Vladimir Putin Foto:EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Nova bitka u Kurskoj oblasti počinje. Oko 50.000 vojnika ruske i severnokorejske vojske pokrenulo je zimsku ofanzivu u oblasti Kursk kako bi povratili teritorije koje od avgusta drže ukrajinske snage, piše Njujork Tajms, pozivajući se na američke i ukrajinske obaveštajne izvore.

Od ukupnog broja trupa, najmanje 10.000 čine severnokorejski vojnici, poslati od strane Kim Džong Una kao pomoć Vladimiru Putinu u skladu s međudržavnim dogovorom. Zima i prvi snežni nanosi već ometaju operacije, a prema izvorima u ruskim državnim medijima, Putin se nada da će do kraja godine preuzeti kontrolu nad Kurskom i tako pružiti „novogodišnji poklon“ ruskom narodu.

PROČITAJTE JOŠ:

Međutim, vojni analitičari smatraju da je ostvarenje tog cilja u roku teško izvodljivo, jer su ukrajinske snage čvrsto utvrđene u nekim oblastima. Analitičari procenjuju da bi ukrajinske jedinice mogle da izdrže zimu u Kursku, u velikoj meri zavisno od vremenskih uslova. Mnogi predviđaju velike gubitke na rusko-severnokorejskoj strani, što nije iznenađenje s obzirom na ruski način vođenja borbi od početka invazije. Kako prenosi Njujork tajms, nakon što završe vežbe koordinacije sa ruskim trupama, severnokorejski vojnici će delovati prvenstveno kao pešadija i neće koristiti tenkove ili oklopna vozila. Njihov zadatak biće da preuzmu „centar“ ofanzive, dok će ruske snage pružiti artiljerijsku podršku sa boka.

Severnokorejska enigma

Ukrajinski, ruski i američki analitičari s interesovanjem prate nastup severnokorejskih vojnika. Njujork tajms navodi da su oni poznati po većoj disciplini i odlučnosti u poređenju s ruskim trupama, ali ostaju enigma čak i za same Ruse. Neki smatraju da će Severnokorejci biti iskorišćeni kao „potrošna sila“ u borbi, dok drugi veruju da su obučeni da se bore do smrti, što može rezultirati očajničkim naporima u borbama. Vojni ekspert Rob Li, sa Instituta za istraživanja spoljne politike u Filadelfiji, izjavio je za Gazeta.ru da bi hiljade dodatnih vojnika mogle promeniti situaciju u Kursku, ističući da su ovi vojnici mlađi i u boljoj fizičkoj formi od mnogih ruskih vojnika.

Prema američkim obaveštajnim podacima, Kim Džong Un je Putinu obećao čak 100.000 vojnika u zamenu za naftu, pirinač, pšenicu i „nuklearnu tehnologiju“. Prva grupa od 12.000 vojnika sa 500 oficira, uključujući tri generala, već je stigla u Rusiju, omogućavajući Rusiji da zadrži borbene kapacitete i na drugim frontovima bez povlačenja trupa iz Ukrajine. Približno 2.000 severnokorejskih vojnika raspoređeno je i u Belgorodskoj oblasti, blizu ukrajinske granice. Uprkos ukrajinskim uspešnim akcijama u Kursku, Rusija nije povukla svoje snage iz Ukrajine, iako je tempo napada usporen. Uz dolazak severnokorejskih trupa, Rusija je ojačala svoje pozicije, ali Ukrajinci nisu povukli snage iz Kurska, već su produžili mobilizaciju do februara 2025. godine, u cilju pripreme dodatnih 160.000 vojnika za očekivani porast intenziteta borbi na proleće.

Izbeglička kriza

Meduza, nezavisni ruski portal, piše o protestima izbeglica iz grada Suža i drugih delova Kurske oblasti, kojih je oko 120.000 evakuisano pred ukrajinskim napadima. Građani su nezadovoljni zbog neuslovnog smeštaja i neizdatih vaučera za izgubljenu imovinu, o čemu su se obratili Putinu.

U isto vreme, tokom pokretanja ruske ofanzive na Kursk, francuski predsednik Emanuel Makron i britanski premijer Kir Starmer pozvali su odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena da pre kraja mandata dozvoli Kijevu upotrebu raketa dugog dometa unutar Rusije, navodi The Telegraph. Ukoliko Bajden odobri taj korak, to bi otežalo mogućnost da budući predsednik Tramp preokrene ovu odluku. Međutim, neki smatraju da će Bajden izbeći ovu odluku i prepustiti je sledećoj administraciji, s obzirom na podršku republikanaca u Kongresu za predlog.

BONUS VIDEO: Putin nije demantovao američke tvrdnje da je Severna Koreja poslala vojnike u Rusiju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare