Hrvatski premijer Andrej Plenković predstavio je u Banskim dvorima Predlog zakona o uvođenju evra kao službene valute, zajedno sa ministrima Zdravkom Marićem i Tomislavom Ćorićem, kao i guvernerom HNB-a Borisom Vujčićem.
„Cilj prezentacije je da dodatno pojasnimo javnosti zakon za uvođenje evra kao zvanične valute u Hrvatskoj“, rekao je Plenković. Prema njegovim rečima, jedan od ključnih razloga zašto se uvodi evro je činjenica da je Hrvatska zemlja koja dosta koristi evro.
„Već 10. jula 2020. smo primljeni u evropski mehanizam. Time je Hrvatska potvrdila renome da sistemski ispunjava ciljeve prema evropodručju. Usvojili smo i plan zamene kuna u evro, to je bilo pre godinu dana, taj plan se ispunjava“, objasnio je Plenković i spomenuo kovanice koje će imati hrvatska obeležja, prenosi Index.hr.
Evro se uvodi od 1.1. 2023., a od petog avgusta ove godine će se cene iskazivati dualno – u kunama i evrima.
„Plan je da se od početka septembra istaknu cene u evrima i kunama, već tada. Da proces senzibiliziranja građana krene ranije. Želimo da ovaj proces bude jednostavan i bez troškova za građane. Šta to znači? Pozivamo građane koji imaju gotov novac kod kuće da ih već stave u banke jer će se novac u kunama automatski pretvoriti u evre“, kaže Plenković.
„Cene će još godinu dana, celu 2023. biti istaknute u kunama i evrima“, dodao je hrvatski premijer.
Plate i zamena kuna u evre
I na listićima plata će neto plata prikazivati u kunama i u evrima, dodao je ministar finansija Zdravko Marić.
„Od početka septembra ide snabdevanje banki novčanicama evra, a onda i kovanicama. Potom kreće snabdevanje građana novčanicama i kovanicama evra“, kaže Marić.
Pojašnjava kako će dve nedelje nakon uvođenja trajati dvojni opticaj evra i kuna.
„12 meseci je moguće besplatno zameniti gotov novac kuna u novčanicama u bankama i Fini, a nakon toga samo u HNB-u“, govori.
Marić govori koji je maksimalni iznos novčanica ili kovanica za zamenu po transakciji.
„Do maksimalno 100 novčanica ili 100 kovanica po jednoj transakciji. Možete i više, ali onda je moguća neka naknada“, kaže Marić.
Dodaje da i dalje vredi pravilo da će se do 75.000 kuna baratati u gotovom novcu, a iznad toga treba staviti na račun. To vredi i kod konverzije kuna u evro.
BONUS VIDEO: Makron u poseti Hrvatskoj
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: