušila na četiri poziva za pregovore o povećanju cena struje za narednu godinu. Tvrde i da su obavestili i Vladu, koja je njihov većinski vlasnik.

“Upoznali smo ih sa odlukom da KAP-u, naredne godine isporučujemo struju po 15 odsto nižoj ceni od berzanske.To znači da im struju možemo ponuditi po 120 evra po megavatu ”, kaže Vračar.

Objašnjava da je zbog skoka cena struje na međunarodnom tržištu i ugovornih obaveza prema KAP-u Elektroprivreda već na gubitku.

Precizirao je da će KAP za isporučenu struju u ovoj godini platiti EPCG oko 27 miliona evra.

“Elektroprivreda je u ovoj godini zbog toga izgubila još toliko novca jer je duplo skuplje plaćala struju na berzi”, kazao je Vračar.

S druge strane, iz Uniproma su saopštili da je EPCG od prodaje struje KAP-u zaradila preko pet i po miliona evra.

Pojašnjavaju da je 2020. godine KAP zbog poštovanja ugovora plaćao EPCG veću cenu od berzanske.

„Prosečna cena električne energije u 2020. godini na mađarskoj berzi je bila 35 evra po megavat satu, Uniprom je plaćao za 10 evra više, plus PDV. Elektroprivreda je prihodovala više nego što bi mogla da je proda na berzi. Od KAP-a im je ostalo čistih 5.725.610 evra“, navedeno je 1. decembra u saopštenju Uniproma.

Dožić tvrdi da Uniporom ne traži da KAP-u „neko nešto daje“.

„Ako KAP ne treba EPCG i Crnoj Gori i zaposlenim, ne treba ni Unipromu onda. Pogotovo ne prihvatamo da se zbog nas povećava cena struje građanima. Mi ćemo razgovarati sa EPCG, ali u odnosu na njihove dosadašnje nastupe nisam optimista“, kaže Dožić.

Radnici o nepravednom statusu

Povodom aktuelnog spora oglasili su se i radnici KAP i naveli da su „neprijatno iznenađeni“ odnosom državne EPCG i nadležnih ministarstava prema, kako su saopštili, najvećem, industrijskom pogonu u Crnoj Gori.

“Ako EPCG i Uniprom ne postignu dogovor oko cene električne energije nećemo učestvovati u planskom gašenju KAP-a. Što znači da se KAP može ugasiti jedino havarijski uz posledice koje takav potez povlači“, zaključili su radnici u saopštenju od 1. decembra.

Najviši državni zvaničnici pozvali su obe kompanije da se pronađe rešenje, a vicepremijer Dritan Abazović potvrdio je da je na poslednjoj sednici Vlade bilo reči o ovom problemu.

Dritan Abazović Foto: Vijesti online

“Nadamo se pronalasku rešanja za KAP koje će biti najbolje za crnogorsku ekonomiju”, rekao je Abazović.

Milovac: Vlasnik KAP da prestane sa ucenama građana i države

Dejan Milovac iz nevladine organizacije MANS kaže da je važno imati na umu da je KAP privatna firma još od 2005. godine.

Objašnjava da je zbog socijalnog mira i značaja za nacionalnu ekonomiju ta kompanija prethodnih decenija imala povlašćen status i dodaje da i danas važi nekadašnja odluka Vlade o povlašćenoj ceni struje.

„Ono što bi sada trebalo da se desi jeste odluka EPCG da li će nastaviti na štetu građana, sasvim očito, da uvozi struju koja je mnogo skuplja od one koju prodaje KAP-u. Ili će KAP morati da se snalazi za struju i da svoje poslovanje konačno uskladi sa onim što su tržišni principi“, kaže Milovac.

Smatra da je vreme da „privatni vlasnik više prestane da ucenjuje građane i državu Crnu Goru“ sa gašenjem fabrike i otpuštanjem radnika.

Dejan Milovac Foto:Foto Savo Prelevic

„Bitno je napomenuti da su građani i do sada platili ogromne cifre, i kada su u pitanju garancije za kredite koje je uzimao bivši vlasnik i kada su u pitanju desetine miliona evra kroz subvencioniranje cene struje“, podseća Milovac.

Tokom ruske uprave KAP-om, Vlada Demokratske partije socijalista, osim struje po povlašćenim uslovima, davala je i garancije za Deripaskine kredite koje su kasnije vraćane i budžeta Crne Gore.

Mađarska OTP i ruska VT banka aktivirale su 2013. garancije crnogorske Vlade što je građane koštalo, prema informacijama iz istrage, 127 miliona evra, a uz pristigle kamate 150 miliona.

Dve godine nakon odlaska Deripaske 2014. godine, Specijalno tužilaštvo otvorilo je istragu povodom garancija koje je tadašnja vlast davala firmama ruskog oligarha za kredite. Istraga traje preko sedam godina.

Raniji predsednik parlamenta Ranko Krivokapić je početkom 2015. godine, govoreći o štetnosti privatizacionog aranžmana Vlade i ruskog investitora, javno rekao da je kroz KAP nestalo 800 miliona državnog novca.

Kombinat aluminijuma, gigant iz perioda socijalističke Jugoslavije, koje je nekad zapošljavalo 5.000 radnika završilo je, odlaskom ruske kompanije 2013. u bankrotu sa samo nekoliko stotina zaposlenih i dugovima dvostruko većim od njegove knjigovodstvene vrednosti.

Danas ima oko 500 radnika.

BONUS VIDEO: Abazović: Svaki učenik na Barutani od danas ima svoje drvo

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar