Andrej Plenković Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Deset godina članstva u EU bilo je sjajnih deset godina za razvoj Hrvatske, rekao je premijer Andrej Plenković danas u intervjuu za Hrvatski radio.

Hrvatska je 1. jula 2013. ušla u Evropsku uniju.

„Mislim da je ovih deset godina bilo sjajnih deset godina za razvoj Hrvatske“, rekao je Plenković podsetivši da je Hrvatska među 15 zemalja koje su u NATO-u, EU-u, šengenu i evrozoni, prenela je agencija Hina.

„Ne možemo biti u jezgru više nego što jesmo. To je bila odlučnost naše proevropske politike, pre svega HDZ-a kao glavne stranke u vladajućoj koaliciji, i svih reformi koje smo preduzeli u ovom sedmogodišnjem mandatu“, istakao je on.

„Znam da moramo još puno učiniti u nizu područja, ali to moraju svi. Imaju i drugi problema, i oni koji su osnivači EU imaju problema“, rekao je Plenković.

On je kazao da je Hrvatska dobila 25 milijardi evra za ovu deceniju „hvatanja koraka“ sa zemljama Srednje i Istočne Evrope.

Mads Claus Rasmussen / AFP / Profimedia

Po njegovim rečima, 2016. godine „apsorpcija finansijskog okvira“ je bila devet odsto, a danas je 124. Što se tiče Fonda solidarnosti, alokacija je bila milijardu i tri miliona evra, a Hrvatska je sada na milijardu i 400 miliona evra.

Podsetio je i da je Hrvatska među najbržima s Nacionalnim planom oporavka i otpornosti reakcija EU-a na krizu kovida. Danas je Hrvatska sa sigurnosnim mehanizmom evrozone, europskim stabilizacionim mehanizmom, zaštitom spoljne šengenske granice u jednom sasvim drugom položaju, rekao je on.

PROČITAJTE JOŠ:

„Mislim da možemo biti ponosni na naša dostignuća. (…) Vreme je da se podvuče crta i kaže: Mislim da smo napravili veoma mnogo“, dodao je premijer.

Govoreći o krizama poput pandemije kovida, Bregzita, migrantske krize, terorističkih napada i velike finansijske krize 2008. godine gde je „EU naučila lekciju“, Plenković je rekao da su krize unutar EU-a stalne.

„Tu je i brutalna ruska agresija na Ukrajinu koju Hrvatska najsnažnije osuđuje, a koja je prouzrokovala energetsko-prehrambenu krizu i inflatorne pritiske“, kazao je Plenković.

„Mislim da ćemo mi tek vremenom razumeti šta znači članstvo u evrozoni za Hrvatsku, šta znači evropski stabilizacionii mehanizam. Međutim, postoji načelo solidarnosti koje drži na okupu članice EU-a i ta činjenica će pomoći Hrvatskoj u bilo kakvoj krizi i suočavanju sa spoljnim šokovima“, istakao je premijer.

BONUS VIDEO: Policija ispred zgrade Vlade u Zagrebu zbog pretnji Plenkoviću

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar