"Republika Srpska ne može prihvatiti nametanje bilo koje ličnosti za visokog predstavnika" i "obavestiće strane potpisnice Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma o predlogu da se ukine visoki predstavnik i preispitaju odluke visokih predstavnika donesene izvan mandata utvrđenog Aneksom 10". "Vreme je da BiH sa svoja dva entiteta i tri konstitutivna naroda preuzme odgovornost za vlastiti razvoj u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim pravom, a ako to ne bude na dnevnom redu u skorije vreme, treba pokrenuti razgovore o mirnom razlazu", navodi se u zaključcima skupštinske većine.
U zaključcima koje su predložili klubovi oslanika SNSD, Demosa, SP, NDP-NPS i US, Republika Srpska ne može da prihvatiti nametanje bilo koje ličnosti za visokog predstavnika i upoznaće strane potpisnice Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma s predlogom da se visoki predstavnik ukine. Takođe, poručuju da će tražiti da se preispitaju odluke visokih predstavnika koje su, tvrde, donete izvan mandata utvrđenog Aneksom 10.
Narodna skupština Republike Srpske smatra da je vreme da BiH sa svoja dva entiteta i tri konstitutivna naroda preuzme odgovornost za vlastiti razvoj u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim pravom, a ako to ne bude na dnevnom redu u skorije vreme, treba pokrenuti razgovore o mirnom razlazu, navodi se u zaključcima skupštinske većine.
U zaključcima se zadužuje Vlada RS da formira međunarodni pravni tim s ciljem podnošenja tužbe protiv visokih predstavnika koji su, kako se navodi, kršeći Dejtonski sporazum i njegov Aneks 10, kršili međunarodno pravo zloupotrebljavajući svoj mandat, te konstatuje da „prestaje potreba i za vojnim delom misije po Aneksu 1A Dejtonskog sporazuma“.
“Brojni visoki predstavnici su bezobzirno urušavali vladavinu prava, kršeći međunarodno i domaće pravo, ignorišući usko definisana ograničenja mandata dodeljenog visokom predstavniku Aneksom 10”, dodaje se u prvom zaključku.
U drugom zaključku se navodi da je zanemarivanjem demokratskih i ustavnih procesa, kao i jasnih uslova Dejtonskog sporazuma, visoki predstavnik, bez ikakvog pravnog ovlašćenja, nametnuo u BiH brojne zakone, kao i 105 amandmana na ustave entiteta.
Predstavnici opozicije, osim Nebojše Vukanovića, napustili su sjednicu. Za zaključke je stoga glasalo 50 od prisutnog 51 poslanika.
Pratite nas i na društvenim mrežama: