Šamsud Din Džabar Foto: FBI

Šamsud Din Džabar, veteran američke vojske i državljanin SAD-a iz Teksasa, identifikovan kao osumnjičeni za napad u Nju Orleansu u sredu.

Prema sada uklonjenom LinkedIn profilu, 42-godišnji Džabar je radio na različitim pozicijama u američkoj vojsci, uključujući ljudske resurse i IT, pre nego što je otpušten iz službe.

Bio je raspoređen u Avganistan od februara 2009. do januara 2010. godine.

Studirao je na Državnom univerzitetu Džordžija od 2015. do 2017. godine, gde je diplomirao na smeru za informacioni sistemi.

Džabar je bio dvaput oženjen. Prvi brak mu se završio 2012. godine, a drugi je trajao od 2017. do 2022. godine.

Izgleda da se takođe bavio nekretninama, ali mu je licenca istekla 2021. godine. Imao je krivični dosije koji se odnosi na saobraćajne prekršaje i krađu.

Nju Orleans automobil pokosio ljude Foto:BETAPHOTO/AP Photo/Gerald Herbert

U vozilu koje je vozio pronađeni su eksplozivne naprave i zastava povezana sa Islamskom državom (ISIS), pa FBI istražuje potencijalne veze Džabara sa terorističkim grupama.

FBI je saopštio da veruje da je osumnjičeni imao pomoć u izvršenju napada, posebno u postavljanju sumnjivih eksplozivnih naprava.

CBS izveštava da organi reda još nisu objavili dokaze o tim saučesnicima.

Pročitajte još:

Šta znamo danas o ISIS?

ISIS je naglo porastao pre oko deceniju, zauzimajući velike teritorije u Siriji i Iraku. Danas organizacija ima članstvo na nekoliko kontinenata, ali joj je osnovno rukovodstvo značajno oslabljeno i uglavnom se nalazi u Siriji.

Većina napada u ime ove grupe dešava se u podsaharskoj Africi, dok ogranak pod nazivom Islamska država – Provincija Horasan (ISKP) deluje na Bliskom istoku i u Evropi.

Na vrhuncu moći, ISIS je organizovao masovne napade sa velikim brojem žrtava u Evropi, uključujući napad na koncertnu salu Bataklan u Parizu 2015. godine, gde je stradalo 130 ljudi.

Grupa koristi društvene mreže za podsticanje nasilja, a najnoviji pozivi uključuju osvetu za kontinuirani rat Izraela u Gazi.

O trenutnim liderima grupe se gotovo ništa ne zna.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare