Snažno nevreme sinoć je pogodilo Sloveniju i poplavilo preko 500 zgrada u Ljubljani. Hitne službe intervenisale su 2.700 puta, a meteorolog je objasnio da se ovakve pojave dešavaju jednom u 250 godina.
Nakon mirnog septembra, koji je bio obeležen suncem i veoma visokim temperaturama, vreme je sinoć pokazalo svoju manje prijatnu stranu. U kasnim popodnevnim časovima severoistočnu Sloveniju pogodile su lokalne oluje sa obilnim kišama i bujicama, tokom kojih je u kratkom vremenu palo više od 50 litara kiše po kvadratnom metru, a događaji su se u večernjim satima preselili u centralnu Sloveniju, prenosi 24ur.com.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine Republike Slovenije (Arso), na meteorološkoj stanici iza Bežigrada između 21 i 22 sata palo je 96 litara kiše, a ukupno 122 litre kiše po kvadratnom metru. Pre toga, najveći pljusak u Ljubljani izmeren je 11. avgusta 1951. godine, kada je u jednom satu palo 62 litre kiše po kvadratnom metru, a maksimalna količina padavina zabeležena je 22. oktobra 2014. godine, i to 113 litara po kvadratnom metru.
Uprava za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije saopštila je da je ljubljanski regionalni centar primio više od 2.700 poziva građana između 8 sati i ponoći. Poplavljeno je više od 500 različitih zgrada, puteve, parkirališta, a nekoliko vozila je zaglavljeno u vodi.
Kako objašnjava naš meteorolog 24ur.com Rok Nosan, kombinacija nestabilne atmosfere i slabog vetra, koji je duvao u donjim slojevima atmosfere (do visine od oko 2000 metara) sa severoistoka i više sa zapada, doveo je do stvaranja takvih nasilnih oluja. Naime, oslabljeni hladni front juče se kasno popodne i uveče kretao preko Slovenije, a malo je uticao i ciklon male nadmorske visine, koji se kretao severoistočno preko cele Evrope.
Še hujši je bil naliv za Bežigradom: 63 mm v 30 min. in 94 mm v 60 min sta ne samo postajni rekord, temveč med največjimi izmerjenimi vrednostmi v Sloveniji v zgodovini (rekord 84 mm oziroma 141 mm pri planinskem domu Kekec nad Novo Gorico 21. 8. 1988). 2/3 pic.twitter.com/q09CVzlGvC
— ARSO vreme (@meteoSI) September 30, 2021
Zbog slabih visinskih vetrova, oluje nisu zahvatile veće površine, ali je front takođe oslabio pri pomeranju prema jugu zemlje, tako da je na mnogim mestima u Primorskoj, Dolenjskoj i Beloj krajini bio samo uzorak kiša.
Prema trenutnim informacijama, povređenih nema, a Sloveniju već u popodnevim časovima očekuje razvredravanje.
BONUS VIDEO Vremenske nepogode
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: