Foto: Printscreen/ Youtube/Dron.ba za N1

Poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) na Posebnoj sednici održanoj u ponedeljak (1. juna) u Banjaluci, nakon celodnevne rasprave, sa 52 glasa za, usvojili su 20 zaključaka, kojima se odbacuje Rezolucija o poštovanju žrtava fašističkih režima i pokreta koju je usvojio Predstavnički dom Parlamentrane skupštine BiH 20. maja.

U zaključcima, se između ostalog, navodi da Rezolucija „ne odgovara istorijskim činjenicama i kao takva se ne može primjenjivati u Republici Srpskoj (RS)“.

„Konstatujemo da je Predstavnički dom usvajanjem Rezolucije pristupio sramnom prekrajanju istorijskih činjenica i pridružio se revizionističkim snagama, kojima je cilj uopštavanje i marginalizovanje stradanja Srba u Drugom svetskom ratu“, piše između ostalog u zaključcima NSRS.

Narodna skupština RS poziva sve u BiH da „istorijske činjenice uvažavaju i da se ne bave revizionizmom“.

“Revizionizam je i navođenje Bošnjaka kao stradalnika u Drugom svetskom ratu, koji kao nacija nisu ni postojali tada“, piše između ostalog u zaključcima.

Narodna skupština RS-a obavezuje Vladu da u roku od 60 dana uputi na razmatranje i usvajanje parlamentu nacrt zakona o danu sećanja na žrtve genocida Nezavisne Države Hrvatske nad Srbima, Jevrejima i Romima tokom Drugog svetskog rata, navodi se u jednom od zaključaka.

Poslanici Narodne skupštine raspravljali su o ovoj temi celi dan, a sednica je u jednom trenutku prekinuta nakon što je došlo do koškanja poslanika Nedeljka Ćorića iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Tomice Stojanovića iz Srpske demokratske stranke (SDS).

Tome je prethodio verbalni duel, tokom rasprave o „Rezoluciji o poštovanju žrtava fašističkog režima i pokreta“, koju je 20. maja usvojio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Sednica Skupštine RS na rubu incidenta

 

Šef Poslaničkog kluba Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić, tokom rasprave je rekao da je Rezolucija o poštovanju žrtava fašističkog režima i pokreta, koju je usvojio Predstavnički dom parlamenta BiH, revezionistička, puna iskrivljenih i lažnih činjenica i da ju je zato Narodna skupština odbacila.

Nedeljko Čubrilović, predsednik NSRS je rekao da „Rezolucija, s obzirom na njen sadržaj, je nepotreban politički dokument i nije ga trebalo usvajati“.

U ime Poslaničke grupe „Zajedno za BiH“ Begija Smajić je tokom rasprave u NS rekla da nije prihvatljivo da entitetski parlament, kao niži nivo vlasti, raspravlja o dokumentu višeg nivoa vlasti, Predstavničkog doma Parlamentrane skupštine BiH.

Tokom svog obraćanja, ona je kazala da je Narodna skupština RS-a, umesto rasprave o Rezoluciji o poštovanju žrtava fašističkih režima i pokreta, trebalo da usvoji rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.

Lider SNSD-a i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Milorad Dodik istakao je da NSRS treba da odbaci rezoluciju Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i zabrani njenu primenu na području Republike Srpske

„Ova rezolucija predstavlja reviziju istorije jer je postojao samo jedan fašistički režim na ovim prostorima a to je bila Nezavisna Država Hrvatska, a tu kvalifikaciju nemaju ni četnici ni partizani“, kazao je Dodik.

Lider Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović Šarović ocenio je da je suština zakazivanja ove sednice NSRS-a pokušaj opravdavanje održavanje Blajburške mise u Sarajevu i predaje Jasenovačke građe, o čemu govori Rezolucija.

Naime, u Rezoluciji o poštovanju žrtava fašističkog režima usvojen je i amandman Srpske demokratske stranke kojim se osuđuje predaja Jasenovačke građe Muzeju Holokausta u Vašingtonu 2000. godine, u vreme kada je premijer Republike Srpske bio Milorad Dodik.

“Podržali smo ovu Rezoluciju zato što osuđuje održavanje mise, prebacivanje Jasenovačke građe i identifikaciju Sarajeva sa ustaškim režimom. Mi smatramo da ste vi na pogrešnoj strani radi nekih vaših prijatelja iz HDZ,“ kazao je Šarović.

Predsednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović istakao je da je Rezolucijom o poštovanju žrtava fašističkog režima i pokreta osuđeno održavanje Blajburške mise i ustaškog režima iz Drugog svetskog rata, ali i uplitanje Sabora Republike Hrvatske na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Rezoluciju o poštovanju žrtava fašističkih režima i pokreta je usvojio Predstavnički dom Parlamenta BiH 20. maja, bez članova skupštinskog Kluba hrvatskih stranaka, predvođenih Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ) BiH, koji su napustili zasedanje.

U Rezoluciji se, pored ostalog, navodi da Predstavnički dom „sećajući se miliona žrtava fašističkih režima, traži od Predsedništva i Veća ministara BiH da se sazove Mešovita komisija, ustanovljena člаnom 18. Temeljnog ugovora između Svete stolice i Bosne i Hercegovine, s ciljem razmatranja pitanja vezanih za održanu Misu za Blajburg“.

Misa za žrtve blajburškog križnog puta održana je 16. maja u sarajevskoj katedrali pored brojnih osuda njenog održavanja.

Uporedo s misom koju je prevodio kardinal Vinko Puljić, nekoliko hiljada građana izrazilo je protest zbog njenog održavanja, šetnjom sarajevskim ulicama.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar