Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da će uskoro biti rešeno pitanje nadležnosti hrvatskih i evropskih tužilaca u slučaju bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i ostalih osumnjičenih za korupciju pri nabavci preplaćenih medicinskih uređaja za bolnice.
On je novinarima u Zagrebu rekao da su u tom slučaju očigledno saznanja imali i hrvatska Kancelarija za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) i Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj.
„Očito da i jedni i drugi žele da rade na tom slučaju“, kazao je Plenković i dodao da to nije u rukama Vlade i Sabora, već pravosudnih tela.
On je ponovio da niko nije dobio mandat ili ministarsko poverenje da radi protivzakonito, a onaj ko to radi mora da snosi posledice, aludirajući na osumnjičenog Beroša koji je uhapšen u petak i smenjen s mesta ministra zdravstva.
Istražni sudija suda u Zagrebu danas je odredio jednomesečni istražni zatvor Berošu i preduzetniku Saši Pozderu.
Istragom hrvatske Kancelarije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) obuhvaćen je i šef Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice u Zagrebu i član uprave jedne zagrebačke poliklinike, neurohirurg Krešimir Rotim, ali za njega nije tražen pritvor, pa će se braniti sa slobode.
Prema navodima Jutarnjeg lista, Rotin je navodno priznao da je učestvovao u nameštanju posla i da je Beroš primio mito od Pozdera.
Hrvatsko tužilaštvo tereti Beroša, Rotima i Pozdera za zloupotrebu položaja i ovlašćenja, trgovanje uticajem, primanje mita, podsticanje na nezakonito pogodovanje i davanje mita u sastavu zločinačkog udruženja.
USKOK je u saopštenju naveo da se sumnja da su se udružili radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu, a da je Beroš, kao ministar zdravstva i nadležni direktorima državnih bolnica tražio od njih da se sastanu s Pozderom i obezbede mu dobijanje poslova.
Uz to je, novcem iz državnog budžeta preplaćivao Pozderove medicinske uređaje.
Istražni zatvor danas je određen i petorici osumnjičenih u istrazi koju u istom slučaju vodi Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO).
Prema predlogu EPPO, istražni sudija zagrebačkog Županijskog suda odredio je zatvor sumnjivom biznismenu Hrvoju Petraču, koji je u toj istrazi provoosumnjičeni, i dvojici njegovih sinova.
Oni, međutim, nisu dostupni hrvatskom pravosuđu, a nisu obuhvaćeni istragom USKOK-a. Sa suda su u zatvor u Remetinec iz te grupe odvedeni samo Tomo Pavić iz krapinske područne kancelarije Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i direktor zagrebačke Dečije bolnice u Klajićevoj Goran Roić, prenela je agencija Hina.
Tomislav Kamber iz EPPO-a novinarima je rekao da očekuju da im USKOK prepusti slučaj, jer im nedostaje „dobar deo priče“.
On je ocenio kao bizarnu situaciju u kojoj dve institucije vode istragu.
EPPO u svom slučaju sumnjiči i bivšeg ministra Beroša, Krešimira Rotima i Sašu Pozdera koji su obuhvaćeni istragom USKOK-a.
U istrazi EPPO, Beroš se sumnjiči da je primio mito, za razliku od istrage hrvatskih istražitelja koji ga sumnjiče za trgovanje uticajem.
Zbog ovog slučaja izbio je spor o nadležnosti između USKOK i EPPO, a odluku od nadležnosti treba da donese glavni državni tužilac Hrvatske Ivan Turudić.
On je u petak ocenio da je nadležnost u ovom slučaju na hrvatskim telima budući da se samo u jednom delu radi o sredstvima EU. Istovremeno je kritikovao EPPO da nije postupao u skladu s uredbom o saradnji i obavestio ih o istrazi.
Hrvatsko Državno tužilaštvo tražilo je od EPPO hitnu dostavu izveštaja i spisa predmeta, a EPPO od DORH tražio ustupanje predmeta.
***
BONUS VIDEO – Berošu određen pritvor (16.11.2024)