Osnovana Engleska istočnoindijska kompanija Foto:Shutterstock/William Barton

Engleska Istočnoindijska kompanija bila je jedna od najvažnijih komercijalnih i političkih institucija u istoriji. Osnovana je 31. decembra 1600. dekretom kraljice Elizabete I, sa primarnim ciljem trgovine u regionu Indijskog okeana. Kompanija je dobila kraljevsku povelju koja joj je omogućila monopol nad trgovinom začinima, svilom, pamukom, solju, čajem i opijumom.

Tokom svog postojanja, kompanija je postala simbol britanskog kolonijalizma i globalne trgovinske moći. Na vrhuncu svoje moći, u 18. veku, kontrolisala je polovinu svetske trgovine. Bila je neverovatno bogata i uticajna, do te mere da je mogla da utiče na britansku politiku i ekonomiju, prenosi Index.hr.

Zapošljavao je desetine hiljada ljudi – u jednom trenutku, tokom 1710-ih, zapošljavao je oko 50.000 radnika. Pored toga, kompanija je imala sopstvene oružane snage poznate kao „predsedničke armije“, koje su brojale oko 260.000 vojnika u 19. veku. Ovo je bilo više nego što je britanska vojska imala u istom periodu.

Držala veliki deo Indije

Kompanija nije bila samo trgovačka organizacija; postala je politički akter sa sopstvenim teritorijama u Indiji. Posle bitke kod Plasija 1757. godine, kompanija je preuzela kontrolu nad velikim delovima indijskog potkontinenta. Kroz sistem administracije i oporezivanja, bila je odgovorna za upravljanje milionima ljudi.

Pročitajte još:

U svom komercijalnom poslovanju, kompanija se nije ograničila na Indiju. Aktivno je učestvovala u trouglastoj trgovini između Azije, Afrike i Evrope. Njeni brodovi su transportovali opijum iz Indije u Kinu, gde je njegov uvoz izazvao opijumske ratove između Britanije i Kine u 19. veku. Ovi sukobi su dodatno obezbedili britansku kontrolu nad Hongkongom i otvorili kinesko tržište zapadnoj trgovini.

Slabljenje i kraj

Međutim, vremenom je moć kompanije počela da slabi. Njegova okrutna politika i eksploatacija izazvali su pobune, uključujući indijsku pobunu 1857. Kao rezultat te pobune, britanska vlada je ukinula svoja administrativna ovlašćenja, prenevši kontrolu nad Indijom direktno na britansku krunu.

Konačno, Engleska istočnoindijska kompanija je zvanično raspuštena 1. juna 1874. godine. Njeno nasleđe ostavilo je duboke tragove u istoriji trgovine, kolonijalizma i globalizacije.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar