Porodice najmanje 50 civila koji su držani kao taoci u Gazi čekaju povratak najmilijih prema sporazumu o primirju kojim će Izrael osloboditi 150 palestinskih zatvorenika.
Izrael je u prošlosti obično bio primoran da pusti na slobodu veliki broj zatvorenika kako bi dobio slobodu za svoje državljane.
Ovo je pet prethodnih najvećih razmena zarobljenika i talaca između Izraela i palestinskih ili libanskih militantnih grupa.
Izrael je 23. novembra 1983. oslobodio oko 4.500 zatvorenika, uglavnom Palestinaca, u zamenu za šest vojnika koje je zarobila Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) tokom izraelske invazije na Liban 1982. godine, prenosi Glas Amerike.
Izrael je 20. maja 1985. oslobodio oko 1.150 arapskih zatvorenika, uglavnom Palestinaca, u zamenu za trojicu vojnika koje je držao Narodni front za oslobođenje Palestine, prema sporazumu za koji su pregovaralo mesecima.
Izrael je 1. oktobra 1997. oslobodio osnivača Hamasa šeika Ahmada Jasina, koji je proveo osam godina u pritvoru, zajedno sa desetinama drugih palestinskih i jordanskih zatvorenika, u zamenu za oslobađanje dvojice izraelskih agenata Mosada.
Agenti su uhvaćeni u glavnom gradu Jordana, Amanu, posle neuspelog pokušaja da se ubije politički šef Hamasa Kaled Mešal ubrizgavanjem otrova.
Izrael je kasnije ubio Jasina u ciljanom napadu na Gazu u martu 2004.
Izrael je 29. januara 2004. oslobodio oko 430 zatvorenika – među kojima je bilo 400 Palestinaca i 23 državljana Libana, tokom razmene sa libanskom ekstremističkom grupom Hezbolah, za tela trojice izraelskih vojnika kidnapovanih i ubijenih četiri godine ranije.
Hezbolah je takođe oslobodio biznismena i bivšeg pukovnika vojske Elhanana Tanenbauma, kojeg je zarobio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 2000.
Posle pet godina i neumorne kampanje njegove porodice za njegovo oslobađanje, vojnik Gilad Šalit, koga je Hamas zarobio na granici Gaze u junu 2006, kad je imao 19 godina, oslobođen je 18. oktobra 2011.
Zamenjen je za 1.027 palestinskih zatvorenika oslobođenih u dve grupe. To je bio prvi put u 26 godina da je izraelski vojnik pronađen živ.
Veliki broj oslobođenih Palestinaca – uključujući Jahju Sinvara, Hamasovog lidera u Gazi koji je osumnjičen da je organizovao masakr 7. oktobra – izazvao je kontroverzu u Izraelu.
To je dovelo do stvaranja izraelske komisije odgovorne za postavljanje crvenih linija u pregovorima.