Džo i Džil Bajden dočekali su Donalda i Melaniju Tramp u Beloj kući na čaj, uoči polaganja zakletve novoizabranog predsednika neposredno pre podneva.
Čaj između odlazećeg i dolazećeg predsednika je tradicija inauguracije – tradicija koju je Tramp preskočio tokom Bajdenove inauguracije pre četiri godine, ali koju demokrata sada poštuje sa svojim naslednikom. prethodno su Trampovi prisustvovali službi u Episkopalnoj crkvi Svetog Jovana.
Potpredsednica Kamala Haris i njen suprug Dag Emhof dočekali su novoizabranog potpredsednika Džej-Di Vensa i njegovu suprugu Ušu Vens u Beloj kući nakon službe u Episkopalnoj crkvi Svetog Jovana.
Nakon dočeka oni su se uputili ka Kapitolu gde će Tramp položiti zakletvu.
Inauguracija novoizabranog predsednika Donalda Trampa održava se u zatvorenom prostoru zbog opasno niskih temperatura koje se očekuju u glavnom gradu. Poslednji put kada se to dogodilo bilo je 1985. godine, kada je Ronald Regan položio zakletvu unutar Rotonde Kapitola.
Donald Tramp, koji će danas stupiti na dužnost, nema široku podršku Amerikanaca za neke mere koje on opisuje kao prioritete njegovog drugog mandata u Beloj kući, pokazalo je najnovije istraživanje.
Prema istraživanju novinske agencije Asošiejted pres i Centra za istraživanje javnog mnjenja Nork, sprovedenom od 9. do 13. januara, nešto više od polovine odraslih Amerikanaca zalaže se za ukidanje poreza na zaradu od napojnica, dok neka druga Trampova obećanja, poput povlačenja iz Pariskog sporazuma o klimi i nametanja novih carina, podržava manji broj građana.
Iako postoji prostor za promenu mišljenja o nekim Trampovim predlozima, budući da znatan deo Amerikanaca o njima ima neutralan stav, neki su očigledno nepopularni, navodi AP.
Na primer, većina odraslih Amerikanaca protivi se pomilovanju većine osoba koje su učestvovale u napadu na Kongres SAD 6. januara 2021. godine. Reč je o Tramovim pristalicama koje su upale u Kongres osporavajući rezultate predsedničkih izbora 2020. na kojima je on izgubio od demokrate Džozefa Bajdena.
Tramp je tokom nedavne kampanje obećavao da će brzo pomilovati mnoge od više od 1.500 optuženih za krivična dela tokom smrtonosnih nereda na Kapitol hilu 6. januara 2021. godine.
Međutim, istraživanje je pokazalo da bi pomilovanje mnogih izgrednika bio nepopularan potez. Pomilovanje većine učesnika tih nereda u određenoj meri ili snažno podržava svega oko 20 odsto odraslih Amerikanaca, dok se oko 60 odsto u određenoj meri ili snažno protivi tom potezu.
Tramp dugo vremena obećava i da će deportovati milione ljudi koji ilegalno borave u SAD, iako je tokom prvog predsedničkog mandata (2017-2021) bio daleko od ostvarenja tog cilja. On je obećao da će u drugom mandatu u Beloj kući započeti najveći program deportacije u istoriji SAD, koji bi mogao da počne čim on danas položi zakletvu.
Istraživanje AP-Nork je pokazalo da bi deportacije imigranata koji su osuđeni za krivična dela bile popularne, čak i ako bi uključivale imigrante koji u zemlji borave legalno, ali se ta podrška ne obuhvata i masovne deportacije.
Oko 80 odsto odraslih Amerikanaca podržava deportaciju svih imigranata koji ilegalno borave u SAD, a osuđeni su za nasilno krivično delo. Oko 70 odsto podržava deportaciju svih imigranata osuđenih za nasilno krivično delo, bez obzira da li legalno borave u SAD.
Kad je reč o deportovanju imigranata koji su u SAD ilegalno, a nisu osuđeni za krivično delo, Amerikanci su mnogo više podeljeni. Tu politiku podržava oko 40 odsto odraslih Amerikanaca, dok je nešto veći broj onih koji joj se protive.
Među Trampovim predlozima za rešavanje problema visokih cena hrane i ilegalne imigracije je i uvođenje novih carina na robu koja ulazi u zemlju.