Foto: Alexander Galperin / Sputnik / Profimedia; EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO; EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Ukrajina se mesecima priprema za kontraofanzivu, ne bi li vratila kontrolu nad teritorijama koje je Moskva zauzela i prisila Rusiju na povlačenje. Dok svi i dalje čekaju početak tog, dugoočekivanog, napada, ni Rusija ne sedi skrštenih ruku. U jeku očekivanja ukrajinskog napada, ruske trupe su izgradile ključne tačke odbrane. Jedna od njih je grad Tokmak - po veličini ne posebno bitan ni za Rusiju ni za Ukrajinu, ali sa posebnim strateškim prednostima.

Komandant vojske najavio početak napada?

Komandant ukrajinskih snaga Valerij Zalužnji je nedavno najavio početak kontraofanzive, koja može da počne u gotovo svakom trenutku.

Pre dva dana, nekoliko sati nakon što je Aleksij Danilov, jedan od najviših bezbednosnih zvaničnika Ukrajine, izjavio da je sve spremno za pokretanje ofanzive, šef ukrajinske vojske Valerij Zalužnji poručio je da je došlo vreme da Ukrajina „vrati ono što je njeno“, čime je, bar prema mišljenju mnogih, potvrdio početak ove velike akcije.

Mnogi napominju da je Kijev tokom prethodnih meseci više puta naglašavao da za početak kontraofanzive čeka da bude omogućeno korišćenje tenkova Leopard 2, koji su donacija od Nemačke.

Tokmak Foto: Alexander Galperin / Sputnik / Profimedia

On je upozorio da ukrajinska vlada „nema pravo na grešku“ u vezi sa odlukom o početku kontraofanzive, jer je u pitanju „istorijska prilika koja ne sme da se propusti“.

Dodao je da je Ukrajina mesecima planirala kontraofanzivu, ali je želela što više vremena za obuku trupa i dobijanje vojne opreme od zapadnih saveznika. U međuvremenu, ruske snage su pripremale odbranu. Mnogo je na kocki jer vlada u Kijevu treba da pokaže narodu Ukrajine, kao i zapadnim saveznicima, da može da probije ruske linije, okonča zastoj i povrati deo svoje teritorije.

Tokmak Foto: Alexander Galperin / Sputnik / Profimedia

Danilov je rekao da će oružane snage krenuti u napad kada komandanti procene da ukrajinske snage mogu da postignu najbolji rezultat, ali da su ukrajinske oružane snage spremne za ofanzivu.

Tokmak

Analitičari vojnog istraživačkog centra u Londonu sproveli su veliko istraživanje ruske vojske i zaključili da je u pitanju koordinisana i organizovana oružana snaga, koja je posebno jaka u defanzivi. Kao takva, ruska vojska sada predstavlja mnogo ozbiljnijeg protivnika za Ukrajinu koja se sprema da pokrene svoju dugoočekivanu kontraofnazivu, i to uz pomoć oružja koje je dobila od Zapada. U cilju bolje odbrane, ruske trupe napravile su svoja utvrđenja. Od posebnog značaja je mali grad Tokmak u Zaporoškoj oblasti.

Tokmak leži na ključnoj ruti na jugoistoku zemlje koju ukrajinske snage verovatno žele da iskoriste kako bi „odsekle“ Krim od drugih teritorija koje su pod ruskom kontrolom.

Grad se nalazi na reci Tokmački, pritoci Moločne. Pre 2020. godine služio je kao administrativni centar bivšeg Tokmačkog okruga, sa populacijom od oko 29.500 stanovnika.

Ruske oružane snage zauzele su Tokmak 7. marta 2022. godine. Istog dana saznalo se za smrt gradonačelnika Igora Kotelevskog, koji je odbio da sarađuje sa Rusima koji su napali Ukrajinu.

Bilo je izveštaja da su ukrajinski civili iseljeni kako bi se grad pretvorio u vojnu tvrđavu. To bi vojnicima omogućilo pristup zalihama i bazi.

Ruska odbrana

Satelitski snimak koji je pre nekoliko dana objavio BBC, pokazao je da je mreža rovova u dve linije iskopana severno od Tokmaka, pravca iz kojeg bi Ukrajina morala da napadne. Iza ovih rovova izgrađena su utvrđenja oko grada, sa tri nivoa, jasno vidljiva na satelitskom snimku.

Pročitajte još...

Izgrađen je i „protivtenkovski jarak“. Oni su obično duboki najmanje 2,5 metara i dizajnirani kao zamka za neprijateljske tenkove. Iza rova je nekoliko redova betonskih blokova i još jedan red rovova. Ipak, ukrajinske snage će verovatno da se suoče sa novim zamkama.

Velika je verovatnoća da su na tom mestu postavljene i mine, što je potvrdio i Mark Kancijan iz Centra za strateške i međunarodne studije.

„Minska polja su standardni deo svake odbrane i Rusi su ih intenzivno koristili tokom rata s tim da će sada biti bolje sakrivene i tako usporiti ukrajinske napade“, kazao je on.

BONUS VIDEO Ukrajinska vojska objavila snimke užasa iz Bahmuta

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar