Viktor Orban i papa Franja
Viktor Orban i papa Franja Foto:©VATICAN MEDIA /CPP / IPA / IPA / Profimedia

Papa Franja sleteo je u danas u Budimpeštu u kojoj će služiti misu kojom će zatvoriti veliki međunarodni verski kongres, a prethodno se sastao sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

Pročitajte još:

Sve oči će biti uprte na njegov kratak susret sa Orbanom, sa kojim bi papa, zagovornik prihvata migranata i tolerancije prema LGBT populaciji mogao da ima neslaganja.

Papin avion sleteo je oko 7.45, preneo. Papa treba u 14.45 da napusti Budimpeštu i da ode u susednu Slovačku gde će provesti tri dana u državnoj poseti.

Poglavar Rimokatoličke crkve imaće susret od oko 30 minuta u Muzeju lepih umetnosti u Budimpešti sa mađarskim premijerom, kojem će prisustvovati i predsednik Janoš Ader i dva najviša zvaničnika rimske kurije.

Postavlja se pitanje da li će papa Franja, poznat po svom otvorenom govoru pokrenuti iza zatvorenih vrata pitanja koja on smatra važnim kao što je pitanje migranata i tolerancija prema LGBT populaciji što mogu biti neprijatne teme za Orbana.

Prihvat izbeglica iz svih regiona koje kucaju na vrata bogatih zemalja bežeći od ratova ili ekonomske bede je nešto za šta se argentinski papa stalno zalaže, što nekad nailazi na nerazumevanja čak i u katoličkim redovima.

Foto: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

„Želi da ponizi Mađarsku“

Mediji naklonjeni Orbanu otišli su toliko daleko da su papa Franju nazvali „glupanom“. Pritom su upozorili da će se on u Budimpešti zadržati samo sedam sati, a u susednoj Slovačkoj tri dana.

„On želi da ponizi Mađarsku“, rekao je jedan televizijski komentator aludirajući na to što papa Franja za njegovu državu izdvaja svega nekoliko sati.

Proorbanovi mediji čak su nazali Svetog Oca „antihršćaninom“ i „Soroš papom“ upoređujući ga s Džordžom Sorošom, američkim milijarderom.

Viktor Orban i papa Franja
Viktor Orban i papa Franja

Papa zapravo dolazi u posetu Budimpešti na poziv Međunarodnog euharistijskog kongresa, po uzoru na papu Ivana Pavla II, koji je učestvovao na takvom događaju 1985. u Nairobiju u Keniji.

Papa potiče iz porodice italijanskih migranata koji su se odselili u Argentinu, pa se čitavu karijeru bori za prava isključenih. Iako nikada ne imenuje političke čelnike, često govori protiv „suverenizma“ i targetiranju stranaca kao krivaca „u govorima nalik Hitlerovima iz 1934. godine“.

Svojim protivnicima papa Franja redovno govori kako je pomaganje isključenima u srži hršćanstva.

„Svi smo mi migranti“, rekao je papa u aprilu 2016. tokom posete grčkom ostrvu Lezbos. Tada je sa sobom poveo tri sirijske muslimanske porodice koje su izgubile kuće u bombardovanjima.

Dok on zagovara ravnopravnost i empatiju, mađarsko rukovodstvo podiže zidove na granici kako bi sprečilo dolazak muslimana i branilo hrišćansku Evropu.

„Mađarska pomaže“

Želeći da izbegnu svaku polemiku uoči dolaska prvog Pape nakon Ivana Pavla II. 1996. godine mađasrki sveštenici ističu program „Mađarska Pomaže“ kojim pomažu ljude u nesreći omogućujući im da ostanu u svojoj domovini, gradeći crkve ili škole.

Papa Franja
Foto: Filippo Monteforte/Pool photo via AP

„Mađarska nije bogata zemlja, ali je pomogla u izgradnji crkve i škole u Siriji, takođe šaljemo i lekare u Afriku“, rekao je otac Kornel Fabri, glavni sekretar 52. Međunarodnog euharistijskog kongresa.

Ovo je papino prvo putovanje u inostranstvo od kada je imao operaciju stomaka u julu, i on sam je priznao da je to možda prenaporno za njega u ovom trenutku.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare