Naučnici upozoravaju da bi se bolest koja jelene pretvara u "zombije" mogla proširiti na ljude, nakon naglog porasta broja slučajeva širom Sjedinjenih Američkih Država, prenosi ugledni britanski Telegraf.
Spongiformna encefalopatija ili „chronic wasting disease“ pogađa mozak zaražene životinje i uzrokuje simptome poput bezvoljnosti, nervoze, pojačanog slinjenja i škrgutanja zubima s „praznim pogledom“ poput zombija, piše Jutarnji list.
Životinje koje su zaražene, takođe teže hodaju, gube na težini i ne boje se ljudskog kontakta.
Prema informacijama Geološkog instituta SAD-a, bolest se zasad proširila u 32 američke države i četiri kanadske provincije. U Kanzasu, Viskonsinu i Nebraski, više od 40 okruga je prijavilo slučajeve zaraze. Pronađena je i u otprilike 800 jelena širom Vajominga.
„To je bolest koja je neizbežno smrtonosna, neizlečiva i vrlo zarazna. Glavni problem je što nemamo učinkovit i jednostavan način da je iskorenimo, kod životinja koje inficira ili u okolini koju kontaminira“, upozorio je Kori Anderson sa Univerziteta Minesota.
Majkl Osterholm, američki epidemiolog koji je upozoravao na rizike kravljeg ludila za ljude, veruje da bi širenje ove bolesti širom SAD-a mogla da postane “katastrofa” koja bi potencijalo mogla da se proširi van životinjskog sveta.
Tokom 2019. godine takođe je upozoravao da laboratorijska istraživanja pokazuju verovatnost prelaska na ljude ako se konzumira kontaminirano meso.
„Moguće je da će broj slučajeva kod ljudi biti znatan i neće se raditi o izolovanim događajima“, dodao je.
Bolest se upoređuje s kravljim ludilom jer se takođe širi pomoću patogenih proteina zvanih prioni i uzrokuje niz simptoma koji liče na demenciju.
„Da Stiven King može napisati roman o zaraznim bolestima, pisao bi o prionima na ovaj način“, rekao je Osterholm.
Prionske bolesti pripadaju porodici retkih bolesti mozga koje pogađaju ljude i životinje, uključujući kravlje ludilo kod goveda i varijantu Krojcfelt-Jakobove bolesti kod ljudi.
Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti izrazio je zabrinutost da spongiformna encefalopatija takođe može da predstavlja rizik za ljude, ali zasad nisu zabeležili nijedan slučaj prenosa infekcije.